Geçmiş, doğum gününüzü gölgeliyor olabilir mi: Doğum gününüzü nasıl karşılıyorsunuz?

Her sene doğum günümde daha önceki yıllar nasıl geçti, neler yaşadım, nelere üzüldüm, nelere sevindim, neler öğrendim diye kendi içimde bir analiz yaparım. Böylece insanın seneler geçtikçe nasıl değiştiğini daha iyi görürüm. Çıkan sonuca göre de her yeni yaşa yeni kararlar almaya çalışarak girerim.

Geçen sene aldığım kararların üstünden 365 gün daha geçti. Bugün doğum günüm ve bu sene bir değişiklik yapıp sizlerle paylaşmak istedim. Belki de sizlerle paylaşma isteğim aslında bu sene daha çok insan tanıma kararı almamdan kaynaklanmış olabilir.

Özel günlere yüklediğimiz anlamlar bizi her zaman mutlu etmeyebilir. Çünkü herkesin özel günlere bakışı, kutlama anlayışı farklıdır. Kimi insan kendi doğum günü dahil hiçbir özel günü kutlamazken kimisi de neredeyse her gününü özel kılar ve çevresiyle paylaşmak ister.

Yıldönümleri ya da Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü gibi toplum tarafından oluşturulan özel günlere göre doğum günü daha kişiye özel bir gündür. Buna rağmen kaza, ölüm, ayrılık gibi çeşitli travmalar yüzünden doğum gününü es geçen, hatta o günü mutsuz ve öfkeli geçiren birçok danışanım oldu. Bu tür durumlarda doğum günü gibi özel bir gün kişiye yaşadığı travmadan başka bir şeyi anımsatmadığı için kişi kendini suçlu hissedebiliyor. Çünkü kişi o güne olumsuz bir anlam yüklemiş oluyor.

Psikoterapi seanslarıyla hayata, insanlara ve böyle özel günlere yüklenilen olumsuz anlamı olumluya çevirdiğimizde ise her şey bambaşka olabiliyor. Eğer siz de böyle özel günleri kutlamadan kaçınıyorsanız hiç değilse kendiniz için yeni kararlar alarak yeni bir şeyler başlatabilirsiniz.

Sadece bir tane hayatımız var ve bunu bize hatırlatan o özel günü kendimiz için en verimli şekilde geçirebiliriz. Ben, geride bıraktığım yaşlara bana öğrettikleri için teşekkür ederken yeni yaşımda yaşayacaklarımı, öğreneceklerimi sabırsızlıkla bekliyorum. İyi ki doğmuşum, iyi ki doğmuşuz!

İlginizi çekebilir: Çağımızın en önemli sorularından biri: Kendimi nasıl daha fazla sevebilirim?

Uzman Psikolog Merve Saraçoğlu Psikolog
İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Lisans ve Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Bristol Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Programı’nı tamamlamıştır. 2010 yılında başladığı Bilişsel ve ... Devam