Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır? Bu konu hakkında ne kadarını biliyorsunuz?

Uzmanlar ertesi gün hapının ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında birçok yanlış anlama olduğunu belirtiyor. Üstelik aceleyle bu konu hakkında doğru bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda, karşılaştığınız bilgiler oldukça endişe verici olabilir. Prezervatifler yırtılabilir veya doğum kontrol hapını almayı unutabilirsiniz. Tüm bunlara rağmen, yani hazırlıklı olmadığınızda da cinsel ilişkiye girebilirsiniz. İşte bu tür durumlarda olası bir gebeliğin önlenmesi için ertesi gün hapı büyük önem taşıyor…

Ertesi gün hapı hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıda bulabilirsiniz! Keyifli okumalar.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

Ertesi gün hapı nedir?

Ertesi gün hapı

Levonorgestrel, acil kontrasepsiyon (tıbbi literatürde gebelikten korunmaya verilen isim) için kullanılabilen bir hormondur. Acil kontrasepsiyon rutin bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Levonorgestrel korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamileliği önleyebilir. İnsanlar buna “ertesi gün hapı” derler. Ama aslında ertesi gün hapını almak almak için cinsel ilişkiden sonraki sabaha kadar beklemek zorunda değilsiniz. Hatta levonorgestrel ne kadar erken alırsanız o kadar etkilidir. Ertesi gün hapı, tek dozluk bir rejimdir: Yani sadece bir hap alırsınız. Hap, birçok doğum kontrol hapında daha düşük dozlarda kullanılan 1.5 miligram “levonorgestrel” içerir.

Ertesi gün hapı nasıl çalışır?

Döngünüzün neresinde olduğunuza bağlı olarak, levonorgestrel yani ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamileliği önlemeye yardımcı olur. Yumurtlamayı önleyebilir veya geciktirebilir. İnsanlar bunun genellikle “kürtaja neden olduğunu” düşünür ama durum kesinlikle böyle değildir. Ertesi gün hapı, bir kürtaj hapı değildir. Yani düşük veya kürtaja neden olmaz. Aldığınızda zaten hamileyseniz işe yaramaz. Ertesi gün hapı nasıl kullanılır, daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin.

Ertesi gün hapı ne kadar etkilidir?

Ertesi gün hapı kullananlar, sıklıkla bu soruyu merak eder. Veya “Ertesi gün hapı işe yaradığı nasıl anlaşılır” diye düşünebilirler. Hapı, korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonraki 72 saat içinde alırsanız, yani prospektüste belirtildiği şekilde alındığında, gebelik riskini %87’ye kadar azaltabilir. Eğer ilk 24 saat içinde alırsanız, çok daha etkilidir.

Ancak ertesi gün hapının normal doğum kontrolü kadar etkili olmadığını da unutmayın. Bu yüzden ertesi gün hapını bir doğum kontrol yöntemi olarak düşünmeyin. Ertesi gün hapı ayrıca sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumaz. Onu ekstra bir önlem olarak düşünün; rutin kullanım için değil. Hatta bu nedenle ona sıkça “B planı” denir.

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?

sperm

Ertesi gün hapı, eczanelerde reçetesiz veya yaş kanıtı olmadan satın alınabilir. Korunmasız cinsel ilişkiden sonra, mümkün olan en kısa sürede alındığında en etkili olduğu için (korunmasız cinsel ilişkiden 72 saat sonrasına kadar), ecza dolabınızda hazır bulundurmanız daha iyi olabilir. Elbette bundan daha da iyisi, güvenilir bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız ve ertesi gün hapını yalnızca yedek bir doğum kontrol yöntemi olarak kenarda bulundurmanız.

Ertesi gün hapı ne zaman kullanılır sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz:

Aşağıdaki durumlarda alabilirsiniz:

 • Cinsel ilişki sırasında herhangi bir doğum kontrolü kullanmadınız,
 • Prezervatif çıktı veya yırtıldı,
 • Diyaframınız yerinden kaydı,
 • Arka arkaya en az iki veya üç kez aktif olarak kullandığınız doğum kontrol hapını almayı unuttunuz,
 • Partneriniz zamanında geri çekilmedi,
 • Doğum kontrolünüzün işe yaramadığını düşünmek için başka bir nedeniniz var,
 • Korunmasız seks yapmak zorunda kaldınız.

Unutmayın: Ertesi gün hapını kullandıktan sonra korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, hap sizi hamile kalmaktan korumaz. Sizi hamile kalmaya karşı korumak için, korunmasız cinsel ilişkiden hemen sonra almanız ve cinsel ilişki sırasında bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız gerekir.

