Pilateste hayvanlardan esinlenebileceğimiz egzersizler

Doğa ve canlılar bilgelikleri ile hayatın güzelliğini ve sihirli olasılıklarını temsil ederken, bize hayatın sırrını açan nefis mesajlar da içeriyor. Bu mesajların kendi bedenlerimizde yansımasını bulduğumuzda ise, doğa biz oluruz. Doğayı ve hayvanları keşfetmek, kendi doğamızın farkına varıp keşfetmek demektir.

Doğadaki hayvanların içgüdüsel olarak yaptıkları esnemeler, hareketler ve aldıkları nefes; bizim de hareket sistemimize görsel bir şölen gösteriyor ve anlamak isteyenlere de adeta sesleniyor.

Pilatesin yaratıcısı Joseph Pilates‘in bu konu ile ilgili; “Doğru ritim ve kontrol evcil ve vahşi hayvanlarda gözlenmiştir.” sözü ile farkındalığını da ortaya koymuştur. Pilates, doğadaki hayvanların içgüdüsel hareketlerinden esinlenerek, bazı hareket isimlerini hayvan isimlerinden türetmiştir.

Kurbağa, kuğu, kedi gibi hareket isimleri bunun en güzel örneklerini oluşturuyor. Peki, bu hayvanlar neleri temsil ediyor? Gelin birlikte göz atalım.

Kedi

Pilateste hayvanlardan esinlenebileceğimiz egzersizler
Kediler esneklikleriyle tanınır

Hangimiz onların tatlı tatlı esnemelerini, uzayan omurgalarını, rahatlama ifadelerini görmedik ki? Onlar merkezlenme, nefes ve akışın simgeleri. “Pilatesle bedeniniz bir kedi kadar esnek ve çevik olacaktır.” sözünü söylemekte Pilates hiç de haksız sayılmaz.

Kurbağa

Pilateste hayvanlardan esinlenebileceğimiz egzersizler
Kurbağaların arka bacakları çok gelişmiştir

Kurbağalar pilateste güçlü bacakların temsilcileri! Kurbağaların arka bacakları çok gelişmiştir. Dolayısıyla kendilerini çok ileriye, yüksek hızda atabilirler. Tıpkı kurbağalar gibi biz de pilateste bacaklarımızı en uzun ve güçlü kaslarla kullanmayı öğrenebiliriz.

Kuğu

Pilateste hayvanlardan esinlenebileceğimiz egzersizler
Pilatesin sırt güçlendirme egzersizleri, kuğulardan esinlenilmiştir

Değişim ve dönüşümün, estetiğin sembolü olan kuğular uzun ve dik, asil bir duruşun en güzel temsilcisi olarak pilateste sırt güçlendirme egzersizlerinin ilk sıralarında yer alıyorlar.

Fok

Pilateste hayvanlardan esinlenebileceğimiz egzersizler
Fokların omurgaları çok esnektir

Fokların omurgası şaşırtıcı derecede esnektir ve pilateste fok adı verilen hareket omurga esnekliği üzerine yapılan etkili hareketlerden biridir. Aynı zamanda bacakların gövdeden nasıl bağımsız hareket ettiğini fark etmemizi sağlar.

Deniz yıldızı

Pilateste hayvanlardan esinlenebileceğimiz egzersizler
Merkezleme hissini en iyi yansıtan canlılardan birisi, deniz yıldızı olabilir

Pilates hareketlerinde merkezleme çok önemlidir. Deniz yıldızına baktığımız zaman enerjinin merkezden yayıldığı hissini alırız. Merkezleme hissini bize yansıtan doğanın güzel esin kaynaklarından biri olabilir.

Sadece bahsettiğim hayvanlar ve hareketlere bağlı kalmadan siz de çevrenize dikkat edin ve esinlenmenizi sağlayan, ilham veren hangi hayvanlar var fark edin. Doğa, her şeyiyle bizi kendi doğamızı fark etmeye bu kadar çağırırken neden duruyoruz. Şimdi hareket zamanı!

Nazlı Savaş
Kimya alanında lisans eğitimi aldıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi'nde İşletme alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Akademik eğitimleri sırasında keşfetme tutkusunun peşinden gidip uzun bir ... Devam