Hayvanlar için giyilebilir teknoloji üreten startuplar

Günümüzde başta wellness olmak üzere pek çok sektör teknoloji dünyasıyla harmanlanıyor. Örneğin, akıllı saatler ve yüzüklerle hem kombinlerimize şık bir hava katıyoruz hem de kalp atış hızımızdan uyku kalitemize kadar pek çok önemli veriyi somutlaştırıyoruz. İnsanların hayatını ve akışını kolaylaştıran bu teknolojilerin varlığı hayvanlar dünyasında da hissediliyor.

Bazı startuplar, hem evcil hayvanlar hem de sahipleri için altın bir dönemin başlangıcını yaptı ve bu dönemi sürdürüyor. Bu yenilikçi girişimler sayesinde evcil hayvanların davranışları ve evcil hayvan sağlığı hakkındaki anlayışımız yeniden şekilleniyor. Ayrıca, evcil hayvanlar için giyilebilir teknolojiler, içinde bulunduğumuz dijital çağı yeniden tanımlıyor. Bu yazımızda, hayvanlar için giyilebilir teknolojiler geliştiren beş tane girişimi analiz ediyoruz.

Fi

2017’de kurulan Fi, köpeklere odaklanan bir girişim olarak karşımıza çıkıyor. GPS ve LTE-M teknolojilerini bir araya getiren bu girişim, akıllı bir köpek tasması geliştiriyor. Akıllı saate benzetebileceğimiz bu ürün, köpek sahiplerine evcil hayvanlarını 7/24 uzaktan takip edebilme fırsatı sunuyor. Girişim, akıllı tasmasıyla tasarladığı uygulamanın ortaya çıkarttığı sinerjiyi vurguluyor. Bu uygulama, Apple cihazlarında bulunan ve kaybolan cihazların yerinin tespit edilmesini sağlayan Find My isimli uygulamaya benziyor. Hem Apple cihazlarında hem de Android cihazlarda erişilebilir olan bu uygulama, köpek sahiplerine köpeklerinin konumunu gösteriyor. Ayrıca, uygulama aracılığıyla köpeklerin günde kaç adım attığı izlenebiliyor. Bu takip sayesinde, sahipler evcil hayvanlarının diyet ve egzersiz planlarını uygun bir şekilde düzenleyebiliyorlar. Bunlara ek olarak, köpeklerin dinlenme düzenlerini, uyku sürelerini, uyku kesintilerini ve uyku kalitelerini uygulama yardımıyla anlamak mümkün.

Bu girişim, her yıl yedi milyon köpeğin kaybolduğunu ve bu korkutucu durumla Fi akıllı tasma sayesinde başa çıkılabileceğini vurguluyor. Bu teknoloji, herhangi bir evcil köpeğin kaçması durumunda sahibini bilgilendiriyor. Hayvan sahiplerine ek olarak, köpeklerle ilgilenen bakıcılar da bu teknolojiyle ciddi durumlar hakkında haberdar ediliyor. Bu akıllı tasma, sarı, gri, mavi ve pembe olmak üzere dört farklı renkle kullanıcılara sunuluyor. Dikkat çekici renkleriyle köpeklerin sevimliliğine sevimlilik katan bu tasma, aynı zamanda uzun pil ömrüyle de öne çıkıyor. Girişim, tasmanın tek şarjla 3 aya kadar kullanılabileceğini belirtiyor.

Seri B finansmanda bulunan Fi, 2021’de düzenlediği yatırım turunda 30 milyon dolarlık bir yatırım alarak toplam fon miktarını 40 milyon dolara yükseltti. Köpeklerin günlük aktivitelerini, adımlarını ve uyku durumlarını takip etmeye olanak tanıyan girişim, modern pet teknolojisi alanında kendisini kanıtlıyor.

Tractive

2012 kuruluşlu Tractive, hem kedilere hem de köpeklere odaklanarak evcil hayvan bakımına destek oluyor. Bu girişim, kediler ve köpekler için GPS ve sağlık izleyicileri geliştiriyor. Bu cihazlar, akıllı bir tasma gibi gözüküyor ve hayvanların boyunlarına takılıyor. Kedi veya köpek sahiplerinin hayvanlarının gerçek zamanlı konumunu görmesini sağlayan cihazlar, hayvanların sağlıksal durumlarıyla ilgili bildirimler de veriyor. Örneğin, sahipler bu cihazlar aracılığıyla hayvanlarının herhangi bir ağrıya ya da acıya sahip olup olmadığını fark edebiliyorlar. Ayrıca, hayvanların uyku verimliliği ve günlük aktiviteleri de takip edilebiliyor. Bu sayede, sahipler hayvanlarına uygun bir egzersiz ya da diyet programı hazırlayabiliyorlar. GPS ve GSM teknolojilerini bir araya getiren Tractive cihazları, hem App Store’dan hem de Google Play’dan erişilebilen bir uygulama aracılığıyla evcil hayvan sahipleriyle iş birliği yapıyor.

