Her neslin ikonlarından sokak stilinin öncülerine miras: PUMA Suede 50. yaşını kutluyor

1948 yılında Rudolf Dassler tarafından kurularak devrimsel tarihinin başlangıcı atılan global spor markası PUMA, efsane ayakkabısı 50.yılını özel tasarımları ile kutluyor.

Kısaca “sokaktaki modanın özgür sesi” olarak tanımlayabileceğimiz sokak stili, moda trendlerinin en özgün ve çabasız şıklık sunan yorumlarını bir araya getiriyor. Sokak stili denildiğinde akla “kişisel yorumlarla renklenen” kombinler gelirken, zamansız ve ikonik parçalar uzun yıllardır sokak modasının vazgeçilmezlerinden olmayı başarıyor. 50 yıldır moda sahnesinde yer alan PUMA Suede ise bu ikonik parçaların başında geliyor.

Her neslin ikonlarının tercihi PUMA Suede

PUMA Suede 50. yaşını kutluyor.

1968 yılında PUMA ayakkabılarıyla 200 metre dünya rekorunu kıran Tommie Smith, zafer standına yürüdüğünde ayağında bir siyah çorap ve sol elinde bir adet PUMA Suede vardı. Bu etkisini ALL-Star ve NBA şampiyonu Walt Fraizer gibi oyuncuların PUMA Suede tercihi ile sürdüren ayakkabı, yedi ALL-Star ve NBA şampiyonluğu olan Fraizer’in yalnızca sporcu kişiliği değil stil önderliği ile de yükselen bir gurur ve güç sembolü haline geldi.

B-Boy kültürünün etkisi ile sokak dansçılarının; stil, dayanıklılık ve özgünlüğü olan bir spor ayakkabıya ihtiyaçlarının oluşmaya başlamasıyla New York dansçılılarının vazgeçilmezi olan PUMA Suede zamansız tasarımı ile sokak stilinin ikonik bir modeli olmayı başardı. Moda tarihindeki güçlü konumunu, günümüzün en cool ve güçlü kadınlarından biri olan Rihanna’nın PUMA Kadın Yaratıcı Direktör’ü olmasıyla güçlendiren marka, Cara Delevigne ve Didem Soydan gibi isimlerle yaptığı çalışmalarla birlikte müzik, sanat, sokak ve moda dünyasındaki isimler ile olan işbirliklerine devam ediyor.

Puma Suede ile farklı stil yansımaları

Spor kültürüne adını kazıyan Suede kendini ifade etme, bireysellik ve özgürlük kavramlarına vurguda bulunuyor. Uplifers ekibi olarak PUMA Suede’i gezgin Barkın Özdemir ile konuştuk. Ekip olarak kendimiz de en sevdiğimiz PUMA kombinlerimiz ve Suede’lerimizle yer aldığımız bir çekim yapmayı da ihmal etmedik.

Barkın Özdemir (Traveller)


Sokak stilini tanımlar mısın? Suede’i neden tercih ediyorsun? 

Her zaman geçmişe karşı ilgim vardi hala da var, yeni trendlere geç adapte olanlardanım. Eskiyi severim ve ona sahip çıkmaya çalışırım. Suede’in bu uzun yolculuğuna hayranım ve her zaman trend olması beni daha da etkiliyor.

 

A #postcard from lovely #Colonia #Uruguay #ForeverFaster #Suede @puma

Barkin Lacin Ozdemir (@barkinozdemir)’in paylaştığı bir gönderi ()

En sevdiğin Suede modeli hangisi?

Kırmızı! Özellikle beyaz şeritleriyle renkler birbirine çok uyumlu oluyor. Hele beyaz tişört, pantolon, kırmızı Suede giydim mi, bingo!

Uplifers Kızları

PUMA Suede‘in 50. yılını, biz de PUMA outfitlerimizle kutladık ve keyifli bir çekim yaptık. Fotoğraflar aşağıda; bakalım siz de bizim kadar keyif alacak mısınız?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!