İyi yaşam alışkanlıklarınızı destekleyecek 8 dekorasyon fikri

Hayatta karşımıza çıkan her şeyi belirleme şansımız yok. Ancak yaşadığımız alanları fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığımızı destekleyecek şekilde dönüştürmek bizim elimizde. Mekanlardaki hava kalitesi, kullanılan eşyaların malzemeleri, renkler, şekiller, eşyaların yerleşimi, aydınlatma, kısacası etrafınızda gördüğünüz her şey gerginliği azaltıp iyi yaşam alışkanlıklarını destekleyebilir. Evinizde yapacağınız ufak tefek değişikliklerle bunu sağlayabilirsiniz. İşte iyi yaşam alışkanlıklarınızı destekleyecek dekorasyon önerileri:

1. Ufak ev kazalarına neden olabilecek şeyleri kaldırın.

Ev kazaları ufak şeyler gibi görünse de ciddi sonuçlara neden olabilir. Bu sonuçlar her zaman fiziksel sağlığı tehdit edecek boyutta olmak zorunda değil. Kaygan bir zeminin yarattığı tedirginlik ve stres, evinizdeki huzur ortamını bozabilir. Bu yüzden ev kazalarına neden olabilecek unsurları, dağınıklıkları ortadan kaldırmalısınız.

2. Düzenli olun.

Evinizin sakin ve huzur veren bir alan olmasını istiyorsanız, öncelikle etraftaki dağınıklıktan kurtulmalısınız. Düzenli bir evi, fonksiyonel bir alana dönüştürmeniz de daha kolay olacaktır.

3. Ivır zıvır eşyalar için alan oluşturun.

Hepimizin evlerinde ufak tefek, işe yaramadığını düşündüğünüz ama zaman zaman çok ihtiyaç duyulan, ıvır zıvır eşyalar vardır. Eğer evinizdeki bu tür eşyaların dağınıklık yaratmasını istemiyorsanız, onlar için bir alan yaratmalısınız. Böylelikle hem bu tür eşyaları daha kolay bulabilir hem de ortalıkta dağınıklık oluşturmasını engellemiş olursunuz.

4. Mutfağınızı sağlıklı beslenmeye uygun hale getirin.

Beslenme, hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımızı etkileyen en önemli şeylerden biri. Sağlıklı beslenme için paketlenmiş gıdalardan uzak durmalı, temiz ve taze yemekler tüketmelisiniz. Bunun için öncelikle mutfağınızı sağlıklı beslenmeye uygun hale getirmelisiniz.

5. Rahat ve huzurlu bir yatak odası oluşturun.

İyi bir uyku, iyi yaşam alışkanlıkları için çok önemlidir. Yatak odanızın uyku kalitesi üzerindeki etkilerini biliyor musunuz? Aydınlatma, renkler, tekstil malzemeleri uyku kalitenizi çok değiştirebilir. Yatak odanızı iyi bir uyku için uygun hale getirerek iyi yaşam alışkanlıkları kazanmak için önemli bir adım atabilirsiniz.

6. Temiz ve havadar bir alan yaratın.

Temiz ve havadar bir ev, içinde yaşayanlara tazelik ve huzur verir. Bu da hayata bakışınızı, yaşam kalitenizi doğrudan etkiler. Evinizi düzenli olarak temizleyin, etraftaki tozlardan kurtulun ve havadar bir alan olmasına özen gösterin.

7. Yapay bitkiler yerine gerçek bitkiler koyun.

Yaşadığınız ortamdaki yapay bitkilerden kurtulun. Bunun yerine gerçek bitkilerle evinizdeki ortamı daha canlı, daha havadar bir alana dönüştürebilirsiniz. Canlı bitkiler, size yaşamı, tazeliği, ferahlığı anlatır.

8. Dış dünyayla bağlantılar oluşturun.

İyi yaşam demek; kendisiyle, çevreyle, toplumla iyi iletişim kurabilmek demektir. Bu iletişimi sağlamak için, evinizin de dış dünyayla bağlantısı olmalı. Pencereleri olan, ferah, havadar, dışarıya açılan bir ev size kendinizi daha iyi hissettirir. Bu hissiyat, motivasyonu yüksek, pozitif bir ruh haline sahip olmanızı sağlar ve yaşamın tüm alanını etkiler.

İlginizi çekebilir: Sevdiklerinizin yaşam kalitesini artıracak yeni yıl hediyesi önerileri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!