Hayallerinize ulaşmak için tam anlamıyla hazır olun: Mental dayanıklılık ilkeleri

Mental dayanıklılık, esasında en zorlu durumlarda sergilemeniz gereken bir yetenek olarak görülüyor. Mental dayanıklılığa sahip olmanın ardında, her koşulda odaklanma ve kararlılıkla ilerlemek yatmaktadır.

İster zorlu bir görevi başarıyla tamamlamak zorunda kalın isterseniz de büyük bir hata yapmış olun, mental dayanıklılığa sahipseniz içinde bulunduğunuz zorlu durumum sizi boğmasına ya da çökertmesine izin vermezsiniz. Bu noktada sizi hedefe taşıyacak düşünce ve davranışları yöneterek istediğiniz sonuçları almak için onları kullanmanız gerekmektedir.

Zor durumlarda bile durdurulamaz olan kişiler, zamanlarını ve enerjilerini mental açıdan güçlü olmak için harcayanlardır. Bu noktada hayatınıza geçirmeniz gereken bazı davranışlar sizi şu anda olduğunuzdan daha ileri bir noktaya taşıyacaktır. İşte o alışkanlıklar:

1. Düşünceleriniz sizi kontrol altına almadan siz onları kontrol edin

Hayatta her şeyi kontrol edemeyiz; fakat her zaman düşüncelerimizin kontrolündeyizdir. Negatif düşünceler ve endişe, yaratıcı çözümler yaratmak için ihtiyacınız olan enerjiden mahrum kalmanıza neden olacaktır. Negatif olmak, sorunları önlememesine rağmen zor zamanlarda zihnimizi hep olumsuz düşünceler kapladığı için onlara karşı koymak oldukça zordur. Bu yüzden mental açıdan güçlü olmak için ilk kural olumsuz düşünceleri kafanızdan atmak olmalıdır.

2. Negatif düşüncelerin yerini pozitif olanlarla değiştirin 

Negatifliği elediğinize göre, bir sonraki adım negatif düşüncelerin yerini pozitif düşüncelerle değiştirmek olmalıdır. İşte size yardımcı olacak küçük bir alıştırma: İç sesinizi dikkatlice dinleyin. Eğer negatif bir şey duyarsanız, anda kalın ve negatif düşünceyi yok edecek pozitif bir karşıt düşünce bulun. Eğer olumsuz düşünce kökleşmiş bir durumda ise, pozitif bakış açısının gücü ele alması için bunu tekrar tekrar denemeniz gerekebilir; fakat emin olun ki, sonunda negatif düşüncelerin yerini pozitif düşünceler alacak ve kazanan siz olacaksınız.

İlgili yazı: Düşüncelerinizin üstüne giderek hayatınızı değiştirin

3. İşler zorlaştığında da sağlam duruşunuzdan ödün vermeyin

Zor durumlarda kaldığınızda bu durumu yok etmek, aşırı derecede azimli ve sebatlı olmayı gerektirir. Zorlukları görmezden gelmek veya sorunun etrafından dolaşmak kolay bir çözüm yoluymuş gibi görünse de, aslında geçici ve beyhude bir çözümdür. Mental açıdan güçlü insanlar, rahatsız edici durumlarda nasıl rahat olmasını bilen kişilerdir. Başarılı insanlar da başarısız olabilirler; çünkü başarı için risk almak gerekir. Ve başarısız olduklarında, durumla yüzleşip devam ederler.

4. Esnek fikirli olun

Aksiyon planınızda bazı şeyleri geliştirmek adına değişiklik yapmak, oldukça zekice bir davranış olup zor zamanlarda size yardımcı olacaktır. Mental dayanıklılığın önemli bir kısmı da doğru zamanlarda esnek olmaktan geçer. Aksiyon planınız konusunda esnek olduğunuz takdirde, amaçlarınızı ve değerlerinizi kurban etmeden alternatif aksiyonları keşfedebilirsiniz.

5. Potansiyelinize ulaşmak için kendinizi zorlayın

mental olarak güçlü olma
Yeteneğinizi bir adım ileri taşımak adına kendinizi zorlamalı, konfor alanından çıkmalısınız.

Başarılı insanlar, onları bu noktaya taşıyan şeylerin bir adım öteye geçmek için yeterli olmayacağını bilirler. İhtiyaçları olan şey; yeteneklerini, potansiyellerine ulaşmak için kullanmaktır. Siz de yeteneğinizi bir adım ileri taşımak için konfor alanınızdan çıkmalısınız. Her başarısızlığınızı ve başarınızı analiz edip kendinize şu soruyu sormalısınız: ‘Bu durumdan ne öğrenmem gerekiyor?’ Kendi en iyinize ulaşmak için her deneyimden bir ders çıkarın.

6. Mental olarak güçlü olmanın yolu sabırlı olmaktan geçiyor

Bir amacınız varsa ve bu yolda ilerliyorsanız, beklemek sizin için oldukça moral bozucu olabilir; fakat mental açıdan güçlü olma, aynı zamanda olaylar, kişiler karşısında sabırlı olmayı gerektirir. Sabırsızlığın cazibesine kapılsanız dahi, sabırlı olmanız gerektiğini kendinize mutlaka hatırlatın ve ona göre davranın.

7. Kendinizi gözlemleyin ve kendinizle ilgili farkındalığa sahip olun 

Mental dayanıklılık, neyi neden yaptığınız konusunda derin bir farkındalığa neden olmanızı gerektirir. Eğer yüksek seviyede bir öz farkındalığa sahipseniz, kendinizi gözlemleyebilirsiniz. Bu sayede, güçlü yanlarınızı daha da güçlendirebilir ve zayıf yanlarınızı geliştirebilirsiniz.

8. Tüm bunların bir süreç olduğunu unutmayın

Temelde mental açıdan güçlü olmak bir süreçtir, varış noktası değildir. Eğer kusurlarınızı kabullenip onları düzeltmek için çalışırsanız, bu yolculukta karşınıza çıkacak her şeye kalbinizi ve zihninizi açarsanız, doğru yoldasınız demektir. Büyüme ve gelişmenin asla sonu yoktur ve bazı sorunları yok etmek diğerlerinden daha zor olacaktır; fakat tüm bunları genel sürecin içerisinde değerlendirmek ve bu perspektiften bakmak, konsantrasyonunuzu korumanıza yardımcı olacaktır.

9. Sahip olmak istediğiniz şeyleri görselleştirin

Mental olarak güçlü olan kişiler yalnızca hayal etmezler; aynı zamanda yapmak istediklerini hayallerinde canlandırırlar ve bu hayalini gerçekleştirmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar, var güçleriyle çalışırlar. Buna engelleri aşmak ve zorluklarla mücadele etmek de dahildir. Eğer bir şey kazanmak istiyorsanız, ilk önce ne istediğinizi zihninizde görmelisiniz.

shutterstock_370319870
Sahip olmak istediğiniz şeyleri görselleştirmek, mücadelenin sonunda ne elde edeceğinizi görmek adına size yol gösterecektir.

10. Önemli olan kazanmak veya kaybetmek değil, öğrenmek ve gelişmek

Zihinsel açıdan güçlü kişiler her zaman kazanmazlar; fakat kazansalar da kaybetseler de, her deneyimden mutlaka bir şeyler öğrenirler, yeteneklerini geliştirirler ve kendilerini daha bilgili ve hazır bir hale getirmenin yollarını bulurlar. Dayanıklılığa ulaşmak için; ilgili kitaplar okuyup, dersler alıp, daha önce bu yollardan geçip başarılı olmuş insanlarla konuşabilirsiniz.

Kaynak:

Inc.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!