Hikayeleriyle size ilham verecek insanların kısa sürede başardığı 7 harika şey

Kendinizi olağanüstü verimli ve üretken bulduğunuz günlerin yanında bazen yataktan bile çıkmak istemediğiniz günler olabiliyor. Bu hiçbir şey yapmak istemediğiniz günlerde, başka insanların başarılarına hayranlık duyarak ve onlardan ilham alarak harekete geçebilirsiniz.

ilham

Üretken olduğunuz günlerin bazılarını arka arkaya getirebildiğinizi bir düşünün veya 365 gününüzün de aynı üretkenlikte geçtiğini… İşte, insanların bir yıl içinde yapabildiği inanılmaz, ilham verici, yaratıcı şeylerin bazıları. Haydi bakalım, motivasyon başlasın!

1. Kıtayı yürüyerek gezmek

Amerika Birleşik Devletleri’ni bir yıldan kısa sürede yürüyerek ya da koşarak kat eden çok sayıda insan var. Birçoğu böyle bir maceraya, belli bir hastalığa ya da toplumsal soruna dikkat çekmek için girişiyor. Örneğin Louis Michael Figueroa, kemik kanserinden dolayı ölmek üzere olan bir arkadaşına verdiği sözü yerine getirmek için New Brunswick, New Jersey’den San Francisco, California’ya uzanan bir koşu yaptığında 16 yaşındaydı. Figueroa yalnızca 60 günde bu yolculuğu tamamladığında, bunu yapan en genç insan olarak tarihe geçti. Bu başarı sayesinde bugün artık günde 10 bin adım atmayı o kadar da büyük bir şey olarak görmüyoruz.

2. Dünyayı tekneyle gezmek

İşte başka bir başarı örneği; Francis Joyon 2008’de dünyanın etrafını teknesiyle, tek başına 57 gün, 13 saat, 34 dakika ve 6 saniyede dolaştı. Bu başarıyı daha iyi anlamak için şöyle diyelim: Bu kadar hızlı bir zamanda 21.600 deniz mili yol katetti. İki aydan kısa bir sürede ve denizde tek başına!

3. Borçları ödemek

Jackie (The Paleo Mama) ve kocasının hikayesi, ilham veren hikayelerdendir. İkili yalnızca 6 ayda Ramsey Metodu’nu kullanıp akıllıca planlar yaparak 20 bin dolarlık borcu ödedi. Gelirlerini ve faturalarını karşılaştıran aile, yaşam tarzlarında, arabalarından birini satmak, birçok şeyi ikinci el almak, kablolu yayın ve pahalı cep telefonlarından vazgeçmek ve daha çok nakit kullanmaya başlamak gibi değişiklikler yaptı.

borçları öde

4. Milyonlar toplamak

Kitle kaynaklı para toplama kampanyalarını hepimiz duymuşuzdur; bu kampanyaların bazıları diğerlerinden çok daha başarılıdır. Sanfilippo Sendromu adı verilen bir beyin hastalığıyla mücadele etmeye çalışan 4 yaşındaki Eliza O’Neill için yürütülen GoFundMe kampanyasını ele alalım. İnanılmaz hikayesi fotoğrafçı ve video sanatçısı Benjamin Von Wong tarafından anlatılan kampanya yoluyla, bir yıldan az bir sürede 2 milyon dolardan fazla para toplandı. Bu para, hastalığın tedavisini araştıran bir kliniğe bağışlanacak.

5. Bir orman dolusu ağaç dikmek

Eylül 2010’da Muhammed Yusuf Cemil adlı Pakistanlı bir asker 18 saat ve 40 dakikada 20.101 ağaç dikti. Tahmin edebileceğiniz gibi bu başarı Guinness Rekorlar Kitabı’na giren yeni bir rekor anlamına geliyordu. İçinizde söz konusu sayılarla ilgili merakı olan varsa şöyle açıklayalım: Bu rekor, dakikada 18 ağaç dikmek anlamına geliyor. Önceki rekor ise; Kanadalı Ken Chaplin tarafından 2001 yılında 15.170 ağaçla kırılmıştı.

ağaç dik

6. Tüm korkulardan kurtulmak

Jia Jiang, reddedilme korkularının tümünden 100 gün boyunca hiç tanımadığı insanlardan çılgınca şeyler talep ederek “reddedilme terapisi” ile kurtulduğunu söylüyor. Şu anda ise Ted Talks’tan The Huffington Post’a ve Forbes’a her mecra, bu alışılmadık rehabilitasyonu anlatıyor.

7. Kitap okumak

Birçoğumuz yeni yıl için önümüze okuma hedefleri koyarız, ancak Nina Sankovitch’inki gibi olanını hiç duymamıştım. Nina, en büyük ablası 2005 yılında kanserden öldükten sonra bir yıl boyunca her gün bir kitap okuyor. Yani 365 günde 365 farklı yazardan 365 kitap. Sankovitch hayatının bu dönemini, yazdığı “Tolstoy ve Mor Sandalye” adlı anı kitabında anlatıyor.

kitap

Lütfen siz de en beğendiğiniz ilham öyküsünü paylaşın, belki de o öykünün yıldızı sizsinizdir.

Kaynak

Wisebread

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!