Evrenin oluşumu: “Büyük Patlama”nın muhteşem animasyonu

Bigbang - Büyük Patlama animasyonu
Bigbang – Büyük Patlama animasyonu

Stephen Hawking’in görünmezlik ve yok oluş ile ilgili cevaplanması en zor sorular üzerine çalıştığını hepimiz biliyoruz. Peki, Hawking’in bu konularla ilgili bulguları neler? Neden görünmezlik konusuna bu derece yoğunlaşmış durumda? Kara deliklerin merkezinde ne var?

Bu ve bunun gibi soruları sormak da cevabını araştırıp bulmak da ileri düzeyde fizik bilgisi gerektiriyor. Ancak birazdan izleyeceğiniz animasyon, 3 dakika gibi kısacık bir sürede size üzerinde yaşadığınız evrenin oluşumuyla, kuantum fiziğiyle ya da kara deliklerle ilgili gerekli bilgilerin tümünü, hiçbir fazlalığa yer vermeden, net bir şekilde açıklıyor. İşte 21.yüzyılın dahi fizikçisi Stephen Hawking, kara delikler ve Evren’in oluşumu;

“Kara delikler oldukça yoğun objelerdir. Herhangi bir yerçekimi karşısında bu delikler inanılmaz enerjilerle düşüşe geçerler ve etraflarındaki her şeyi beraberlerinde sürüklerler. Stephen Hawking’le kara delikler üzerine çalışmalarda bulunan fizikçi Roger Penrose’a göre, kara deliğin merkezine seyahat etmemiz mümkün olsaydı, burada karşılaşacağımız şey yalnızca teklik” olurdu.

Teklikte, bir sürü şey küçücük bir yere sıkıştırılmıştır ve yer çekimi sonsuzdur. Bu yoğun tekliğin evrendeki bir noktaya tıpkı bir çivi gibi çakıldığını düşünün. Sonsuz büyüklükteki bir yoğunluğun, evreni tıpkı bir kurşunun kumaşı ortasından deldiği gibi deldiğini; ve şu ana kadar bildiğimiz bütün fizik teorilerini alt üst ettiğini… Oldukça korkutucu bir durum.

Bir kara deliğin sınırlarında neler oluyor?

Vakumlanmış bir şişeye dışarıdan baktığınızda içinde hiçbir şey olmadığını düşünebilirsiniz; ancak durum böyle değil, en azından kuantum teorisine göre… Vakumlanmış bir şişe, parçacıklarla ve parçacık olmayan şeylerle doludur ve  bu şeyler hiçbir yerden bir yerlere doğru yolculuğa çıkar ve kaybolurlar. Bu olay meydana geldiğinde, yani tanecikler kara deliğin sınırlarına doğru savrulduklarında, aynı olan parçadan bir tanesi düşmekten kurtulmak için diğer parçacıktan ayrılır. Kaçan parçacıkların yarattığı bu küçük fırtına “Hawking Radyasyonu” olarak bilinir.

Kara deliğin içine doluşmuş olan, kaçamamış parçacıklar ise negatif kütleye sahiptir. Bu nedenle bu negatif kütleli parçacıkların varlıkları, kara deliğin zamanla küçülmesi ve bir süre sonra yok olması demektir. Aslında çok çok uzun bir süre sonra… Fakat, kara delik yok olmasına çok az bir süre kalmışken, ancak milyonlarca atom bombasının çıkarabileceği bir enerji saçarak patlar ve arkasında kendisine dair hiçbir şey bırakmadan ortadan kaybolur.

Stephen Hawking neden yaşayan en ünlü bilim adamı?

Hawking; evrende geçmişte var olmuş, şu an var olan ve gelecekte var olacak olan her şeyin bir teklikte, yani küçücük bir kara delikte sıkışmış olduğunu ve insanların, yıldızların, galaksilerin, gezegenlerin varlığının tek sebebi olan bu küçük yoğunluğun, Big Bang patlamasıyla yok olarak içinde yaşadığımız evreni yarattığını açıklayan bilim adamı. Hawking’in her açıklamasının mutlaka temellendirilmiş, mantıksal ve bilimsel verilere dayanması hayranlık uyandırıcı.”

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!