Fobiler hakkında doğru sanılan 5 yanlış

Fobiler hakkındaki bilgilerinizi sınamaya ne dersiniz? Gelin fobiler hakkında doğru ve yanlış inançları inceleyelim.

Yanlış inanç: Eğer bir fobiniz varsa, bu iyileşmez.

Aslında, her fobi bir klinisyenin rehberliğinde tedavi edilebilir. Bilişsel davranışçı terapi veya EMDR terapisi gibi çeşitli başarılı yaklaşımlar vardır. Spesifik fobi tedavisi, bazı durumlarda birkaç seans kadar kısa olabilir

Yanlış inanç: Fobiler sadece abartılmış korkulardır.

Fobiler abartılmış basit korkular değildir. Sıradan bir korkuyla yüzleşmek bireysel olabilir, ancak bir fobiyle başarılı bir şekilde yüzleşmek genellikle bir klinik psikologun yardımını gerektirir.

Yanlış inanç: Fobiler derin köklü kişilik özellikleridir.

Bu efsaneye yanlışlıkla inananlar fobilerin üstesinden gelemeyeceğinizi düşünürler. Ancak bilinenin aksine hem kısa hem de uzun vadeli fobi tedavisinin başarı oranı çok yüksektir.

Yanlış inanç: Tüm fobiler genetiktir.

Bu inanışın doğru tarafları da mevcuttur; bazı araştırmalara göre fobisi olanların birinci derece akrabalarının fobi geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bazı fobiler genetikle aktarılırken bazıları çevresel koşullar ile oluşur.

Yanlış inanç: Çocuklar ebeveyn fobilerini otomatik olarak geliştirir.

Bir veya iki ebeveynin de fobisinin olması, çocuğun bu fobiye sahip olma riskini arttırır fakat kesin olarak belirlemez. Bir yabancının merdivenlerden aşağı düştüğünü veya bir filmdeki birine talihsiz bir şey olduğunu görmek gibi başkalarının kötü bir deneyime sahip olduklarını izleyerek de bir fobi geliştirebilirsiniz.

Daha fazla paylaşım için Instagram hesabımı takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İçinden çıkamadığınız duygular mı var: 4 adımda üstesinden gelebilirsiniz

Cansu Varol Uzman Klinik Psikolog
Boğaziçi Üniversitesi'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Klinik Psikoloji Programı’nda yüksek lisansını tamamlayarak uzmanlığını almıştır. Bu süreçte birçok danışmanlık merkezinde psikoterapist olarak görev yapmıştır. Halen ... Devam