Fizikçilere göre paralel evrenler gerçek ve dünyamızla etkileşim de kurabiliyorlar

Kuantum mekaniği, yapılan tüm ciddi deneylere rağmen hala çok garip ve sezgi karşıtı özelliklere sahip. Fizikçi Richard Feynman bir keresinde “Kesinlikle şunu söyleyebilirim, kuantum mekaniğini hiç kimse tam olarak anlayamıyor” demişti. Kuantum teorisini açıklama çabaları, Kopenhag yorumu veya birden fazla dünya olduğu
yorumu gibi bazı akıl karıştırıcı sonuçlar ortaya koyuyor.

Şimdilerde ise “Çoklu Etkileşimli Paralel Evrenler Teorisi” adı verilen yeni bir teori ortalarda dolanıyor. En az duyulduğu kadar derin bir içeriğe sahip olan bu teori, sadece paralel evrenlerin var olduğunu söylemekle kalmıyor, aynı zamanda bunları kuantum seviyesinde dünyamızla etkileşime geçtiklerini ve böylelikle fark edilebilir olduklarını dile getiriyor. Hala birçok spekülasyon olmasına rağmen bu teori kuantum mekaniğindeki bazı tuhaf sonuçları açıklayabilir nitelikte.

İlgili yazı: Hayatın, evrenin, her şeyin nihai sorusunun cevabı nedir?

Çoklu etkileşimli paralel evrenler teorisi, aslında kuantum mekaniğindeki çoklu evren yorumunun bir yan ürünü niteliğinde. Çoklu evren yorumu tüm muhtemel geçmişin ve geleceğin gerçek olduğunu ve bunların her birinin aktüel, dolayısıyla paralel bir dünyayı temsil ettiğini varsayıyor. Çoklu evren yorumunun eksik tarafı ise her türlü gözlemi mevcut dünyamızda yapabildiğimiz için esasen test edilemiyor oluşuydu. Söz konusu “paralel” evrenlerde olup bitenler sadece hayal edilebiliyordu.

Fizikçilere göre paralel evrenler gerçek ve dünyamızla etkileşim de kurabiliyorlar
Çoklu etkileşimli paralel evrenler teorisi, aslında kuantum mekaniğindeki çoklu evren yorumunun bir yan ürünü niteliğinde.

Çoklu etkileşimli paralel evrenler teorisi ise bunun daha farklı olduğunu söylüyor ve paralel evrenlerin kuantum seviyesinde etkileşime geçebildiklerini dile getiriyor.

İlgili yazı: Gerçeğe dönüşecek imgeler yaratma yolları

Dünyada bu konuda önde gelen isimlerden biri olan Avustralya’daki Griffith Üniversitesi’nden fizikçi Howard Wiseman, bu konuyu şöyle açıklıyor:

Yıllardır bilinen çoklu evren teorisinde her evren, her bir kuantum ölçümü yapıldığında bir grup yeni evrenlere ayrılıyor. Bu evrenlerde tüm olasılıklar gerçekleşiyor. Bazılarında dinozorları öldüren gök taşları dünyayı ıskalıyor, bazılarında Avustralya Portekizliler tarafından sömürgeleştiriliyor. Ancak bu diğer evrenler, bizim yaşadığımız evreni etkilemediği için olayın gerçekliğiyle ilgili soru işaretleri oluşuyor. İşte bu noktada, çoklu etkileşimli paralel evrenler teorisi tamamen farklı bir yaklaşım ortaya koyuyor.

Wiseman ve çalışma arkadaşları, benzer evrenler arasında bir geri tepme gücü olduğunu ve bu güç sayesinde de evrenlerin birbirlerinden farklılaştığını söylüyor. Kuantum etkisi de bu gücün üretilmesinde yer alıyor.

İlgili yazı: Evrenin oluşumu: “Büyük Patlama”nın muhteşem animasyonu

Teorinin matematik tarafından desteklenip desteklenmediği henüz belli değil. Ancak hayal gücünü destekleyecek çok fazla malzeme verdiği kesin.

Wiseman, bir gün insanların diğer evrenlerle etkileşip kurup kuramayacağı sorusuna ise “Bu bizim teorimizin bir parçası değil ancak insanların diğer evrenlerle etkileşimi artık saf bir fantazi olmaktan çıktı” diyor.

Kaynak:
Mother Nature Network

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!