Günlük burç yorumları: 1 Nisan

Koç Burcu

Dışarıdan bakınca çok şanslı olduğunu düşündüğünüz insanların, kendi iç dünyalarında neler yaşadıklarını bilemezsiniz. Bu yüzden başka insanlara değil sadece kendinize odaklanın. Böylelikle hayatta istediğiniz noktaya daha kolay ulaşabilir, zihninizi daha berrak tutabilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Hayatta bize göre olmayan hangi kalıpların içine girmeye çalışıyoruz acaba? Tahmin ediyorum ki böyle büyük sorular geldiğinde hayatımızın ana parçalarına bakmaya meyilli olabiliyoruz. “Kendimiz olmak için: Kalıplara sığmaya çalışmadan bir yaşam sürmek mümkün

Boğa Burcu

Yakın çevrenizdeki birilerinin sizin yeteneklerinizi küçümsediğini, sizi hafife aldığını hissedebilirsiniz. Aslında buna üzülmek yerine sevinmelisiniz çünkü birileri size böyle yaklaştığında, güçlü yanlarınızı ortaya çıkarmanıza yardımcı oluyor. Bunu kendiniz için bir motivasyon kaynağına dönüştürüp en güçlü taraflarınızı ortaya koyabilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Yapılan psikolojik araştırmalar, en basit hareketlerin bile kendine güven, başkalarını ikna edebilme, empati yapma, bilişsel performansı destekleme gibi yetenekleri artırabildiğini gösteriyor. “Beden dilinizi kullanarak hayattaki performansınızı artırmanın 9 yolu

İkizler Burcu

Motivasyonunuz yüksek bir şekilde başladığınız bir işe ara vermeyi düşünüyorsanız, kesinlikle bu düşünceyi aklınızdan çıkarmalısınız. Motivasyon her zaman yakalayabileceğiniz bir şey değildir. Bu yüzden yakaladığınız zaman sıkıca tutmalı, bırakmamalısınız. 

Uplifers önerisi: Bazı günler canımız hiç çalışmak istemez. İşler gözümüzde büyür, bir türlü masanın başına oturamayız. Böyle durumlarda deneyebileceğiniz 6 yol var. “Aradığınız motivasyona şu anda ulaşılamıyor: 6 adımda iş yerindeki motivasyonunuzu yükseltin

Yengeç Burcu

Sır küpü, gizemli bir insan değilsiniz ancak aklınıza gelen yaratıcı bir fikri, yeterince olgunlaşmadan paylaşmamak gerektiğini öğrenmiş bir profesyonelsiniz. Henüz olgunlaşmamış bir fikri erkenden paylaşmak, karşı tarafta hiç istemediğiniz yanlış anlaşılmalara neden olabilir. Bu yüzden sizin içinize sinen zamanda paylaşmalısınız. 

Uplifers önerisi: Stratejik düşünce ve yaratıcı düşünce stillerinin her ikisi de eşit derecede önemli ve günümüz dünyasında hangi kaynağı açarsanız açın, karşınıza çıkacak olan mesaj şu olacaktır: Problem çözmede, avantajlı konumu yakalamakta veya hedeflere ulaşmada eşit derecede faydalanmanız gereken, olmazsa olmazınız iki yaklaşım bunlar olmalı. “Stratejik düşünme ve yaratıcı düşünme birlikte nasıl dans eder?

Aslan Burcu

Bazen sezgilerimiz bizi yanlış yönlendirebilir. Bu yüzden karar vermeden önce iyice düşünmek ve sıkı bir değerlendirmeden geçirmek gerekebilir. Örneğin bir kişinin size karşı neden bu kadar yardımsever olduğunu anlamakta güçlük çekip, güvensiz adımlar atabilirsiniz. Oysa biraz bekleyip, daha sağlıklı bir değerlendirme yaptığınızda bu güvensizliğinizin yersiz olduğunu görebilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Yaşam boyunca edinilen deneyimlerin sonucu oluşturulan algılar ve kullanılan dil ile şekillenen içsel temsillere bağlı olarak herkesin kendine ait bir dünya görüşü var. Yaşadığınız dünyayı nasıl yorumlayıp nasıl tepki verdiğinizi, deneyim ve davranışlarınızı nasıl anlamlandırdığınızı belirleyen şey ise gerçeğin kendisinden çok gerçek hakkındaki içsel temsiliniz. Gerçek dünyaya ilişkin içsel temsilinizi zenginleştirmenin yolu ise deneyimden geçiyor. “Algılarınız gerçek dünya değildir: Farkındalığın kapanan kapağını açmak deneyimden geçer

