Erkeklerde cinsel iktidarsızlık ve nedenleri

Erkeklerin korkulu rüyası cinsel iktidarsızlık yani tıpta bilinen adıyla “impotans” kısaca, erkek cinsel organının sağlıklı bir cinsel ilişki için yeterli derecede sertleşememesidir. Erkek cinsel organının ideal ereksiyon düzeyine erişememesinin (erektil disfonksiyon) ardında pek çok farklı sebep yatıyor olabilir. Yani bu sorun fizyolojik sorunlardan veya doku anomalilerinden kaynaklanabildiği gibi, psikolojik faktörler de erkeklerde cinsel iktidarsızlık yaşanmasına yol açabilir. Merck Manuals’a göre 40 – 70 yaşları arasındaki erkeklerin yaklaşık %50’sini etkileyen ve yaşam kalitesini doğrudan etkileyen bu fonksiyon bozukluğunun giderilmesi için öncelikle cinsel iktidarsızlığın ardında yatan sebeplerin iyice analiz edilerek tamamen ortadan kaldırılması gerekir.

Erkeklerde cinsel iktidarsızlık sorunu boşanmaya kadar varabiliyor
Erkeklerde cinsel iktidarsızlık sorunu boşanmaya kadar varabiliyor

Erektil disfonksiyon (sertleşme sorunu) nedir?

Erkek cinsel organının sertleşmesi, penisin yapısında yer alan corpora cavernosa adlı dokuların içindeki sinüzoidlere kan dolması ile gerçekleşir. Cinsel ilişki sırasında merkezi sinir sisteminden gelen sinyallerle gevşeyen arterler, bu sinüzoidlere daha fazla kan gitmesine yardımcı olur. Penis dokularına kan dolması neticesinde yaşanan basınç artışı, ereksiyon halinin devamlılığı için hayati bir önem taşıyan Tunica albuginea bölgesini uyarır.  Harekete geçen bu bölge, penisteki kan akışını sabit bir şekilde ayarlayarak ereksiyon halinin korunmasını sağlar. İşte çeşitli fizyolojik ve psikolojik faktörler nedeniyle sekteye uğrayan bu döngü, erektil disfonksiyon yani sertleşme sorununa neden olur.

Erkeklerde cinsel iktidarsızlık nedenleri

Erkeklerde cinsel iktidarsızlık, sadece sertleşme sorunundan ibaret değildir ancak toplumda son derece yaygın olarak görülen sertleşme sorununu da kapsar. İşte sertleşme problemlerinden kaynaklanan cinsel iktidarsızlığın yaygın nedenleri:

Endokrinal sistem bozuklukları

Endokrinal (hormonal) sistem, metabolizma hızı ve yaşamsal aktivitelerin devamlılığı için kusursuz şekilde çalışmalıdır. Vücudun salgıladığı en önemli hormonlardan biri olan insülin dengesizliği yani diyabet, erkeklerde cinsel iktidarsızlığın arkasındaki en önemli nedenlerden biridir. Kronik hale geldiğinde sinir sisteminde hasara yol açan diyabet, başta bahsettiğimiz uyarma işleminin yeterli düzeyde gerçekleşememesine neden olabilir.

Nörolojik ve sinirsel sorunlar

Beyinde ve sinir sisteminde görülen:

 • Alzheimer
 • Beyin ve omurilik tümörleri
 • MS (Multiple Skleroz)
 • Felç
 • Epilepsi gibi hastalıklar, beynin ve merkezi sinir sisteminin üreme sistemi ile kurduğu bağlantıyı zedeleyerek ereksiyon bozukluğuna sebep olabilir.

Ayrıca prostat büyümesi şikayeti ile ameliyat geçiren ya da uzun süre bisiklet sporu ile uğraşan bireylerde de geçici cinsel iktidarsızlık sorunları yaşanabilir. Bunun sebebi de, genital bölgeye sürekli uygulanan baskı nedeniyle sinirlerin geçici olarak işlev kaybetmesidir.

Bazı ilaç / kimyasal maddelerin kullanımı

Bazı grup ilaçlar, kan akış seviyesini doğrudan etkileyebildiği için ereksiyon bozukluğuna neden olabilirler. Bu yüzden ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmakta fayda vardır. İşte doktora danışmadan alınmaması gereken ve yan etkileri arasında erkeklerde cinsel iktidarsızlık da olan ilaç gruplarından birkaç örnek verelim:

 • Tamsulosin içeren alfa – andrejenik blokerler
 • Beta – bloker özellikli ilaçlar (Çarpıntı gidericiler vb.)
 • Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları
 • Merkezi sinir sistemi depresanları, alprazolam (Xanax gibi) ve diazepam grubu (Valium) gibi ilaçlar
 • Merkezi sinir sistemi uyarıcıları ( Kokain ve amfetamin grubu maddeler)
 • Diüretik (ödem söktürücü) ilaçlar
 • Genellikle spor ve vücut geliştirme amaçlı kullanılan sentetik hormonlar

 

Pek çok ilaç grubu ereksiyon bozukluğuna yol açabiliyor
Pek çok ilaç grubu ereksiyon bozukluğuna yol açabiliyor
Kalp ve damar hastalıkları

Hipertansiyon, hipotansiyon, damar tıkanıklığı, kronik kapakçık yetmezliği ve yüksek kolesterol  gibi kalp damar hastalıkları vücuda pompalanan kanın düzensiz olmasına yol açabileceği gibi, erkeklerde cinsel iktidarsızlık sorununun da başlıca nedenleri arasında gösterilir.

Yanlış yaşam tarzı ve duygusal faktörler

Erkeklerde cinsel iktidarsızlık %50 oranında yaşam tarzındaki düzensizliklerden etkilenmektedir. Örneğin sigara kullanımı, kontrolsüz şeker – yağ ve alkol tüketimi ve hareketsizlik gibi kötü alışkanlıklar penise pompalanan kan miktarını doğrudan etkiler.

Kötü bir yaşam tarzı cinsel iktidarsızlık nedenidir
Kötü bir yaşam tarzı cinsel iktidarsızlık nedenidir

Öte yandan kronik uykusuzluk, anksiyete, depresyon, travma sonrası stres bozukluğu ve başarısızlık korkusu gibi psikolojik sıkıntılar da cinsel iktidarsızlığa neden olabilirler.

 

Kaynaklar:

webmd.com

health.com

healthline.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Çok fazla pornografik film izlemenin iktidarsızlık üzerindeki etkisi

Uzun süreli ilişkilerde cinsel isteksizlik problemiyle baş etmenin yolları

Düzenli cinsel aktivite beyinde sinir hücresi üretimini artırıyor

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!