Evcil hayvan sahiplenme ve hayatınızda değiştireceği 5 şey

Berbat giden bir iş gününün tam ortasında, Facebook ana sayfanıza düşen bir yavru kedi videosu sizi kim bilir kaç defa gülümsetti? Ya da sahilde yalnız yürürken bir anda bacaklarınıza sürtünen bir Golden Retriever’a karşı koyabilir misiniz? Tüm bu tasvirler yüzünüzde koca bir gülümseme kondursa da bir evcil hayvan sahiplenme fikri sizi düşündürüyorsa, o minik canların size muhtaç olduğu kadar sizin de aslında onlara ihtiyaç duyduğunuzu bilmelisiniz. Size sınırsız ve karşılıksız sevgi vaat eden bu minikler hayatınızda pek çok şeyi de değiştirecek kadar güçlüler! İşte evcil hayvan sahiplenmenin hayatınızda değiştireceği 5 şey:

Sorumluluk duygunuzu güçlendirir

Evinizde pek çok konuda size muhtaç olan bir canlı olması fikri, özellikle yalnız yaşayanlara sorumluluk duygusu kazandırıyor. Her gün mama ve suyunun tazelenmesi, tuvalet kabının temizlenmesi, dışarıda gezdirme ve rutin veteriner ziyaretleri gibi işleri düzenli olarak yapmak adeta bir ebeveynlik simülasyonu gibidir!

Evcil hayvanlar özen ister
Evcil hayvanlar özen ister

Empati yeteneğinizi ve gözlem gücünüzü artırır

Hayatınızı, konuşamayan ve derdini sadece belli hareketlerle anlatabilen bir canlıyla paylaşmak, onu anlamak için tüm algılarınızı açık tutmanızı sağlar. Zamanla kedinizin / köpeğinizin tek pati hareketiyle huzursuz ya da huzurlu olduğunu anlayacak hale gelir ve iletişimin yalnızca konuşmadan ibaret olmayan geniş bir çerçeveye sahip olduğunu anlarsınız.

Stres kaynaklı hastalıkları önler

Evcil hayvan sahiplenme kararı adeta bir detoksa başlamaktan farksızdır. Gündelik streslerin üzerinizde bıraktığı gerilimi ve bunlardan kaynaklanan sağlık sorunlarına son derece iyi gelen minik dostlarımız, vücudun kriz anlarında salgıladığı ve halk arasında “stres hormonu” olarak anılan kortizolu kontrol altında tutar. Bu durum, stres kaynaklı birçok hastalığın önüne geçtiği gibi; öfke kontrolü konusuna da gözle görülür katkılar sağlar.

Kediler bir tansiyon ilacından daha etkilidir
Kediler bir tansiyon ilacından daha etkilidir

Ayrıca kedilerin sahiplerine olan sevgilerini ifade etmek için çıkardıkları 20-140 Hz frekans aralığındaki gurultu sesinin, kalp krizi ve yüksek tansiyon riskini %40 oranında azalttığı biliniyor.

Daha aktif olmanızı sağlar

Bir evcil hayvanla yaşamak, evde hiç büyümeyen bir çocukla yaşamak gibidir. Her gün belli bir zamanı oyun oynayarak ve koşarak geçirmek isteyen kedi ve köpekler, bu anlamda sizden de katılım beklerler. Hele de enerji dolu bir köpek sahibiyseniz, onunla her gün yapacağınız düzenli yürüyüşler sayesinde kısa zamanda forma girdiğinizi fark edebilirsiniz.

Köpekler harika bir egzersiz arkadaşıdır
Köpekler harika bir egzersiz arkadaşıdır

Alerjilere karşı güçlendirir

Bilinenin aksine evcil hayvan sahiplenme, alerjik bünyelerin korkması gereken bir şey değildir. Özellikle köpekli evlerde rastlanan bir tür bakterinin, polen, mite vb. solunum yolu alerjilerini engellediği, California Üniversitesi Gastroentoloji Bölümü doçenti Dr. Susan Lynch ve Michigan Üniversitesi Patoloji Bölümü’nden Profesör Dr. Nicholas Lukacs yönetiminde, Henry Ford Sağlık Kuruluşları ile Georgia Regents Üniversitesi araştırmacılarının da katıldığı disiplinlerarası bir çalışma ile kanıtlanmıştır.

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Evcil hayvanların iyileştirici gücü

Pilateste hayvanlardan esinlenebileceğimiz egzersizler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!