Geleceği gözüm kapalı emanet ederim bu gençlere

Geçen hafta sonu bir kez daha emin oldum…

Neden mi? Gençlerden iş çıkabileceğinden.

header featured

Hani hep işe yaramaz gibi görülüyor, işleri güçleri haytalık sanılıyor ya; değil aslında. Onlara fırsat verilince neler neler yapmıyorlar ki… Örgütleniyorlar, eğitimlerini tamamlıyorlar, doymuyorlar, sürekli öğreniyorlar. Sosyal sorumluluk projeleri geliştirip; bir gün yaşlılar, ertesi gün şehrin kenar mahallesine itilip kalmış yetenekli çocuklar, diğer gün engelliler, okuma-yazma bilmediği için çocuklarıyla ilgilenemeyen anneler için çalışıyor; hep birlikte yepyeni bir ülkenin temellerini atıyorlar. Pollyanna falan değilim, gerçekten inanıyorum iyi bir şeyler olacağına.

TOG ile daha da güçleniyorlar

Yukarıda saydıklarımı Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın bünyesinde gerçekleştiriyor gençler. Geçtiğimiz Cumartesi günü Belgrad Ormanı’ndaki koşudan sonra TOG’un Adım Adım ekibi için düzenlediği kahvaltıda tanıştım bir kaç tanesiyle. Ve tek kelimeyle hayran kaldım. Gerçekten inandıkları projeler üretiyor ve sonuna kadar götürüyorlar. Toplumun her kesimine ulaşıyor, her derde deva olmak için çaba sarf ediyorlar.

İşte onlardan biri; Dinçer Demir

dincer1

Dinçer de TOG bünyesindeki bir gençmiş daha önce. Sonra okul bitmiş, öğretmen olmuş ama bağını hiç koparmamış. Bu sene İstanbul Maratonu’nda vakfa destek sağlamak için koşarak, bağış toplayacak. Ona kısaca vakfın hayatına neler kattığını ve neden bağış toplamaya gönüllü olduğunu sordum.

dinçer15

[quote_box_center]

“Bir öğretmen olarak, itaatkar şekilde bilgi öğrenici çocuklar yerine, derslerimde olabildiğince, bilgiyi sorgulayarak, NEDEN/NİÇİN’ ile bilgileri alan öğrenciler oluşturmaya dikkat ediyorum. Benim hatamı sorgulamalarına, ‘gönül’den imkan sağlıyorsam öğrencilerime, bu TOG’da edindiğim bir sürecin sonucudur. Bunu yürekten inanarak söylüyorum. 

Gönüllülğün başka bir dünya mümkün inancına gidişte çok önemli bir değer olduğuna olan inancım hala sağlam ve güçlüdür.

Gelelim koşup, bağış toplama kısmına; madem İstanbul Maratonu’nda koşacaktım bu sene, artı bir değer katmak istedim sağlıklı yaşam serüvenime ve Adım Adım‘ı buldum internetten. Adım Adım bünyesinde 8 STK’dan biri için koşabileceğim maili geldikten sonra, içlerinde TOG’u görünce, başka seçeneğim yoktu.

Yaşamımı anlamlandırmama önemli değerler katan, gönüllü bilincini bana içselleştirerek hissettiren STK’m için koşmak bana onur verecektir ve bu kararı büyük heyecan ve mutlulukla aldım.” 

[/quote_box_center]

Ve bir diğeri; Zehra Yatkı

zehra 11

Zehra bize bir oyun oynattı kahvaltıdan sonra.  Kendi eğitimlerinde kullandıkları oyunlardan biriydi. Yaşının çok ötesinde, nasıl aklı başında, nasıl da hakim konuya. Koşmuyor Zehra ama onu da yakından tanımak, neler hissettiğini öğrenmek istedim. İşte bizler bu gençler için bağış topluyor ve hep birlikte geleceğe yatırım yapıyoruz.

tog kahvaltı 05

Bakalım neler demiş Zehra:

[quote_box_center]

“Üniversiteye başladığım sene TOG ile tanıştım ve 2011 den bu yana Toplum Gönüllüsüyüm.  TOG hayatımda neleri değiştirdi diye bakacak olursam sanırım bunları kelimelerle ifade etmek çok zor olacak.

