Enerjinizin tükendiğini hissettiğinizde tekrar motive olmak için yapmanız gerekenler

Hepimizin zaman zaman kendimizi çok yorgun hissettiği oluyor. Öyle ki böyle zamanlarda sanki hiçbir şey için çaba gösterecek enerjimiz olmuyor. Üstelik hayatın bir çok alanına etki eden bu durum, önüne geçilmediği takdirde mutsuz hissetmemize de yol açabiliyor. Bu, çoğumuz için, özellikle de kapalı havalarda böyle. Ancak bununla baş edebilmek de bizim elimizde. İşte enerjinizin tükendiğini hissettiğinizde tekrar motive olmak için yapmanız gerekenler:

Büyük işleri küçük adımlarla halledin

Bir kere her şeyin kafamızın içinde olup bittiğini hatırlayalım. Mesela ertesi güne yetiştirmeniz gereken o sunumun başına geçmeden, çok vakit alacağını, beceremeyeceğimizi, güzel olmayacağını düşünerek vakit kaybederiz. Halbuki önümüzdeki görevi olduğu gibi görmeyi başarsak düşündüğümüz kötü sonuçtan uzaklaşabileceğiz. Burada ihtiyacımız olan şey planlama: yapmamız gereken her ne ise onu aşamalara bölmek, kendimize rahatlama zamanı yaratmak ve küçük zaferlerle büyük sonuca ulaşmak.

İlginizi çekebilir: Değişiklik istiyorsanız öncelikle kendi önünüzü tıkamaktan vazgeçin

Tek bir şeye odaklanın

Bunu yaparken her aşamanın kendisine odaklanın. Büyük resmi düşünmek güzel ancak sürekli ona takılı kalıp kendinizi bunaltmaya başlayabilir, üstelik bunun sonucu olarak asıl atmanız gereken adımları kaçırabilirsiniz. Bu yüzden tek bir şeyi hakkıyla yapmaya bakın.

İlginizi çekebilir: Hayatta verimliliğin anahtarı: Birden fazla hedef yerine tek bir göreve odaklanmak

Ara verin

Baktınız çok bunaldınız ve dikkatinizi toplayamıyorsunuz; buna hayıflanmak yerine sevdiğiniz, sizi rahatlatan bir şey yapın. İster resim çizin, ister müzik dinleyin, isterseniz de bahçenizle uğraşın. Sizi o an neyin rahatlatacağını düşünüyorsanız onu yapın ve bir süre kendinizle kalın. Böylelikle sizi sıkan unsurlardan uzaklaşıp, onlarla ilgilenecek enerjiyi yeniden toplamış olursunuz.

İlginizi çekebilir: Üretkenlik konusunda muhtemelen daha önce hiç duymadığınız stratejiler

Egzersiz yapın

Bazen bedenimiz açılmak ister ve biz ona ihtiyacı olanı vermediğimiz sürece daha sıkışmış hisseder. Bedeniniz hareket etmek için yaratıldı. İster evde ister dışarıda hareket etmeye, egzersiz yapmaya başlayın. İhtiyacı olan kan pompalandığında fazlasıyla enerjik hissedeceksiniz. Hatta spordan önce düşünmenin bile sizi sıktığı işler kolay gelmeye başlayacaktır. Bu yüzden spora bir şans tanıyın. 

İlginizi çekebilir: Egzersiz yapmaktan vazgeçmemeniz için birbirinden geçerli sebepler

Hayal edin

Bir iş gözünüzde büyümeye başladığında aklınıza hemen bittiğinde hissedeceğiniz rahatlamayı getirin. Nasıl? Çok iyi hissettirdi değil mi? İşte bu yüzden hemen işe atılmalı ve ertelemekten kaçınmalısınız. Sadece bitirme hissinin vereceği tatmin duygusu için bile harekete geçmeye değer.

İlginizi çekebilir: Hayallerinize ulaşmak için tam anlamıyla hazır olun: Mental dayanıklılık ilkeleri

Kendinizi ödüllendirin

Tembellik hissini aşmak için gösterdiğiniz bu çabalar sizce de bir ödülü hak etmiyor mu? Kendinizi ödüllendirin. Bu ödüllerde kendinizi kısıtlamayın. Diyelim ki bir aylık sıkı bir program takip etmeniz gerek. Sonunda bir hafta sonu tatili yapmak güzel bir hediye olacaktır. Günlük işlerinizi tamamladınız mı? Sinemaya gitmeye ne dersiniz?  

İlginizi çekebilir: Maraton antrenman tekniklerinden yararlanarak motivasyonunuzu arttırma önerileri

Kaynak:

lifehack.org

tinybuddha.com

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!