2022’nin öne çıkan salon dekorasyonu trendleri

Kimse geleceğin neler getireceğini bilemez ancak tasarımcıları takip ederek en azından yakın zamanda bizim bekleyen trendleri öğrenmek mümkün. Eğer ev dekorasyonunda yenilikleri takip etmeyi, misafirlerinizi ağırladığınız, keyifle vakit geçirdiğiniz salonunuzda trend olarak dekorasyon öğelerini görmeyi seviyorsanız, tasarımcıların yorumlarına kulak vermelisiniz. İşte 2022’de salon dekorasyonunda bizi bekleyen trendler:

1. Yuvarlak hatlı ve doğal malzemeden mobilyalar

Doğaya dönüş, doğadan ilham alan çizgiler, doğal malzemeler hayatın her alanında daha fazla karşımıza çıkıyor. Hep birlikte gezegene verdiğimiz zararın belki de telafisi olarak onu daha fazla korumaya özen gösteriyoruz. Bu yaklaşım salon dekorasyonunda da kendini gösteriyor. Doğadaki gibi yuvarlak hatlar, doğal malzemelerden yapılmış mobilyalar salonlarımızı süslüyor.

2. Mekanlarda fonksiyonellik ve sadelik

Pandemi hepimizin ev algısını değiştirdik. Artık evlerimiz hem çalışma alanı hem yaşam alanı hem dinlendiğimiz hem en verimli olduğumuz mekan. Bu sebeple evlerimizi daha fonskyionel kullanmayı öğrendik. Artık salondaki yemek masası sadece yemek masası değil aynı zamanda çalışma masası. Salondaki boş alan, aynı zamanda spor yaptığımız alan. Bu yüzden salonunuzu dekore ederken birden fazla amaca hizmet ettiğini unutmayın ve seçimlerinizi olabildiğince sade tutun.

3. Sıcak tonlar

Ev, birçoğumuz için dışarının karmaşasından sonra sığındığımız, rahatladığımız bir yuvar. Hepimiz bu yuvaya girince sıcaklık arıyoruz. Evinizde aradığınız sıcaklığı yaratmak için, renklerin gücünden yararlanabilirsiniz. Mobilya, duvar rengi, döşemelik kumaş, perde seçiminde sıcak ve doğal tonlar tercih edebilirsiniz.

4. Yaşanmışlık hissi

Birçoğumuz hatırlarız; çocukluğumuzda gittiğimiz büyüklerimizin evleri her zaman derli toplu, her şey düzgün, dokunulmamış gibi görünen evlerdi. Bunun çok geride kaldığınız söyleyebiliriz. Artık evlerde yaşanmışlık hissi daha çok ön plana çıkıyor. Özellikle 2022 yılında bunu daha sık görebiliriz. Ancak bu yaşanmışlık hissinin, dağınık bir ev anlamına gelmediğini unutmayın. Dağınıklıkla, yaşanmışlık aynı şey değil.

5. Doğal dokunuşlar

Pandeminin bir başka etkisi de doğaya olan özlemin daha çok artması. 2022 yılında dekorasyonda doğal dokunuşlar ön planda olacağa benziyor. Büyük pencereler, doğal ışık, canlı bitkiler evlerde daha çok göreceğimiz öğeler olacak.

6. Modern-retro bir dekor anlayışı

Bundan birkaç yıl önce retro objeleri tek başına görüyorduk. 2022’de ise retro ve modernin birlik kullanımı ön plana çıkacağa benziyor. 70’lerden kalma desenler, modern ve çağdaş parçaların üzerinde kendini gösterebilir. Salonunuza mobilya seçecekseniz, bunu göz önünde bulundurabilirsiniz.

7. Yenileyip dönüştürme

Artık dekorasyonda alışveriş değil, dönüşüm ön plana çıkıyor. Elinizdeki parçaları, 2022 trendleriyle nasıl uyumlu hale getirebilirsiniz? Bu aynı zamanda daha sürdürülebilir ve tüketimi azaltan bir anlayışın da göstergesi. Yeni bir mobilya almak yerine, yüzünü yenilemeyi değerlendirebilirsiniz.

8. Eski sandalyeleri atmayın

2022’nin en çok göze çarpan dekorasyon objelerinden biri sandalyeler olabilir. Özellikle de eski, retro sandalyeler daha fazla göz önünde olacağa benziyor. Elinizdeki eski sandalyeleri atıp yenisini almak yerine, fikirlerinizi paylaşan bir usta bulup yeniden elden geçirmesini isteyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İyi yaşam alışkanlıklarınızı destekleyecek 8 dekorasyon fikri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!