Tractive’in uygulamasında tüm takip işlevleri her üç saniyede bir güncelleme alıyor. Bu sayede, evcil hayvan sahiplerine düzenli bir veri akışı gerçekleşiyor. Ayrıca, gelen güncellemeler kullanıcı dostu bir uygulamanın zeminini de hazırlıyor. Bunlara ek olarak, uygulama ve cihaz aracılığıyla 175’ten fazla ülkede evcil hayvanlar takip edilebiliyor. Bir başka deyişle, Tractive cihazları yakın mesafeye bağlı kalmadan küresel kapsamda hayvan sahiplerini bilgilendiriyor. Cihazlar, bu özellik sayesinde evcil hayvanlarıyla sık sık seyahat eden bireyler için oldukça ideal. Son olarak, Tractive cihazlarının dayanıklılığından bahsetmek istiyoruz. Maceracı evcil hayvanlara da eşlik edebilmesi için bu cihazlar %100 su geçirmez ve fazlasıyla dayanıklı olacak şekilde geliştiriliyor.

Seri A finansmanda bulunan Tractive, 2021’de düzenlediği yatırım turunda 35 milyon dolarlık bir yatırım alarak toplam fon miktarını 37.7 milyon dolara yükseltti. Evcil hayvan güvenliğini ön planda tutan girişim, evcil hayvan sahiplerine huzur vererek teknoloji dünyasında emin adımlarla ilerliyor.

Whistle

Görsel: whistle

2012’de kurulan Whistle, kendisini evcil hayvan sağlığı ve konum izleme lideri olarak tanıtıyor. Hayvanların sağlıklı, mutlu ve güvende olmasını amaçlayan girişim, farklı renklerde akıllı takip sistemleri ve tasmalar geliştiriyor. Ayrıca, göz kamaştırıcı renkler ve desenlerde köpek tasmaları ve gezdirme ipleri de Whistle’nin online pazarında satışa sunuluyor. Bu normal tasmalara dikdörtgen şeklindeki akıllı takip sistemleri takılarak köpeklerin izi sürülebiliyor. Bu takip sistemleri sayesinde köpeklerin konumları bir telefon uygulamasına aktarılıyor ve bu sayede evcil hayvanların kaybolmasının önüne geçiliyor. Buna ek olarak, bu teknolojinin evcil hayvanların egzersiz süresini ve yoğunluğunu takip etme fırsatı sunduğunu da belirtmek istiyoruz. Whistle cihazları, aynı zamanda köpeklerdeki davranış değişikliklerini de tespit ediyor. Örneğin, bir köpeğin uyku süresinin azalması veya uyku kalitesinin düşmesi bu cihazlar aracılığıyla köpeğin sahibine bildiriliyor.

Whistle, geliştirdiği uygulamada GPS teknolojisini yapay zekayla birleştiriyor. Bu uygulamada yapay zeka destekli Poop Scan özelliği yer alıyor. Bu özellik aracılığıyla köpeklerin dışkıları analiz edilebiliyor. Bu analiz sayesinde evcil hayvan sahipleri hayvanlarının sindirim sağlığıyla ilgili bilgilendiriliyor. Ayrıca, uygulamanın sahiplere veteriner hekimlerle iletişime geçme fırsatı sunduğunu da belirtmek istiyoruz. Evcil hayvan sahipleri, uygulama üzerinden email, arama veya mesajlaşma yoluyla köpekleriyle ilgili sorularını lisanslı veterinerlere sorabiliyorlar.

Whistle, 2022’de düzenlediği yatırım turunda bin dolarlık bir yatırım alarak toplam fon miktarını 21 milyon dolara yükseltti. Girişim, 500 binden fazla köpeğe yoldaş olarak sektörde adını duyuruyor.

