Hafızanızı güçlendirmek ve yaratıcılığınızı arttırmak için 7 pratik öneri

Bilginin her an, her yerde ulaşılabilir olduğu günümüzde, bilgi yoğunluğu kimi zaman zihnimizi zorluyor olsa da; öğrenmeye olan açlığımız asla tatmin olmuyor. Bir yandan gereksiz bilgilerden uzak kalmak isterken, diğer yandan da sürekli bir şeyleri anlama ya da öğrenme çabasına giriyoruz.

Bugünlerde pek çok insan odaklanma, hatırlama ve diğer bilişsel işlevleri ile ilgili sorunlar yaşıyor. Ne var ki, birkaç pratik uygulamayı günlük rutininize dahil ederek hafızanızı ve odaklanma becerinizi güçlendirmeniz ve yaratıcılığınızı arttırmanız mümkün. Bu önerileri vakit kaybetmeden uygulamaya başlayarak beyin hücrelerinizi daha işlevli hale getirebilir ve yaratıcı ruhunuza enerji katabilirsiniz.

Çalışın.

Vücut geliştirme yapan kişileri düşünün; kaslarını besliyor, çalıştırıyor ve gelişim için zorluyorlar. Siz de geliştirmek istediğiniz yönünüz her ne ise; hafıza, yaratıcılık, odaklanma; daha çok çalıştırmayı deneyerek geliştirebilirsiniz. Peki zihnimizi nasıl çalıştıralım?

Aslında pek çok yöntemi var; bulmaca çözmek, zihin-beyin oyunları oynamak ya da egzersiz uygulamalarıyla hem keyifli vakit geçirip hem de gelişim için adım atabilirsiniz. Diğer yandan meditasyon ve egzersizi de hayatınıza dahil ederek hem vücudunuz hem de beyniniz için faydalı olabilecek bir şey yapabilirsiniz.

Uyuyun.

İster inanın, ister inanmayın; uyumak beyniniz üzerinde olumlu etkileri en fazla olan aktivitelerden biri. Yeterli uykuyu almış ve dinlenmiş, tetikte bir beyin yalnızca daha iyi odaklanmanıza değil, daha çok şeyi hatırlamanıza da yardımcı olur. Düzenli uyuduğunuz sürece bilgiyi daha kolay işlemeniz ve aklınızda tutmanız da mümkün.

Rahatlayın.

Stresin, beyninizin hafızadan sorumlu bölgeleri üzerinde yıpratıcı bir etkisi bulunuyor. Dolayısıya sürekli stres altında olduğunuzda ya da stresli kişilerle vakit geçirdiğinizde, beynniz normalde olduğundan daha çok yoruluyor. Tam da bu noktada kendinize küçük rahatlama molaları vermeniz gerekiyor; ister meditasyon, isterseniz de sıcak bir duşla.

Kestirin.

Gün içerisinde vereceğiniz 20 dakikalık kısa uyku molaları ile, beyninizi günün yorgunluğundan büyük ölçüde arındırmanız mümkün. Oldukça güçlü bir makine olan beyniniz, adeta bir sünger gibi maruz kaldığı bilgileri emme özelliğine sahipken, neden kısa uyku molalarıyla onu desteklemeyelim ki?

Yürüyün.

Yürüyüş, fiziksel sağlığınız üzerinde olduğu gibi zihinsel sağlığınız üzerinde de olumlu etkilere sahip. Tempolu yürüyüşler kalbin daha hızlı kan pompalamasını, dolayısıyla beyin dahil tüm organlara daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor. Diğer yandan yürümek sinir hücreleri arasında yeni bağlantılar kurulmasını sağlayarak beyninizin hafıza için kullanılan alanını genişletiyor. Gün içerisinde eğer mümkünse açık havada yapabileceğiniz kısa yürüyüşlerle zihninizi tazeleyebilirsiniz.

Müzik dinleyin.

Eğer çalışırken müzik dinlemekten keyif alanlardansanız, beyninizi daha etkin kullanma yolunda önemli bir adım atıyorsunuz demektir. Özellikle beyninizin sol lobunu çalıştıran bir işle meşgulken, sağ lobu çalıştıracak şekilde müzik dinlemek; beyninizin her iki lobunu birleştirirken bilişsel işlevini de arttırıyor.

Çalışırken müzik dinlemenin dikkatinizi dağıttığını düşünüyor ya da ne dinleyeceğinize karar veremiyorsanız; Youtube ya da Spotify’da yer alan ilgili listelere göz atabilirsiniz.

Bırakın.

İnsan beyni oldukça karmaşık bir yapıya sahip ve bir o kadar da güçlü. Ne var ki, yine de arada dinlenmeye ve rahatlamaya ihtiyaç duyabiliyor. Dolayısıyla bazen de bir şeyleri düşünmeyi ertelemek ya da bırakmak gerekiyor. Diğer yandan sakin kalmak ve pozitif bir bakış açısı geliştirmeye çalışmak da, beyninizdeki merkezi nöronları yeniden şekillendirerek daha iyi odaklanmanıza yardımcı oluyor.

Siz de listede yer alan küçük ve pratik ipuçlarını uygulamaya “bugün” başlayarak, yaratıcılığınızı ve odaklanma becerilerinizi küçük ancak emin adımlarla geliştirebilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!