Hak ettiğiniz maaşı almak için bilmeniz gereken önemli noktalar

Hepimiz istediğimiz şeyleri yiyip içebilmek, istediğimiz yerlere gidebilmek, beğendiğimiz kıyafetleri giymek ve her şeyden önce hayatlarımızı idame ettirebilmek için çalışmak durumundayız. Ancak bir gerçek var ki; sanki herkes iş hayatıyla ilgili aynı şeyi düşünüyor ama kimse bunu birbirine söylemiyor. Haydi şimdi dürüst olalım ve düşündüğümüz şeyi sesli bir şekilde dile getirelim: Hak ettiğimizi düşündüğümüz maaşla gerçekten aldığımız arasında fark var.

Evet sizin içten içe düşündüğünüz, bazen yakınlarınızla konuşurken dillendirdiğiniz bu düşünce, sadece size ait değil ve çevrenizdeki insanların çoğu kendi çalışmalarıyla ilgili bunu zaten düşünüyor. Peki bu durumda ne yapmalı? Başarılarınızın karşılığını almak için yapabileceğiniz şeyler var tabii ki. Bu yazıda da bundan bahsedeceğiz…

Gerçekten hak ettiğiniz çalışma ücretini alamadığınızı düşünüyorsanız yalnız değilsiniz.
Değerinizi bilin

Hak ettiğiniz maaşı almak için öncelikle yaptığınız işin farkında olmanız gerekir. Buradaki amaç kendinizi ve yaptığınız işi övmeniz değil. Ancak işvereninizin ya da müşterilerinizin ihtiyaçlarının ne olduğunun ve sizin bunları nasıl karşıladığınızın farkında olmanız çok önemli. Bunun için kendi kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

  • “Bana özgü olan ve beni başkalarına karşı daha kalifiye yapan yetilerim neler?”
  • “Hiç kimsenin yapmadığı ne yapıyorum?”
  • “Yaptığım işte hangi sorunları çözüyorum?”
  • “Nasıl bir değer katıyorum?”

Bu soruları yanıtlamak, yaptığınız işte sahip olduğunuz değer ve önemi anlamanıza yardımcı olacaktır. Ve bu sorulara verdiğiniz cevaplardan hiçbiri bir övünme şekli değil.

Özgüven ve özsaygı çalışması yapın

Yaptığınız işe kattığınız değeri biliyor, ancak yine de hak ettiğiniz maaşı alamıyorsanız, tam kazanç potansiyelinizi gerçekleştirmek için iki şeye ihtiyacınız var demektir: özgüven ve özsaygı. Çünkü siz kendinize güvenmediğiniz ve saygı duymadığınız müddetçe, başkalarından bunu isteyemezsiniz.

İlginizi çekebilir: Özsaygının önemi

Özgüven ve özsaygıyı kazanabilmek için farklı yollar var. Ancak iş dünyasında hak ettiğiniz yerde olabilmek ve istediğiniz maaşı alabilmek için hayal kurmayı deneyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda hayat nasıl olurdu bir hayal edin: Daha neler yapabilirdiniz? Geleceğinize nasıl yatırımlar yapardınız? Nasıl planlarınız olurdu? Ve her şeyden önemlisi; kendinizi nasıl saygıdeğer hissederdiniz?

Aşağıdaki videoda, kazanç geliştirme uzmanı Cassey Brown’u dinleyebilir ve kendisinden bu konuda daha fazla şey öğrenebilirsiniz:

Know your worth, and then ask for it | Casey Brown

 

İlginizi çekebilir: Zam döneminde başvurmanız gereken etkili yöntemler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!