Evde egzersiz yaparken kullanabileceğiniz ekipmanlar

Pandemiyle birlikte evde egzersiz yapma eylemi çoğumuz için tanıdık bir durum haline geldi. Eskiden olsa egzersiz yapmak için illa bir spor salonuna gitmek zorunda olduğumuzu düşünür, günlük hayat koşuşturmacasında spora gidemezsek de kendimizi suçlu hissedebilirdik. Bu sürecin bize kattığı artılardan biri evde egzersiz yapmak oldu. Spor salonu haricinde egzersiz yapabilmek için aslında hiçbir ekipmana ihtiyaç yok, vücut ağırlığıyla da oldukça efektif hareketler yapabilirsiniz. Ancak hem hareketleri zorlaştırmak hem de antrenmanlarınızı daha zevkli hale getirmek için küçük spor ekipmanlarından faydalanabilirsiniz.

Küçük ekipmanlar isminden de anlaşıldığı gibi boyutu sayesinde evde çok az yer kaplayan ve dilediğiniz zaman kolaylıkla başka bir lokasyona da götürebileceğiniz aletler. Aşağıda listelediğim ekipmanları egzersiz programlarınıza dahil edebilirsiniz.

Şimdiden hareket dolu günler olsun!

1. Direnç bandı/lastiği

Direnç bantları/lastikleri her ne kadar pilatesle tanınmış olsa da fonksiyonel antrenmanlarınızda seviyeyi artırmak için de bu ekipmandan faydalanabilirsiniz. Farklı egzersiz sistemlerine de dahil edebileceğiniz bu ekipmanın kas odaklı çalışmak isteyenler için uygun olduğu söylenebilir. Direnç bantları genellikle 3 farklı seviyeden oluşan setler halinde satılmaktadır. Bu tip setlerden birini alıp hem bacak hem sırt çalışmak mümkün. Hiçbir yer kaplamadığı için tatile giderken de yanınızda rahatlıkla götürebilirsiniz.

2. Dumbell

Dumbell, yani okunuşuyla dambıl ağırlık çalışmalarında sıklıkla kullanılan bir ekipman. Herhangi bir spor salonuna gitmişseniz mutlaka görmüşsünüzdür. Pilates veya yoganın yanı sıra vücut geliştirmek istiyorsanız bu ekipmanı tercih edebilirsiniz. Dumbell da direnç bandında olduğu gibi set şeklinde satın alınabilir, ancak eğer evde tek kişi kullanacaksa farklı ağırlıklarda 1-2 çift dumbell almak daha avantajlı olabilir. Ne de olsa küçük ekipman dedik, bir oda dolusu dumbell’a gerek yok! Dumbell denince akla genelde kol hareketleri gelse de squat gibi alt vücudu aktif şekilde çalıştıran hareketleri yaparken dumbell kullanarak vücudun kalan bölümlerini de çalıştırabilirsiniz.

3. Pilates topu

Pilates topunun farklı boyutları bulunuyor ancak benim önerim kesinlikle mini boy olan! Mini pilates topu oldukça küçük olduğundan söndürülerek veya söndürülmeden kolaylıkla taşınabilir. Ayrıca büyük toplar gibi illa şişirme pompasına ihtiyacınız yok, eğer nefesle ilgili bir sorununuz yoksa rahatlıkla şişirebilirsiniz. Pilates yapmaktan keyif alıyorsanız evinizde bir tane de mini ball’unuz olmalı bence. Crunch gibi hareketleri daha efektif yapmanıza yardımcı olacağı gibi köprü gibi hareketleri yaparken ayaklarınızın altına koyarak dengenizi de geliştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Pilatese başlamak için 4 neden: Pilatesin faydalarını keşfedin

Bilge Aydogan Pilates Eğitmeni
Fiziksel ve kişisel gelişime olan merakım beni koçluk ve pilates ile buluşturdu. Kadir Has Üniversitesi'nde Profesyonel Koçluk ve NLP Koçluğu eğitimlerini tamamladıktan sonra Studio ... Devam