Zam döneminde başvurmanız gereken etkili yöntemler

Maaşınıza zam istemek bazen çok zor ve sinir bozucu olabiliyor. Her ne kadar daha yüksek bir maaşı hak ettiğinizi düşünseniz bile, bazen zam istemek o kadar göz korkutucu oluyor ki, bunu yapamıyoruz. Zam isteme ayrıca birçok duyguyu da beraberinde getiriyor: Kendinden şüphe etme, reddedilme korkusu ve değersizlik.

İşte bu işin sırrı: İstediğinize sahip olamazsınız, pazarlık ettiğinize sahip olabilirsiniz. Eğer patronunuzun odasına ‘Ben değerliyim.’ diye düşünerek giriyorsanız, ‘Ben yetersizim’ diyerek girdiğinizden çok daha olumlu bir sonuçla odayı terk etme olasılığınız ortaya çıkacaktır. İnsanlar söz içermeyen ipuçlarına cevap verirler. O yüzden güven ortamı oluşturarak ve sakin kalarak, daha ağzınızı bile açmadan başarılı bir etkileşim kurabilirsiniz. İşte bu duruma yaklaşımınızı kolaylaştıracak birkaç teknik:

Bunu bir istek değil, iletişim olarak görün

iş kadını
Zam isteme durumunu kendi başarılarınızı fark etmek ve finansal telafinizi tanımlamak için bir fırsat olarak görün.

Bu konu hakkında ünlü bir söz vardır: ‘Ne hak etmek istiyorsanız, nazikçe talep edin.’ Zam isteme durumunu cevabı evet ya da hayır olan bir soruyu sorup yanıtını beklenen etkileşimli bir durum olarak görmeyin. Onun yerine, bu durumu kendi başarılarınızı fark etmek ve finansal telafinizi tanımlamak için bir fırsat olarak görün ki, katkılarınızı yeteri kadar anlayabilesiniz. Eğer olumsuz bir yanıt alırsanız, bu durumu da pazarlık yapmak ve kendinizi koruma altına almak adına bir imkan olarak görebilirsiniz.

İlgili yazı: Kariyerinizde başarı sizinle: Neyi müzakere ediyorsanız önce onu yaşayın

Arkadaşınızla alıştırma yapın

Arkadaşınızla konuşma alıştırması yaparak işvereninizin bakış açısını anlayabilirsiniz. Bu alıştırma hangi noktalarda dirençle karşılaşacağınızı belirlemenize yardımcı olacaktır. Bu aşamadan sonra direnç gösterilen yerlerde sakince ve etkili yanıtlar verme alıştırması yapabilirsiniz. Ayrıca her konuşma tarzını deneyimlemek adına arkadaşınızla birkaç farklı tarzda alıştırma yapın. Böylelikle gerçek görüşmede hem daha önceden üzerinde çalıştığınız olası durumlara karşı hazırlıklı olursunuz, hem de görüşmede vereceğiniz cevaplar sayesinde istediğinizi elde etmeniz kolaylaşır.

Almak konusunda açık olun

Eğer zam alamayacağınız düşüncesine hapsolur ya da almak istediğiniz ücret konusunda çok katı bir tutum takınırsanız, görüşmeye olumlu olmayan bir enerjiyle girmeniz yüksek ihtimalli olacaktır. Onun yerine, odaya girdiğinizde kendiniz şunu söyleyin; ‘Kendi tasarladığımdan daha şık bir çözüm önerisine açığım’. Unutmayın ki, evrene olumlu mesaj yollamak her zaman etkilidir.

Korkun ama yine de yapın

korku
Zam istemekten korkuyor olsanız bile, korkularınızı kabullenin, cesaretinizi toplayın ve yapın.

Neden istediğiniz zammı hak ettiğiniz konusunda düşünebilirsiniz, ancak görüşmeyi gerçekleştirmediğiniz sürece kendinizce bulduğunuz sebeplerin hiçbir önemi kalmayacaktır. Bu konuyu daha açık anlatmak gerekirse, hayatınız boyunca sürekli olarak paraşütle atlamanın hayalini kurabilirsiniz; ancak bir uçaktan paraşütle atlamadığınız sürece tüm bu düşünceler hiçbiri anlam kazanmayacaktır. O yüzden korkularınızı kabullenin, cesaretinizi toplayın ve yapın!

Ne kadar parayı hak ettiğiniz yönündeki inancınızın, şu anda kazandığınız ücret üzerindeki etkisini fark ettiğinizde; kendinizi güvenli ve değerli hissederek duruma girebilirsiniz. Bu da nihayetinde daha iyi bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Kaynak:

mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!