Vence

2016 kuruluşlu Vence, IoT teknolojisinden yararlanarak bir çiftlik yönetimi platformu geliştiriyor. Çiftçilere, çiftlik sahiplerine ve çiftlik hayvanlarına odaklanan girişim, GPS teknolojisiyle desteklenen giyilebilir tasmalar üretiyor. Bu tasmalar sayesinde çiftlik hayvanları istenilen yola doğru işitsel ve elektriksel uyarılarla yönlendiriliyor. Bu yönlendirmenin altında hayvanların doğru yerde otlaması hedefi yatıyor. Hayvan hareketlerini gerçek zamanlı izlemeye ek olarak, Vence teknolojisiyle hastalık tespiti yapılabiliyor ve çiftliklerdeki verim artırılabiliyor. Girişimin yazılım platformunda çiftliklerin haritaları çıkartılabiliyor ve bu sayede otlatma optimizasyonu için çiftlik planlaması yapılabiliyor.

Sürdürülebilir hayvancılığı bir vizyon haline getiren Vence, çiftlik maliyetlerini %30 ve işçilik maliyetlerini de %25 oranında azalttığını vurguluyor. Girişim, otlatma arazisinin verimliliğini maksimize etmeye yardımcı olarak çiftçilere huzurlu bir iş ortamı sunuyor. Buna ek olarak, girişimin teknolojisi sayesinde hayvan sağlığına dair veriler elde ediliyor. Bu veriler, üreme dönemi tahmini, vücut sıcaklığı, kalp atış hızı ve sağlık sorunlarının erken teşhisi gibi kritik noktaları çiftçilere ve çiftlik sahiplerine bildiriyor. Ayrıca, hayvanların herhangi bir saldırıya uğraması veya çalınması gibi durumlar da girişimin cihazlarıyla tespit edilebiliyor.

Seri A finansmanda bulunan Vence, 2022’de düzenlediği yatırım turuyla toplam fon miktarını 15.1 milyon dolara yükseltti. Girişim, aynı yıl Merck & Co., Inc.’nin global hayvan sağlığı iş kolu olan Merck Animal Health tarafından satın alındı. Vence, hayvancılık endüstrisinde sürdürülebilirlik ve verimlilik kavramlarını merkeze alarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Kippy

Görsel: kippy

2014’te kurulan Kippy, kedi ve köpekler için teknolojik cihazların geliştirilmesine odaklanıyor. Girişim, tek şarjla 7 gün kullanılabilen, %100 suya dayanaklı Kippy EVO isimli bir GPS izleyiciyle öne çıkıyor. Hücresel ağ kullanan bu ürün aracılığıyla evcil hayvanların konumu hızlıca tespit edilebiliyor. Ayrıca, ürün hayvanların günlük hareketlerini ve aktivitelerini de takip ediyor. 38 gram ağırlığında olan Kippy EVO’nun 4 kilogramdan ağır olan evcil hayvanlara uygun olduğu belirtiliyor. Ürüne eşlik eden telefon uygulaması aracılığıyla evcil hayvan sahiplerinin bulunduğu Kippy topluluğuna da dahil olunabiliyor. Bu toplulukta diğer hayvanseverlerle etkileşime girilerek güçlü iletişim kanalları inşa ediliyor.

Milano Üniversitesi ve Bologna Üniversitesi’yle iş birliği yaparak teknolojisini geliştiren girişim, GPS izleyicinin yerleştirilebileceği evcil hayvan aksesuarları da satıyor. Bu aksesuarlar arasında ayarlanabilir tasma ve cepli koşum takımı bulunuyor. Bu ürünlerin genel amacı Kippy teknolojisini taşımak olsa da bunların dört ayaklı dostlarımıza değerli bir şıklık kattığını belirtmek istiyoruz.

Seri A finansmanda bulunan Kippy, 2022’de düzenlediği yatırım turunda 2.6 milyon euroluk bir yatırım alarak toplam fon miktarını 10 milyon dolara yükseltti. Girişim, geçtiğimiz yıl hayvancılık ve tekstil çözümleri üreten Datamars isimli küresel veri çözümleri şirketi tarafından satın alındı. Kippy, kaybolan evcil hayvanlara ve sahiplerine hem fiziksel hem de psikolojik açıdan destek olarak teknolojisini geliştiriyor.

Kaynak: Tracxn, Mordor Intelligence, Crunchbase

İlginizi çekebilir: 2024’te büyümeye devam eden giyilebilir teknoloji startupları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!