Öncelikle öğrendiğim şey girişimcilik oldu. Toplumda sorun olarak gördüğümüz şeyleri bir çoğumuz konuşuyoruz ama sadece konuşuyoruz. Değiştirmeye yönelik çalışmalarda bulunmuyoruz. Ben de sadece konuşan grubun içerisindeydim. Çok şeyden rahatsızlık duyup çözüm odaklı harekete geçmeyenlerden. Sonra fark ettim ki Toplum Gönüllüleri var ve hareket halindeler. Toplum içerisinde sorun olarak belirledikleri şeyler üzerine projeler yazıyorlar, yönetiyorlar ve sorun değil, çözüm konuşuyorlar. Ve şu an ben de onlardan biri olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Hareket halinde olmak hassas konularda farkındalık kazanmak ve kazandırmak mükemmel bir duygu.

Hangi STK için koşacaksınız bilemiyorum ancak biz Toplum Gönüllüleri olarak gerçekleştirdiğimiz projelerde, etkinliklerde, ulusal organizasyonlarda  Toplumsal cinsiyet ayrımı için, farklılıklara saygı için, eşitlik için, özgürlük için, insan hakları için, çocuk hakları için, hayvan hakları için, ekoloji için, hak ihlallerine tepki gösterebilmek için, önyargıların önüne geçebilmek için, TOPLUMSAL BARIŞ için sürekli koşuyoruz. Sizleri de bizimle koşarken görmekten mutluluk duyacağız. Aklınıza gelebilecek her problemin konuşulduğu, tartışıldığı, eğitimlerin gerçekleştiği bir vakıf burası. Ve karar mekanizmasında bizler varız; gençler. Desteklerinizin motivasyonumuzdaki etkisini tahmin edemezsiniz.

[/quote_box_center]

tog kahvaltı

Genel Müdür Evren Ergeç’e de sordum…

evren ergeç kıvanç ergun 

TOG’u, Adım Adım’la olan ilişkilerini bir de yetkili ağızdan duymak istedim 🙂

[quote_box_center]“Türkiye’nin gençlerinin vakfı Toplum Gönüllüleri, 71 ilde, üniversitelerde 123 TOG gençlik grubuyla çalışmalarına devam ediyor. TOG, Toplum Gönüllüsü gençlerin ürettiği sosyal sorumluluk projeleriyle Türkiye’de hem gençlerin gönüllülüğünü hem de iyiliği kurumsallaştırıyor. Her sene 40 binin üzerinde genç, kendi ürettikleri sosyal sorumluluk projesiyle bu iyiliği arttırıyor. Vakfın kaynakları özellikle bu iyiliği inşa eden gençlerin güçlendirilmesi için kullanılıyor. Toplum Gönüllüleri Vakfı, on seneyi aşkın bir zaman diliminde Türkiye’nin gençlerine çeşitli kanallarla 60 milyon TL’nin üzerinde yatırım gerçekleştirmiş durumda. 2009-2014 yıllarında Adım Adım oluşumunun desteğiyle de 1.084.768 TL gençlere yatırıma dönüştü.”[/quote_box_center]

kıvanç ergun 03

İçim rahat bir şekilde gidiyorum 60 km koşmaya.

Tüm bu kişilerle tanıştıktan, söylediklerini duyup, yazdıklarını okuduktan sonra aklımda hiç bir kuşku kalmadı artık. İyi ki gençler için koşuyorum, iyi ki sizler de varsınız ve bana destek oluyorsunuz. 27 Eylül’de ilk kez ultra maraton koşacağım Frig Vadisi’nde. Gençler için, yepyeni bir gelecek için, sizin için, kendim için, güzel şeyler için…

Şimdiden koskocaman bir teşekkür gelsin Redif’e.

Sizlerin de desteklerini bekliyorum:

Alıcı Adı: Toplum Gönüllüleri Vakfı

Banka: Garanti Bankası Şube: Bağlarbaşı (Şb. Kodu 422)

Hesap no (TL): 6295434 IBAN No: TR07 0006 2000 4220 0006 2954 34

Önemli Not: Banka havale/EFT “Açıklama” alanına AA KERGU (Kendi Adınız) yazmayı unutmayın ki sertifikanızı size ulaştırabileyim.

PAYPAL adresi : https://tog.org.tr/paypal-ile-odeme_225

Kredi kartıyla online bağış için: https://tog.org.tr/WebBagis

SMS: Vodafone / 4555’e boş SMS atabilirsiniz. (Ücret 10 TL)

Aklınıza takılanlar, TOG hakkında, iyilik peşinde koşmak hakkında sormak istedikleriniz varsa [email protected]’dayım.

zehra 07

 

Kıvanç Ergun Koşucu
Kıvanç Ergun bugün bisikletin tepesinde, yarın ormanda çamurun içinde… Harekete, iyilik peşinde koşmaya doyamıyor, başkalarına çılgınca gelen şeyleri yapmaktan inanılmaz keyif alıyor. İflah olmaz ... Devam