Evinizin havasını değiştirecek masrafsız öneriler

Evinizde değişiklik yapmak istediğinizde, aklınıza gelen ilk şey, eşyalarınızı yenilemek olabilir. Ancak yeni bir şeyler almadan da evinizin havasını değiştirmeniz mümkün. Birkaç ufak değişiklik ve bolca yaratıcılık ile para harcamadan da evinizin havasını tazeleyebilir; canlı, ferah bir atmosfer yaratabilirsiniz. İşte aradığınız o değişimi hissetmenize yardımcı olacak evinizin havasını değiştirecek masrafsız öneriler:

Mobilyaların yerini değiştirin

Yepyeni bir atmosfer için tüm mobilyalarınızı yenilemeniz şart değil; sadece yerlerini değiştirerek de evinizin havasını yenileyebilirsiniz. Yatağınızı başka bir duvara yaslamak, salonunuzdaki oturma grubunu farklı şekilde yerleştirmek ya da mutfaktaki büyük masanın yerini değiştirmek yepyeni bir eve taşınmış ya da mobilyalarınızı yenilemiş gibi hissetmenizi sağlayabilir. Ayrıca, odalarınızın farklı bir düzende daha kullanışlı olup olmayacağını da görmenize imkan tanır.

İlginizi çekebilir: 2022’nin öne çıkan salon dekorasyonu trendleri

Çift eşyaları ayırın

Eğer dekorasyonun simetrik olması gerektiğini düşünüyorsanız, tekdüzelikten kurtulabilmek için fikrinizi biraz değiştirebilirsiniz. Yatağın iki tarafında duran aynı komodin, aynı gece lambası; yatak odanızı sıkıcı gösteriyor olabilir. Komodinlerden birini farklı bir odada kullanmak, başucu lambalarından birini çalışma masanızdakiyle değiştirmek, evinize hareket katabilir. İkiz mobilyalarınız varsa onları da farklı odalarda değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Salonunuzdaki iki tekli koltuğun birini varsa boş odanıza taşıyarak yepyeni bir dinlenme alanı yaratabilirsiniz.

Farklı bir gözle bakın

Evinizin her bir köşesini gözden geçirerek değerlendirebileceğiniz alanları not edin. Nasıl bir köşe hayal ediyorsunuz ya da evde nasıl bir ortam işlevli olabilir, düşünün. Belki bir çalışma alanı, dinlenme köşesi ya da kahve bölümüne ihtiyacınız vardır. Öyleyse, manzarasını sevdiğiniz bir pencerenin önüne sandalye ve lamba koyarak orayı dinlenme alanına çevirebilirsiniz. Ya da salonda kullanmadığınız bir sehpayı mutfağınıza taşıyarak üzerine kahve ekipmanlarınızı yerleştirebilir, özel bir kahve köşesi oluşturabilirsiniz. Dilerseniz Kahve Keyfi koleksiyonumuzdan ihtiyacınız olan ekipmanları temin ederek ilham veren bir köşe oluşturabilirsiniz. 

Yeniden düzenleyin

Çoğu odada gerekenden çok daha fazla eşya vardır. İşe odaları sadeleştirerek başlayın. Gerçekten kullanmadığınız, ihtiyacınız olmayan ve boşuna yer kapladığını düşündüğünüz eşyalarınızı bağışlamak veya satmak için ayırın. Kullanmaktan keyif aldıklarınızla odanızı yeniden düzenleyin. Dilerseniz önce en büyük parçalardan başlayın, daha sonra kalan eşyaları uygun yerlere yerleştirmeyi deneyin. Hem sadeleşecek hem de sadece size keyif veren eşyalarla yeni bir düzen kuracaksınız.

