Bahar alerjisi yaşayanlar için açık havada egzersiz yapma rehberi

bahar alerjisi
Açık havada egzersiz yapma

 

İlkbahara girdiğimiz şu günlerde, kış mevsiminde aldığımız fazla kilolardan kurtulmaya ve egzersizlerimizi mümkün olabildiğince dışarıda yaparak güzel havanın tadını çıkarmaya çalışıyoruz. Kalın montlardan ve bol eşofmanlardan kurtulma zamanı geldi. Tişörtler, şortlar ortaya çıkıyor; enerjimiz yükseliyor. Mevsim dışarıda koşu ve jogging mevsimi.

Koşmak için tüm koşullar uygun olsa da,  ilkbaharda dışarıda egzersiz yapan bir çok bireyin ortak problemi bahar alerjileri.

Bahar alerjileri, ilkbaharda açık havada egzersiz yapmak isteyenlerin endişe duyduğu bir konu; çünkü alerjiler kendinizi ciddi anlamda yorgun hissetmenize neden olabiliyor. Burnunuz akıyor, gözleriniz yanıyor ve hareket etme istediğiniz bir anda kaybolabiliyor.

alerji

Performans beslenmesi konusunda uzmanlaşmış ve 13 yıldır Martha Stewart’ın kişisel eğitmeni olarak da ün yapmış olan Lisa Lynn, bu can sıkıcı mevsimsel alerjilere hiç de yabancı değil. Ancak Lynn, akan bir burnu ya da hapşırmaları açık havada yapılacak bir egzersiz fırsatını kaçırmak için bir bahane olarak kabul etmiyor (özellikle de uzun kış ayları boyunca kapalı spor salonlarına tıkılmışsanız.) İşte Lynn’in bahar alerjilerine rağmen açık havada egzersizin bütün avantajlarında yararlanmanızı sağlayacak tavsiyeleri;

Alerjiye sebep olan etmenleri iyi tanıyın

Mevsimsel alerjilere sahip olanların en çok şikayetçi oldukları konu polenler. Günün hangi saatinde olduğunuz ve hava durumu, ne kadar polene maruz kalacağınızı etkileyen faktörler. Havadaki polen miktarı genelde sabahları maksimum seviyelerdedir. Dolayısıyla açık hava egzersizinizi öğleden sonra veya akşam yapmanız, maruz kalacağınız poleni bir miktar azaltacaktır. Ayrıca polen sıcak, kuru ve rüzgârlı havalarda en fazlayken, soğuk ve nemli havalarda en azdır. 

Saçlarınızı toplayın

Lynn, polenlerin saçınıza yapışmasını engellemek için saçınızı toparlayacak bir şapka kullanmanızı öneriyor. Bu, özellikle saçını her gün yıkamayanlar için önemli bir tedbir. Lynn’e göre saçınızı toparlayacak bir şey kullanırsanız, saçınıza yapışan polenlerin sizi sürekli olarak rahatsız etmesini önleyebilirsiniz. Kasketli bir şapka hem saçınıza polenlerin yapışmasını önleyecek, hem de güneşten koruma sağlayacaktır.

Gözlerinizi koruyun

Esnek bir saç bantıyla başınıza sabitleyebileceğiniz sporcu gözlüklerinden edinin.

Kişisel temizliğinize dikkat edin

Egzersiz sonrası duş almak, özellikle de bahar alerjisi yaşayanlar için büyük önem taşıyor; çünkü polen vücuda yapışıp egzersizden sonra kişiyi saatlerce  rahatsız edebiliyor.

Kullandığınız ilaçları gözden geçirin

Kendisi de bahar alerjilerinden muzdarip olan Lynn, bazı antihistaminlerin sizi yorgun hissettirebileceğini söylüyor. Dolayısıyla kullandığınız alerji ilaçlarının yan etkilerini doktorunuza ve eczacınıza danışarak sizi uyuşturan, yorgun hissettiren ve spor performansınızı düşüren ilaçlardan uzak durabilirsiniz.   

Beslenmenize dikkat edin

Bol bol su için ve egzersiz sırasında enerjinizin en yüksek seviyede olabilmesi için sebze ve meyve ağırlıklı, dengeli bir beslenme planı uygulayın. Bazı çalışmalar bitkisel gıdalardaki C vitamininin alerji semptomlarını hafifletebileceğini doğruluyor.

Son olarak, bahar egzersizlerine başlamadan önce spor ayakkabılarınızın durumunu gözden geçirmeyi de unutmayın. Eskidiyse değiştirin. Bazı uzmanlar spor ayakkabılarınızın tam olarak ne zaman ‘eskidiği’ konusunda farklı fikirler öne sürüyor. Ancak ayakkabılarınızı değiştirmek için en uygun zamanın, sizi rahatsız etmeye başladığı zaman olduğunu unutmayın.

ayakkabı

Kaynak: US News

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!