Üretkenlik konusunda muhtemelen daha önce duymadığınız stratejiler

Söz konusu her gün daha üretken olmaya geldiğinde, genellikle hep aynı tavsiyeleri duyarsınız. Üretken olmak adına sürekli e-mail’leriniz kontrol etmek, daha erken uyanmak, güçlü ve zorlu hedefleri barındıran ‘yapılacaklar listesi’ hazırlamak… Bu liste böyle uzayıp gider.

Her ne kadar bu öneriler büyük fark yaratmanız konusunda size yardımcı olsa da, sürekli tekrarlandığı için muhtemelen artık bir kulaktan girip bir kulaktan çıkıyordur. Ve üretkenlik kaybı da siz fark etmeden kötü alışkanlıkların nedeni olmaya devam ediyor.  

İşte tam da bu yüzden, proje yönetimi yazılım şirketi Workfront CEO’su Joe Staples, kendi deneyimlerinden hareketle 2016-2017 State of Work Report adlı raporda üretkenliği artırmak için daha önce muhtemelen hiç duymadığınız 5 önemli stratejiye odaklanıyor. İşte işinize yarayacağına inandığımız 5 önemli strateji:

1. Ekibinizle senkronize hareket edin

Yapılan anketlere göre Amerikalıların %59’u toplantıları en çok zaman kaybettiren şeyler olarak görüyor. Toplantı odasında geçirilen sayısız saatlerden sonra, hiçbir gelişme kaydedilmemiş olabiliyor.

toplantı
Toplantılara yaklaşım şeklini değiştirerek herkesin mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

‘Hep birlikte toplantıları kaldırmakla ilgili birçok konuşma yaptık, fakat cevap aslında bu değil’ diyor Staples.

Onun yerine, toplantılara yaklaşım şeklini değiştirmek gerekiyor. İlk olarak, oturup toplantı yapmaya gerek olup olmadığına karar verin. Eğer konu kolayca çözülebilecek durumdaysa, bu noktada az zaman gerektiren metotlara başvurabilirsiniz.

Eğer resmi bir toplantı ayarlamanız gerekiyorsa, sonuçlara ve çözüm önerilerine odaklanmaya katkıda bulunma, görevleri ve sorumlulukları yeniden ele almaktan çok daha efektif bir çözüm yolu olarak görülüyor. Bir başka etkili öneri ise, herkesi mutlu etmek adına normal toplantıların süresini yarıya indirme olabilir.

2. Üretkenlik konusundaki başarılarınız ve başarısızlıklarınız hakkında gerçekçi olun

Olması gerekenden fazla olarak, üretkenliğimizi artırmak adına farklı önerileri ele alıyoruz; ancak bu noktada hangi öneri bizim iş akışımıza uygun hangisi değil hiç dikkat etmiyoruz.

Bu yüzden üretkenlik konusundaki başarılarınıza, hatalarınıza gerçekçi bir bakış açısıyla bakarak haftalık iş temposunda bunu ne kadar gerçekleştirdiğinizi belirlemek önem taşıyor.

Nelerin değişmesi gerektiğini günlük değerlendirme yaparak belirleyebilirsiniz. Bu öz yansıtma size gereksiz gibi görünebilir; fakat farkındalık günlük üretkenliğiniz konusunda büyük farklılık yaratacak.

3. Öncelikli işlerinize odaklanın

2016 yılında, Amerika’da ofis çalışanları zamanlarının yalnızca %39’unu öncelikli yapmaları gereken işlere harcıyorlar. Aslında ülkemizde de ne yazık ki durum farklı değil. 

Peki kalan zaman nereye gidiyor?

Pozisyon tanımımızda yer almayan çeşit çeşit görevler ve projelerle uğraşıyorlar. ‘Bu yüzden, kendi iş hedeflerinizi karşılamak konusunda büyük mücadele vermek zorunda kalıyorlar’ diyerek konuya farklı bir bakış açısı getiriyor Staples.

Elbette yardımcı olmak ve ofiste uyumlu davranmak oldukça önemli; fakat sırf bu yüzden üretkenliğinizin ve profesyonel hedeflerinizin sizden uzaklaştığını görüyorsanız, patronunuzla bu konu hakkında dürüst bir konuşma yapmanın ve kendi iş tanımınıza uyan işleri yapmanın zamanı gelmiş demektir.

Yapmamanız gereken işler üzerinizden alındığında, yapmanız gereken önemli ve iş tanımınıza uyan işler için daha çok vaktiniz olacak.

4. Öğle saatinizi ve molalarınızı geri kazanın 

İşçilerin %57’si öğlen yemeklerini 30 dakikada ya da daha kısa sürede yiyip işe geri dönüyorlar. Bu durum mantığa aykırı gibi görünüyor; çünkü yapılan birçok araştırma gün içerisinde mola vermenin üretkenliğinize pozitif etkileri olduğunu söylüyor.

öğle yemeği
Yapılan birçok araştırma öğle yemeklerini gerektiği kadar kullanmanın ve mola vermenin verimliliği artırdığını söylüyor.

Bu yüzden üst üste kahve içerek veya ofiste sağlıksız yemekler tüketerek idare etmek yerine, öğle saatinizi dışarıda doya doya sağlıklı yemeklerle ve ihtiyacınız olan zamanı kullanarak harcayın. Bu sayede, işe geri döndüğünüzde kendinizi daha verimli hissedeceksiniz.    

Her ne kadar kulağa garip gelse de, ofis masanızdan biraz uzaklaşmak yapılacak işler konusunda daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacak.

5. Yalnızca gerekli araçları kullanın 

Her zaman üretkenliğinizi artıracağına dair söz veren araçlar, aplikasyonlar ve platformlar ortaya çıkacaktır. Elbette bunlardan bazıları organize ve odaklı olmanız adına size yardımcı olmaktadır.

Yine de, işiniz için entegre olmayan çok fazla araç yüklemek sonunda sizi yavaşlatacaktır.  

Elinizden gelenin en iyisini yaparak, size en uygun olanı bulun ve ihtiyacınız olan çok amaçlı araçları kullanın.

Herkes daha üretken olmak ister ve zaman zaman duyduğunuz klasik önerilerin mutlaka yardımı olacaktır. Fakat yeni ve denenmemiş bir şeyi denemek isterseniz, bu 5 öneriyi deneyip yapılacaklar listenizi yenileyebilirsiniz.

Bu sonbahar daha üretken olun

Her ne kadar yazın getirdiği rahatlıktan sonuna kadar faydalanmış olsanız da, yılın geri kalan zamanına önemli etki edecek vaktiniz hala bulunuyor. Yalnızca artık hiçbir anlamı olmayan eski yıllık hedeflerden vazgeçmeye, strateji belirleme konusunda her türlü kaynaktan faydalanmaya, yaptığınız işi yeniden değerlendirmeye ve işinize karşı daha gerçekçi olmak konusunda hevesli olun.

Kaynak:

Inc.com

Bulldogreporter.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!