Başak Burcu

Bir çiçeğin nasıl açtığını göremiyor olabilirsiniz ancak bu çiçeğin açmadığı anlamına gelmiyor. Son zamanlarda kendinizde istediğiniz ilerlemeyi göremiyorsunuz diye, bu ilerleme kaydetmediğiniz anlamına gelmiyor. Kendinize çok fazla yüklenerek haksızlık etmeyin. 

Uplifers önerisi: Her şey sessizleşmeye başlıyor. Şehrin gürültüsü, sokaktaki otomobilin kornası, üst kattaki komşunun bağırarak konuşmaları, yan evdeki bebeğin ağlama sesleri uzaklaşırken, bana doğru yaklaşan sessizliğin sesini inceden inceye işitmeye başlıyorum. Önce fısıltı ile konuşmaya başlıyor, sonra yan odadan birinin benimle konuşmaya çalışması gibi mırıltılar şekline geçiyor. Daha fazla duyuyorum ama tam işitemiyorum. Şimdi sessizliğin içindeki ses oluyor. Artık daha net duymaya, hatta işitmeye başlıyorum. Ve sonra fark ediyorum ki o ses aslında bana ait. “Kendinizle buluşmanız var, gecikmeyin: Zen meditasyonu nedir?

Terazi Burcu

Sizden daha yetenekli olduğunu düşündüğünüz bir kişi, sizin yapmak istediğiniz bir işe atılabilir. Daha ilk baştan olumsuz sonuçlar alabilir ve bu durum sizin de başarısız olabileceğiniz ihtimalini düşünmenize neden olabilir. Bazen kendinizi hafife alıyorsunuz. Düşündüğünüzden çok daha fazla değerlisiniz. 

Uplifers önerisi: En son ne zaman gözünüzü korkutan bir hedefiniz oldu? En son ne zaman ıslak ıslak terlediniz de yine o uçurumun başına gidip aşağı atlamak için can attınız? En son ne zaman o düşme hissi sizi alıp da yumuşatıverirken bir uçurumun üzerinden metrelerce derinliğe atladınız? “Neden kendinize meydan okumalısınız: Çünkü hayat, o zaman hayat!

Akrep Burcu

Bazen güne kötü başlarız, aksilikler üst üste gelir. Önemli bir toplantıya girmeden önce üstünüze kahve dökülür, randevu saatleri karışır. Böyle bir gün geçirirken, yeni birisiyle tanıştığınızda, o kişi sizin hakkınızda yanlış bir izlenime kapılabilir. Aynı şey başkalarına da olabilir. Belki de en son tanıştığınız o kişi, kötü bir gün geçirdiği için size pozitif bir izlenim vermemiş olabilir. 

Uplifers önerisi: Yeni biriyle tanıştığınızda, karşınızdaki insanla ilgili bir fikir edinmeniz 1 saniyeden bile kısa bir zaman alıyor. Bu kadar kısa sürede oluşan ilk izlenimin sonradan değişmesi oldukça zor; fakat karşınızdaki kişiye doğru bir izlenim vermenize yardımcı olacak uygulamalara bu noktada başvurabilirsiniz. “Karşınızdaki insanı etkileme sanatı: Doğru ilk izlenim bırakma yöntemleri

Yay Burcu

Bazen rastgele bir şey alırız veya karşımıza çıkar ve onun gerçek değerini anlayamayız. Bugün böyle bir durum yaşanabilir. Bu yüzden karşınıza çıkan teklifleri değerlendirirken daha geniş çerçeveden bakmak ve hemen hayır dememek iyi olabilir. 

