Başlangıçtan ileri seviyeye herkes için uygun ‘hatha yoga’ nedir?

Vücut ağrılarını dindiren, vücudun esnekliğini artıran, güçlü bir vücut yapısına sahip olmak adına bir kapı aralayan ve kalp krizi gibi çeşitli sağlık problemlerinin ortaya çıkma riskini azaltan yoga, önemli bir uygulama olarak tanımlanıyor. Hem bir spor türü gibi yapılabilen hem de düzenli olarak yapılan kardiyoyu destekleyen yoganın birbirinden farklı türleri bulunuyor. Bu türler, içerdikleri pozisyonlarla, nefes egzersizleriyle, süreleriyle ve zorluk seviyeleriyle birbirlerinden ayrılıyorlar. Bugün ise hem uzun süreli yoga deneyimine sahip olanlara hem de yogaya başlamak isteyen veya yeni başlayan insanlara uygun olan hatha yogayı sizler için kaleme aldık.

Hatha yoga nedir?

Bu yoga türü, ismini Hindistan’ın resmi bir dili olan Sanskritçe’de ‘güç’ anlamına gelen ‘hatha’ sözcüğünden alıyor. Nefes odağıyla birlikte duruşların da önemini vurgulayan hatha yoga, 45-90 dakika arası süren bir pratik olarak karşımıza çıkıyor. Bu pratik esnasında nefes teknikleriyle çeşitli yoga pozisyonları harmanlanıyor. Bu sayede de hem fiziksel hem de zihinsel bir rahatlık elde ediliyor.

Bu yoga türü uygulanırken nefes teknikleri ve yoga duruşları meditasyonla da destekleniyor. Bir başka deyişle, bu pratiğin yogadan meditasyona doğru uzandığını söyleyebiliriz. Bu nedenle, hatha yoga günlük hayat koşuşturmacasının yarattığı fiziksel yorgunluğu üzerinden atmak isteyen bireylere uygun olduğu kadar zihnini boşaltıp psikolojik açıdan rahatlamak isteyen kişiler için de oldukça faydalı bir uygulama.

Bu yoga çeşidi, 1893 senesinde Hindistanlı filozof Swami Vivekananda sayesinde popülerleşmeye başlıyor; Vivenkananda, hatha yogayı Amerika’daki insanlara anlatıyor ve gösteriyor. Daha sonra, bu ülkenin sakinleri bu pratiğin fiziksel açıdan gelişmeye yardımcı olabileceğine inanıyorlar ve hatha yoga yaygınlaşıyor. Günümüzde ise hatha yoga daha çok zihinsel dinginlik ve huzura ulaşmak için uygulanıyor.

İlginizi çekebilir: Yoga nedir? Yeni başlayanlar için yoga rehberi

Hatha yoganın yararları nelerdir?

Çeşitli pozisyonlarda belirli süreler boyunca durulmasını gerektiren hatha yoga, bu özelliği sayesinde dengenin gelişmesine katkı sağlıyor. Düzenli olarak uygulanan hatha yoga sayesinde vücudun esnekliği artırılırken tek ayak üstünde 20 dakika boyunca durulabilir hale bile gelinebiliyor! Anlayacağınız, bu yoga çeşidini haftada en az üç gün yaparak vücudunuzun denge mekanizmasını rahatlıkla geliştirebilirsiniz.

Esnekliğe ve dengeye ek olarak, bu yoga çeşidi sayesinde fazla kilolardan kurtulmak kolaylaşabiliyor. Bir rutin haline getirildiği zaman neredeyse her yoga türü bir spor egzersizine evriliyor ve yoga yaparak kalori yakmak mümkün oluyor. Ayrıca, hatha yoga bel ve sırt ağrısı gibi fiziksel rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı oluyor. Uzmanlar, özellikle sürekli bilgisayar başında çalışan insanların bu yoga pratiğini bir alışkanlık haline getirmesinin çok önemli olduğunu vurguluyor. Bunlarla birlikte, düzenli olarak hatha yoga yapan kişilerin yoga pratiğinden uzak olan insanlara göre çok daha kaliteli uykularla buluştuğu biliniyor. Hatha yoga, bilinçli nefes tekniklerine ev sahipliğ yaptığı için kaliteli uykuyu beraberinde getiriyor.

Hatha yoganın fiziksel faydalarına ek olarak, bu yoga çeşidinin depresyon ve aşırı stres gibi psikolojik durumlara da çözüm olabildiği ifade ediliyor. Eğer günlük hayatınızda stres seviyenizin çok yükseklerde gezindiğini düşünüyorsanız ve genellikle endişeli bir tutuma sahipseniz hatha yogayla buluşabilirsiniz.

Temel hatha yoga pozisyonları nelerdir?

Her yoga eğitmeni kendisine özgü bir anlatıma ve tekniklere sahip olsa da hatha yoganın sahip olduğu temel duruşlar bulunuyor. Dağ duruşu olarak bilinen Tadasana, öne eğilme olarak bilinen Uttanasana, aşağı bakan köpek olarak bilinen Adho Mukha Svanasana, kobra pozu olarak bilinen Bhujangasana ve çocuk pozu olarak bilinen Balasana bu duruşlar arasında yer alıyor. Sıraladığımız bu pozisyonlar bu yoga türü esnasında diğer duruşlarla da destekleniyor ve yogiler hoş bir sakinlikle buluşuyorlar.

Hatha Yoga (Makes You Feel So Good) 45 Minute Flow

Hatha yoganın içerdiği pozisyonları uygulayarak bacaklarınızdan kollarınıza kadar vücudunuzun her noktasında gerginliği artırıp bedeninizdeki enerji akışını hızlandırabilirsiniz. Bununla birlikte, bu pozisyonlar sayesinde zihninizi dinlendirebilirsiniz ve her açıdan güçlenmeye başlayabilirsiniz. Dilerseniz örnek bir video olarak yukarıdaki paylaşımdan da ilham alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Öfkeyi yönetmek için yoga felsefesinin önerdiği 5 yöntem

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!