Evcil hayvanların hem fiziksel hem de zihinsel olarak sağladığı 9 pozitif etki

Onlar bizi karşılıksız seviyor. En kötü zamanlarımızda dizimizin dibinde oluyor. Cevap veremiyorlar belki ama dikkatle ve anlayışla tüm dertlerimizi dinliyorlar. Evcil hayvanları düşününce aklımıza ilk olarak bunlar geliyor olabilir ancak bilimsel araştırmalar sevimli dostlarımızın fiziksel ve zihinsel etkilerinin çok daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. İşte bir evcil hayvana ebeveynlik etmenin sağladığı 9 pozitif etki…

Onlar en yakın dostumuz olmak için bekliyor.

1. Astım ve alerjileri azaltarak bağışıklık sistemini güçlendiriyorlar

Evlerinde tüylü dostlarıyla büyüyen çocuklar daha az alerjik bünyelere sahip.

2. Stresi azaltarak mutluluk veriyorlar

Ellerinizi evcil hayvanınızın tüyleri arasında dolaştırarak sevmek, nefes alış verişlerine odaklanmak ve siz sevdikçe onun ilgiden gevşeyip rahatladığını hissetmek sizi de rahatlatıyor. Siz sevimli dostunuzu severken ve onunla bağlantı kurduğunuzda, stres ve anksiyeteyi rahatlatmakla ilişkilendirilen oksitosin hormonu yayılıyor. Bu da kan basıncını azaltıyor, stres hormonu kortizol seviyesini düşürüyor.

Sevimli dostunuzu severken stres ve anksiyeteyi rahatlatmakla ilişkilendirilen oksitosin hormonu yayılıyor.

3. İyi bir meditasyon öğretmeni görevi görüyorlar

Evcil hayvanınızla vakit geçirirken, o tüm dikkati kendi üzerine çektiği için sizi kafanızın içindeki gereksiz ve yorucu düşüncelerden çekip çıkarıyorlar. Böyle olunca o an için ne geçmişteki üzücü olaylar ne de gelecek kaygıları kafanızı meşgul edebiliyor.

4. Yalnızlık hissini azaltıyorlar

Yalnız kalmayı sevmiyorsanız evinizde yalnız olmanız gereken zamanlarda sevimli dostlarınız her zaman yanınızda olduklarını hissettirerek size eşlik ediyor ve güven duymanızı sağlıyor. Böylelikle yalnızlık hissinin yarattığı negatif duyguları ortadan kaldırıyor.

Cevap veremiyorlar belki ama sizi pür dikkat dinliyorlar.

5. Çok iyi dinleyici oldukları için gerçek bir dost gibi davranıyorlar

Gerçek bir dosta mı ihtiyacınız var? İşte karşınızda en yakın tüylü dostunuz. Gününüzün nasıl geçtiği, umutlarınız veya hayalleriniz. Ne paylaşmak isterseniz isteyin onlar sizi her zaman büyük bir ilgiyle dinlemeye hazırlar. 

6. Sizi karşılıksız seviyorlar ve neşe bulaştırıyorlar

Eve gittiğinizde yaşadıkları heyecan bile bunun ne kadar doğru olduğunu çok iyi özetliyor. Eve mutsuz ya da modunuz düşük bir şekilde dönseniz bile onların sizi görünce yaydıkları heyecan ve mutluluk bir şekilde size de geçiyor ve sizi de harika hissettiriyor. Onlar sizi karşılıksız seviyor ve bundan aldıkları mutluluk kesinlikle bulaşıcı.

Sizi görünce yaşadıkları heyecan paha biçilemez.

7. Size bir amaç sağlıyorlar

Sevimli dostunuz sizi karşılıksız seviyor… Sizden tek beklentisiyse onun bakımını sağlamanız. Bu önemli görev size bir sorumluluk yüklüyor. Ancak bunu külfet olarak görmemek gerekiyor çünkü bu sorumluluk, negatif düşüncelere kapıldığınızda ve kendinizi önemsiz hissettiğinizde sizi çekip çıkartıyor. İhtiyacı olan bir hayvana ebeveyn olmak ya da ona bakarak diğer sokak hayvanlarına da yardımcı olmak bu hayatta yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biri!

Hem kendi evcil çocuğunuz hem de sokak hayvanlarına yardımcı olmak bu hayatta yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biri!

8. Kendinizi dışarıya atmanıza yardımcı olurlar

Güneş ve temiz hava ruh hali üzerinde dönüştürücü bir etkiye sahip. Özellikle yaz aylarında, güneş ışınlarının daha bol olduğu günlerde güneş size daha fazla D vitamini verir. Bu da başta depresyon, kanser, obezite ve kalp rahatsızlıkların negatif etkilerini ortadan kaldırmak üzere, fiziksel ve zihinsel durumunuzda olumlu etki yapar. Şehrin içinde bile olsanız birkaç küçük ağacın olduğu yerde köpeğinizle gezinirken rüzgarın sesini dinlemek, yaprakların kımıldamasını seyretmek adeta bir meditasyon etkisi yapar ve gerçekten rahatlatıcıdır.

Evcil dostunuz kendinizi dışarı atmanıza yardımcı olurken farkında olmadan egzersiz yapmanıza da katkı sağlar.

9. Daha hareketli olmanızı sağlarlar

Köpeğinizle açık havada yaptığınız yürüyüş, oynadığınız oyunlar size ekstra hareket imkanı verir. Farkında olmadan yaptığınız bu hareketler size hem sağlık hem de neşe katar. Yalnızca ruh haliniz üzerinde olumlu etki yapmakla kalmaz aynı zamanda bu hareketler, kas ve kemik sisteminizi de güçlendirir. Araştırmalar, evcil hayvan sahibi olan hem yetişkin hem de çocuklarda tansiyonun daha düşük olduğu ortaya koyuyor.

Eğer hayatınızda harika bir etki yaratacak bir evcil hayvana ebeveynlik yapmaya hazırsanız barınaklarda gönüllü olabilir ya da bu barınaklardan evcil dostunuzu sahiplenebilirsiniz. Belki de gelecekteki yavrunuz barınakta sizi bekliyor olabilir!

Kaynaklar: 
The Independent
Huffington Post
Webmd

 

İlginizi çekebilir: Evcil hayvan sahiplenme ve hayatınızda değiştireceği 5 şey

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!