Peki, ertesi gün hapını kimler kullanmamalı? Aşağıdaki durumlarda ertesi gün hapını almamanız önerilir:

 • Hamile olduğunu biliyor veya olabileceğinizden şüpheleniyorsanız,
 • Hapın içeriğindeki maddelere karşı alerji veya aşırı duyarlılık geçmişiniz varsa,
 • Doktorunuzun henüz değerlendirmediği, son zamanlarda gerçekleşen anormal bir vajinal kanama geçmişiniz varsa.

Son olarak “Ertesi gün hapı nasıl kullanılır”, sorusunu kısaca toparlamak gerekirse; ertesi gün hapı prospektüste belirtildiği şekilde, korunmasız cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içinde kullanılmalı. Ne kadar erken alınırsa, o kadar etkili. Tek bir doz şeklinde alınan bu hapı, herhangi bir ilacı içtiğiniz gibi suyla yutabilirsiniz.

Ertesi gün hapını kullandıktan sonra ne olur?

Ertesi gün hapının, kullanıldıktan sonra size nasıl hissettireceğine dair yaygın bir yanlış anlama var. Çoğu insan bunu gerçekten herhangi bir yan etki hissetmeden kullanabiliyor. Bazıları ise biraz mide bulantısı yaşayabilir, yine de uzmanlar bunun eskiye kıyasla daha nadir görülen bir yan etki olduğu görüşünde. Ayrıca eğer gerekli olursa, bir döngü içerisinde birden fazla kez kullanılmasında da bir sorun olmadığı belirtiliyor- Elbette uzmanlar, mümkün olan her zaman devam eden bir doğum kontrol yöntemi kullanılmasını önermekte-.

Alınan her bir ertesi gün hapının ortak yan etkisini, bir sonraki adetinizde bir gecikme yaşayarak da görebilirsiniz.

Ertesi gün hapı zararları

Tüm bu bilgiler ışığında, ertesi gün hapı zararlı mı, yanıtlayalım. Bugüne dek çoğu insanın ciddi komplikasyonlar yaşamadan sorunsuz bir şekilde ertesi gün hapı kullandığı biliniyor. Buna rağmen diğer ilaçlarla olası etkileşimleri hakkında doktorunuza danışmanızı öneririz.

Dolayısıyla ertesi gün hapı, çoğu kadın için güvenli kabul edilir. Hamileyseniz almamalısınız, çünkü hamileliği sonlandırmaz. Ertesi gün hapının olası yan etkileri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Mide bulantısı
 • Karın ağrısı
 • Tükenmişlik
 • Baş ağrısı
 • Adet değişiklikleri
 • Baş dönmesi
 • Meme hassasiyeti
 • Kusma

Eğer ertesi gün hapını aldıktan sonraki iki saat içinde kusarsanız, dozu tekrarlamanız gerekip gerekmediğini öğrenmek için mutlaka bir sağlık uzmanını arayın.

Ertesi gün hapı ile bazı beklenmedik kanamalarınız da olabilir. Ama bu ara kanamalar, bir sonraki adet döneminize kadar ortadan kalkmalıdır. Bununla birlikte, ertesi gün hapının bir sonraki adetinizin normalden daha ağır veya daha hafif olmasına neden olması mümkündür. Ayrıca adet döneminiz sizin için normal olandan daha erken veya daha geç gerçekleşebilir. Üç hafta içinde adet görmezseniz, hamile olmadığınızdan emin olmak için hamilelik testi yaptırın.

Ertesi gün hapı: Son söz

doğum kontol yöntemleri

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır, detaylı bir şekilde açıkladık. Doğru ve güvenilir bilgiler için prospektüsü okuyabilir veya doktorunuza danışabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra ertesi gün haplarını, normal bir doğum kontrol yöntemi olarak görmeyin. Birincisi, diğer seçenekler kadar güvenilir değiller. İkincisi, adet dönemlerinizi düzensiz ve tahmin edilemez hale getirebilirler ve kendinizi daha yüksek hormon seviyelerine maruz bıraktığınız için farklı yan etkiler yaşayabilirsiniz.

Bu acil doğum kontrol yöntemini doğru bir şekilde almış olsanız bile, her zaman hapın işe yaramama olasılığı vardır ve hamilelik riski altında olabilirsiniz. Hapı aldıktan üç hafta sonra adet görmezseniz hamilelik testi yaptırmanız önerilir.

Ertesi gün hapları ayrıca normal doğum kontrolüne kıyasla çok daha pahalı olabilir. Sizin için en iyi doğum kontrol seçeneği hakkında doktorunuza danışmayı unutmayın.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

İlginizi çekebilir: Her kadının korunma yöntemi kendisine özel: Sizin için en doğru doğum kontrol yöntemi hangisi?

Kaynaklar: 1, 2.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!