Eserleriyle dünyayı değiştiren peyzaj mimarları

İnsanların hayal ve tasarım gücü kıyas kabul etmeyecek kadar mükemmeldir. Birçok kişiye ilham veren ve dizaynlarıyla büyüleyen bahçe tasarımları, size insanların ne kadar kusursuz şeyler ortaya çıkarabildiklerini gösterecek:

1. André Le Nôtre

andre le notre
Versailles Sarayı

Kendisi bir bahçıvan olan André Le Nôtre, Louis XIV’in emriyle Versailles Sarayı’nın bahçesini olabilecek en muazzam şekilde düzenlemiştir. Rönesans stilini kullanan Le Nôtre’un tarzından birçok kişi etkilenmiş ve ondan esinlenerek geometrik tasarımlar yapmayı sürdürmüştür. Bunun en büyük örneği ise Washington D.C’nin planını hazırlayan Pierre L’Enfant’ın Versailles Sarayı’nda yetişmiş bir mühendis olmasıdır.

2. James Corner

james corner
High Line Parkı

1961 yılında Manchester’da doğan Corner, 1983’te İngiltere’deki  Manchester Metropolitan Üniversitesi’ni dereceyle bitirdi ve 1986’da Pensilvanya Üniversitesi’nde yüksek lisansını peyzaj mimarlığı üzerine tamamladı. Staten Adası’ndaki Fresh Kills Parkı ve Manhattan’daki High Line Corner’ın en önemli işleri olarak biliniyor. 2005 yılında düzenlenmiş ve oldukça değişik bir yere konumlandırılmış olan High Line, hala birçok kişinin ilgisini çekmeye devam ediyor.

3. Helen Dillon

hellen dillon
The Dillon Garden

Bahçe tasarımcısı olan Helen Dillon aynı zamanda dünyayı gezip konferans veren insanlara danışmanlık yapıyor. Dublin’de yer alan Sanford Road’da yer alan bu mükemmel bahçe onun eseri. Bahçeyi eşsiz kılan özellik hangi mevsim olursa olsun, yılın her günü 20’den fazla çiçek türünün bulunması. Helen bu bahçeyi 44 yıldır boyadığı ve her gün sürekli olarak değiştirdiği bir tabloya benzetiyor. Her gün yaşanan bu değişime bahçeciliğin cazibesi diyebiliriz.

İlgili yazı: Büyüleyici güzelliğe sahip dünyaca ünlü bahçeler

4. Mary Reynolds

mary reynolds
Brigit’s Garden

Mary Reynolds, 2002 yılında Chelsea’de düzenlenen Flower Show’da altın madalya kazanan ilk İrlandalı. Birçok uzman onun işlerinin oldukça basit ancak anlatılamayacak derecede güzel ve elegant olduğunu düşünüyor. En büyüleyici eseri ise İrlanda’da County Galway’de yer alan Brigit’s Garden. Sanatçının eserinde doğal materyalleri ve Celtic sembolizmini rahatlıkla görebiliyorsunuz. Dillon, modern ve antik elementleri bir araya getirip nazik bir şekilde sergiliyor.

5. Lancelot Brown

lancelot brown

Lancelot Brown ya da bilinen adıyla ‘Kabiliyet’ Brown, peyzaj mimarı olarak tanınıyor. Birçok insan onu İngiltere’nin en iyi peyzaj mimarı olarak biliyor. Lancelot bugüne kadar 170’ten fazla park tasarladı. Lancelot 1783’de ölmesine karşın, eserlerinin birçoğunu hala görebilirsiniz. Takma adının ‘Kabiliyet’ olmasının sebebi mülkiyetin ne olasılıkla geliştirilebileceğini size söyleyebiliyor olması. Kraliyet ailesinin bahçe tasarımcısı olarak İngiliz aristokrasisinde yerini alan Brown, İngiltere’ye yeni bir vizyon kazandırdı. Çalışmaları mükemmeliyetçilik ve insan zekasının en mükemmel uyumu olarak tanımlanıyor.

Kaynak:

Freeyork.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!