Fotoğraflarda gülümsemek insanı daha yaşlı gösteriyor

Güzel bir kıyafet giymişsiniz, makyajınız yerinde, arkanızda da muhteşem bir manzara var. Hemen bir fotoğraf çekip sosyal medyada paylaşmanın tam sırası değil mi? Siz de öyle yapıyorsunuz ama o da ne? Yüzünüzdeki o tuhaf gülümseme her şeyi mahvediyor. Aslında fotojenik bir gülümsemeye sahip olmak, sanıldığı kadar zor değil. Birkaç numarasını bilirseniz, biraz da pratik yaparak muhteşem bir fotojenik bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

Ancak siz yine de bu kadar zahmete girmeden önce tekrar düşünün. Zira yapılan bir araştırmaya göre fotoğrafınız çekilirken yüzünüze büyük bir gülümseme kondurmak, daha yaşlı görünmenize neden olabiliyor.

Sonuçları geçtiğimiz hafta Psychonomic Bulletin and Review’de online olarak yayımlanan bir araştırma kapsamında İsrail’deki Ben Gurion Üniversitesi’nde 40 katılımcıya bazı fotoğraflar gösterildi ve katılımcılardan bu fotoğrafları en gençten en yaşlıya sıralamaları istendi. Araştırmada katılımcılara gülümseyen, nötr ve şaşkın ifadeye sahip kişilerin fotoğrafları gösterildi. Katılımcılar ise araştırma sırasında gördükleri fotoğraflardan şaşkın ifadeye sahip olanları en genç, gülümseyen ifadeye sahip olanları da en yaşlı şeklinde sıraladı. Ancak araştırma bitip de nasıl bir sıralama yaptıkları sorulduğunda, gülümseyen kişilerin fotoğraflarını en genç olarak sıraladıklarını söylediler.

İlginizi çekebilir: Gülümsemeye dair şaşırtıcı gerçekler: Hangi gülümseme ne anlama geliyor?

Araştırmanın başındaki isimlerden biri olan ve Ben Gurion Görsel Algılama ve Eylem Laboratuvarı’nın başındaki Tzvi Ganel bu sonuçları şöyle yorumluyor:

Popüler medya gülümsemenin insanı daha genç göstereceği fikrini aşılıyor. Cilt bakım markalarının ve diş macunu markalarının reklamlarındaki gülümseyen insanlara bakın. Oysa kaç kişi sosyal medyada bu şekilde gülerken çekilmiş fotoğraflarını paylaşıyor?

Peki aradaki bu farklılığın sebebi ne? Neden insanlar gülümserken çekilmiş fotoğrafları daha yaşlı buluyor? Araştırmacılar bunu, gülümsemeyle birlikte göz çevresindeki çizgilerin belirginleşmesiyle ancak şaşkın bir ifadeyle birlikte bu çizgilerin ortadan kaybolmasıyla açıklıyor.

Aslında araştırmadan çıkarılması gereken bir başka sonuç da şu: Güzel fotoğraf vermek için değil; canınız istediği için, kendinizi iyi hissettiğiniz için, eğlendiğiniz için gülümseyin.

İlginizi çekebilir: İnsanları ve maymunları evrimden sonra buluşturan ortak nokta: Gülümseme

Kaynaklar:
Psychology Today
WhoWhatWear

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!