Hayalet regl nedir ve neden yaşanır?

Aknelerin belirmesi, karın ağrısı hissedilmesi, ruh halinde hızlı değişiklikler yaşanması ve ishal gibi durumlar reglin habercisi olabiliyor. Bu belirtilerin ortaya çıkması sonucunda kadınlar sıcak su torbalarını ve diğer regl ürünlerini hazır etmeye başlıyorlar. Peki, bu belirtilerin habercisi olduğu regl ile karşılaşılmazsa? Sıraladığımız belirtilerin yaşandığı fakat vajinal yolla dışarı çıkan bir miktar kana rastlanmayan duruma hayalet regl (phantom period) deniyor. Bu yazımızda, sizler için hayalet reglin ne olduğunu kaleme aldık.

Hayalet regl nedir?

Hayalet regl, reglin bir hayalet gibi görünmez olması anlamına geliyor. Bu durum, kadınların neredeyse tüm regl belirtilerini yaşamasına fakat herhangi bir kanama ile karşılaşmamasına yol açıyor. Memelerde hassasiyet, kramp, karın ağrısı, ruh halinde ani değişimler, şişkinlik ve genel rahatsızlık hali hayalet reglin en belirgin semptomları olarak biliniyor.

Hayalet regl neden olur?

Hayalet reglin gerçekleşmesine sebep olabilen pek çok farklı durum bulunuyor. Bu durumların başında da stres geliyor. Eğer çok stresli bir dönemden geçiyorsanız hayalet regl yaşama ihtimaliniz artıyor. Stres, insan vücudundaki kortizol hormonunun salgısını artırıyor ve artan bu salgı da regl döngüsünü etkileyebiliyor.

Strese ek olarak, anovülasyon da hayalet regle sebep olabiliyor. Anovülasyon, kadın bedeninde yumurtlamanın gerçekleşmediği durum olarak tanımlanıyor. Bu durum, bir yumurtlama bozukluğu olup sigara ve alkol kullanımından aşırı egzersize kadar pek çok nedene dayalı olarak ortaya çıkabiliyor. Anovülasyon yüzünden her ne kadar regl belirtileri yaşansa da bir kanama gerçekleşmiyor. Ayrıca, gebelik, menopoz, polikistik over sendromu, yumurtalık kistleri, huzursuz bağırsak sendromu, doğum kontrol hapları, kilo kaybı veya kilo alma ve hazımsızlık da hayalet regle sebep olabiliyor.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bu durumlar, karın ağrısından şişkinliğe kadar bilinen tüm regl belirtilerinin yaşanmasına yol açabiliyor. Bu nedenle, bu durumların erken teşhisi hem düzenli bir regl döngüsü hem de sağlıklı bir hayat için büyük bir önem taşıyor. Bahsi geçen bu durumların hepsi temelde sağlık problemi olduğu için bir doktora danışarak gerekli tedavi sürecine girilmesi gerekiyor.

Hayalet regl ile karşılaşıyorsanız ne yapmalısınız?

Nasıl bazı kadınlar çok düzenli bir regl döngüsüne sahipse bazı kadınlar da düzensiz bir şekilde regl olabiliyor. Düzensiz regl çoğu zaman ciddi rahatsızlıkların habercisi olmasa da hayalet regl denilen durum yukarıda bahsettiğimiz problemlerin göstericisi olabiliyor. Bu yüzden, hayalet regli deneyimlediğini düşünen bireylerin çeşitli adımları göz önünde bulundurmasında fayda var.

Eğer hayalet regl yaşadığınızı düşünüyorsanız ilk olarak bunu kanıtlamak adına regl döngünüzü not alabilirsiniz. Örneğin, Ocak ayının hangi gününde regl olduğunuzu not aldıktan sonra Şubat, Mart ve Nisan başta olmak üzere gelecek aylarda gerçekleşecek olan döngünüzü de not alabilirsiniz. Bu notları incelediğiniz zaman çok büyük bir düzensizlik ile karşılaşırsanız hayalet reglin varlığını kanıtlayabilirsiniz.

Regl belirtileriyle karşılaşıp herhangi bir kanama görememe durumunuz bir rutin haline geldiyse regl döneminizle ilgili tuttuğunuz notlarla birlikte bir jinekoloğa danışabilirsiniz. Doktorunuzun yapacağı hormonal değerlendirme ve çeşitli testler sayesinde hayalet reglin neyden kaynaklandığını öğrenebilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, hayalet regl aşırı stresten ve sağlıksız yaşam tarzından doğabiliyor. Bu nedenle, yaşadığınız stresi azaltmak için işe yarayabilecek yöntemleri uygulamaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayacak dengeli beslenme ve düzenli egzersiz gibi alışkanlıkları göz önünde bulundurabilirsiniz. Tek başınıza sağlıklı bir hayat stiline adapte olamadığınızı düşünüyorsanız psikolojik destek alarak regl döngünüze katkıda bulunabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Regl günlerini iş yerinde daha rahat geçirmek için işinize yarayacak ipuçları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!