Imposter Sendromunu yenmeni ve kendine inanmanı sağlayacak 4 ipucu

Kendini hiç sahtekar gibi hissettiğiniz oldu mu? Imposter sendromunu duymuş muydun?

İyi yaptığın bir iş hakkında bir iltifat aldığında, genellikle önemli bir şey olmadığını söyleyip başkalarının aynı işi senden daha iyi yapabileceğine inanır mısın?

Eğer abartıldığını hissettiysen, kişisel başarılarına sahip çıkamıyorsan ve hayatının bir noktasında sanki gerçek yüzünü göreceklermiş, masken düşecekmiş gibi bir korku yaşadıysan, yalnız olmadığını bil isterim.

Imposter sendromu düşündüğünden daha yaygın!

Yapılan bir araştırmaya göre, profesyonellerin %70’i çalışma alanlarında kendilerini imposter, yani sahtekar gibi hissediyor. Bir başka araştırma, kadın yöneticilerin %75’inin kariyerlerinde bir noktada bu sendromu yaşadığını ortaya koyuyor.
Artık imposter sendromunu bildiğine göre, bir sonraki adım bu sendromu yenmek ve bu yazıda paylaşacağım ipuçlarıyla kendine inanmaya başlamak.

Imposter sendromunun üstesinden gelmek için 4 ipucu

Birçok insan zaman zaman imposter sendromu yaşar. Bu korkunç bir duygu ve insanları geride tutan bir şey. Onlardan biriysen eğer, endişelenme çünkü hiçbir şey değişmez değildir! Aşağıdaki ipuçları, kafanın içindeki o küçük sesi kontrol altında tutmana ve bu kendinden şüphe duyma halini yenmene yardımcı olacak.

1. Sorunlarla doğrudan uğraş.

Imposter sendromu hissettiğin şeyi ertelersen, sana zarar verebilir. Bu nedenle, bir şey üzerinde çalışıyorsan ve yol boyunca zorluklarla karşılaşıyorsan, onlarla zamanında başa çıkmak en iyisi. Daha sonraki bir zamanda sorunlarla uğraşmak geri tepebilir ve kendinle ilgili kötü hissetmene neden olabilir. Bunu yapmanın en iyi yolu, onları bir kenara koymak yerine zor görevlerin üstesinden gelmek. Böylece başarı hissine erişir ve daha az yetersiz hissedersin.

2. Duygularının mantığını bulandırmasına izin verme.

Duygularının mantığını bulandırmasına izin verme ve olayları daha objektif bir perspektiften görmeye başla. Bu çılgın ve verimsiz fikirleri ve alışkanlıkları taşımak doğru bir yol değil. Bunlar doğası gereği duygu yüklü olup olumsuz duygular tarafından yönlendirilirler. Şüphe ve endişe zamanlarında, geçmiş performanslarının iyi ve kötü tarafını objektif olarak değerlendirmek daha iyi olabilir. Bunu bu şekilde yapmak ve gerçeklere odaklanmak, dengeli kararlar vermene, daha iyi düşünmene ve hareket etmene yardımcı olabilir.

3. Başarılarını yaz ve takip et.

Geçmiş başarılarını yazmak ve takip etmek, şimdiye kadar başardıklarını kendine hatırlatmanın harika bir yoludur. Sırtını sıvazlamanın, kendine daha fazla kredi vermenin ve en büyük destekçin olmanın zamanı geldi. Beynini başarılarına odaklanmak için eğitmek, neyin yanlış gittiğine odaklanmaktan çok daha iyidir.

4. Güçlü bir destek sisteminin olsun.

Güçlü bir destek sistemine sahip olmak her şey demektir. Öz değer eksikliği ve sahtekarlıkla ilgili duygular ortaya çıktığında, etrafında destek için yaslanabileceğin insanlara sahip olmak güzeldir. Ailen, arkadaşların ve güvenilir mentorların ya da koçun bu rolü doldurabilir. Bu insanlar seni güvende hissettirecek ve kendini düşük hissettiğinde seni yukarı kaldıracaktır.

Unutma, yeterince iyisin!

Bunlar Imposter sendromunu yenmek için sadece bazı ipuçları. Bu kendi kendini engelleyen döngünün üstesinden gelmek kolay olmasa da ve hiçbir şekilde bir gecede yapılamasa da, mümkün olduğunu bil isterim.

Not: Yeterince iyi ve değerlisin ve mutlu hissetmeyi hak ediyorsun. Olumsuz düşüncelerin tarafından tanımlanmıyorsun ve her şeyin en iyisini hak ediyorsun. Sen değerlisin!

Eğer dilersen, bu konuda yaptığım şu videoları da izleyebilirsin bir sonraki yazıda buluşana dek…

 

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Dr Eda Uslu Mindfulness Lideri (@dredauslu)’in paylaştığı bir gönderi

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Dr Eda Uslu Mindfulness Lideri (@dredauslu)’in paylaştığı bir gönderi

İlginizi çekebilir: Sahtekarlar buraya: Imposter sendromunun 5 türü

Dr Eda Uslu Profesyonel Koç, CPCC & Mindfulness Lideri & Tıp Doktoru
Dr Eda Uslu, yürümek istediğiniz yolda sizi destekleyen, cesaretlendiren, anlayışla ve şefkatle yanınızda yürüyen dost. Siz en harika versiyonunuzu gerçekleştirmek için yolunuzda yürürken yanınızda ... Devam