İlginizi çekebilir: Kişisel eşyalarınızı en az yer kaplayacak şekilde düzenlemenize yardımcı olabilecek pratik öneriler

Odalar arası alışveriş yapın

Yatak odasındaki halıyı evin girişinde, mutfaktaki sandalyeleri yemek odasında kullanmayı deneyebilirsiniz Eşyalarınızın kullanım alanlarını tek bir odayla kısıtlamayın. Odalar arasında eşyaların yerlerini değiştirmek, ihtiyacınız olan değişiklik hissini vermek için yeterli olabilir. Salonda duran ve gözünüzün bir türlü alışamadığı o lamba, çalışma odanıza şıklık ve işlevsellik katabilir. Bakış açınızı biraz genişleterek evinizdeki tüm eşyaları değişim rüzgarına dahil edebilirsiniz.

Kullanım amacını bir daha düşünün

Son zamanlarda dekorasyonlarda sıkça yer verilen kalın kitaplara hiç dikkat ettiniz mi? Bir kitabı dekoratif bir objeye dönüştürme fikri aslında oldukça yaratıcı. Okuduğunuz ve sevdiğiniz, kapağını, renklerini, biçimini beğendiniz kitaplarınızı dekorasyonunuza ekleyebilir, mumlarla üzerlerini taçlandırabilirsiniz. Ya da kullanmadığınız renkli bardakları taze çiçekler için vazo olarak değerlendirebilirsiniz. Ahşap bir merdiveni banyonuzda havluluk olarak kullanabilir, depolama aracı olarak kullandığınız hasır kutuları yastıkla doldurarak salonunuza hygge havası yaratabilirsiniz. Dilerseniz bu konuda size yol göstermesi için “Evinizde hygge ortamı yaratmanın yolları” yazımıza da göz atabilirsiniz. Eşyalarınızın kullanım amacını değiştirdiğinizde evinizin havasını da kolayca yenileyebilirsiniz. Hem bu durum size sıkıldığınız eşyaları değerlendirme fırsatı da verebilir.

Odaları değiştirin

Öncelikle bu seçenek için yardım almanız gerektiğini söyleyerek başlayalım. Kocaman mobilyaları bir odadan başka bir odaya tek başınıza taşımak hiç kolay değil. Ancak destek alarak yaptığınızda oldukça eğlenceli bir hale gelebilir. Ayrıca para harcamadan evinizin havasını değiştirmek için de harika bir yol. Çalışma odanız, manzarasıyla belki keyifli bir oturma odası için daha elverişli olabilir. Oda içerisindeki düzenlemeniz aynı kalsa bile, odaya ulaşmak için farklı bir yol kullanmak, değişiklik isteğinizi tatmin etmeye yetebilir.

Bitkilerden faydalanın

Bitkiler, canlandırıcı bir ortam yaratmak için size yardımcı olabilir. Evinizde kenarda köşede kalmış saksılarınızı hemen gün yüzüne çıkarabilir dekorasyonda yer verebilirsiniz. Dilerseniz hava temizleyici özellikleriyle ön planda olan aloe vera, paşa kılıcı, duvar sarmaşığı gibi bitki türlerini ve çok daha fazlasını Bitki Bakımı koleksiyonumuzda bulabilirsiniz. Yeşil bitkilerin yenileyici etkisini hemen fark edeceksiniz.

Hemen tıklayıp Ev Düzenleme & Dekorasyon seçkimizi inceleyebilirsiniz.

Bonus: Mis kokular

Evinizin havasını bir anda değiştirebilecek en güçlü yardımcılar şüphesiz ki kokular. Hoş kokulu mumlar, ferahlatıcı tütsüler, huzur veren kuru çiçekler, aromaterapik yağlar… Hepsi bir anda taptaze bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olabilir. Hemen bir mum yakarak ya da buhurdanlığa birkaç damla esansiyel yağ damlatarak evinizin havasını canlandırabilirsiniz. Dilerseniz Aromaterapi koleksiyonumuzda birbirinden etkili kokuları keşfedebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Evlerde enerji temizliği: Negatif enerjiden kurtulmak için öneriler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!