Uplifers önerisi: Nietzsche “Yaşamak için bir nedeni olan kişi hemen her nasıl’a katlanabilir” demiş. İnsan türünü hayata bağlayan en kıymetli şeylerden biri yaşama nedeni olsa gerek. Bahsettiğim “neden” bize dayatılan “hedef”ten tamamen farklı olarak; bize ait olan bir kavram. Yaşama nedeni ile yola koyulduğumuz zaman soluksuz hedefe varma çabası yerine; kimi zaman yavaş kimi zaman hızlı tempoda yürüdüğümüz, bazen koştuğumuz, bazen yol kenarında bir ağaç gölgesinde soluklandığımız bir yolculuğa çıkmış oluyoruz. “Yaşam amacını bulmak: Her güne umutla başlamak için insan neye ihtiyaç duyar?

Oğlak Burcu

Hayat her zaman bize ders verir. Bir süre önce sizi çok zorlayan bir şeyle uğraşmış olabilirsiniz. Eğer o zor günlerin mükafatını henüz almadıysanız, emin olun yakın zamanda gelir. Gösterdiğiniz emeğin ve çabanın mutlaka bir karşılığı vardır. 

Uplifers önerisi: Hayatta her şey tecrübe, karşılaştığımız durumlar, tanıştığımız insanlar, gördüklerimiz, yaptıklarımız… Karşımıza çıkan her türlü durum bizi kendi en yüksek potansiyelimize ulaştırmak üzere kurulu bir kurgu. Mesajları görebilmek ve bir sonraki adımı farkındalıkla atabilmek olaylara, durumlara, insanlara karşı bağımsız bir şekilde kimsenin yoluna sapmadan kendi yolunda ilerleyebilmek için elzem.”Deneyimlerimiz ne anlatır: Hayat, dersimizi öğretene kadar bize tekerrür yaşatır

Kova Burcu

Tam anlamıyla bir girişimci ve yenilikçi olabilirsiniz. Büyük fikirlerinizi olgunlaştırırken, bir yandan da hayatın içindeki sorunlarla mücadele ederken zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu zorluklara da fikirlere olduğu gibi yaratıcı bir şekilde yaklaşarak daha kolay çözüm bulabilirsiniz.  

Uplifers önerisi: Eğer kafanızı kurcalayan önemli bir karar alma dönemindeyseniz mindfulness uygulayarak bu dönemi en verimli şekilde geçirmeniz mümkün. Zihninizi dağıtmadan, sahip olduğunuz potansiyelinizin maksimum seviyesine ulaşması için tek gizli silahınız “odak”. Peki bu süreçte adımlarınız nasıl olmalı? “Mindfulness ile verimli karar verme ve sorun çözme”

Balık Burcu

Arkadaşlıklarınıza çok değer veriyorsunuz. Bir arkadaşınızın karşılaştığı sorunları kendinizinmiş gibi algılayıp, çözüm bulmaya çalışıyorsunuz. Ancak bazen sorunlarla mücadele etmeden önce biraz dinlemek, meseleyi anlamak daha önemlidir. Böylelikle belki de haksızca bir tartışmanın ortasına çekilmekten kurtulabilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Empati, bir başkasının duygularını ve yaşantılarını anlayıp bunları paylaşabilme yetisi olarak tanımlanıyor. Kendinizi o kişinin yerine koyduğunuzu farz edin; o ne hissediyorsa siz de öyle hisseder, o dünyayı nasıl bir gözle görüyorsa siz de o gözle görürsünüz. Harper Lee’nin ünlü romanı Bülbülü Öldürmek’te Atticus Finch ne demişti: “Bir insanı, sorunu onun açısından düşünmeye alışmadıkça anlaman olanaksızdır. … Derisinin içine girip gezineceksin.” “Öfkeye yenik düşmemek için empatinin gücünü kullanın

Günlük burç yorumlarınıza getirdiğimiz önerilerin size faydası olduğuna inanıyorsanız sevdiklerinizle de paylaşın 🙂

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!