Düşüncelerinizin üstüne giderek hayatınızı değiştirin

“Her sabah yeniden doğarız. En önemlisi bugün ne yaptığımızdır.” – Buddha

Etrafa olumsuz bir bakış açısıyla bakmak, insanın kendi mutsuzluğunu yaratmasından başka bir şey değildir. Çoğu zaman farkında olmasak da düşüncelerimiz, ruh halimizi doğrudan etkiler. Bu yüzden zihninizin sürekli olumsuz düşüncelerle dolu olduğunu veya daima bir şeylerden şikayet ettiğinizi fark ediyorsanız, düşünce şeklinizi ve dolayısıyla hayatınızı değiştirmenin vakti gelmiştir belki de. Aşağıda bu konuda size yardımcı olacak 7 ipucuna yer verdik:

İlginizi çekebilir: Planlarınız umduğunuz gibi gitmediğinde pozitif kalmanıza yardımcı olabilecek 10 olumlu düşünme tekniği

olumlu düşünce
Çoğu zaman farkında olmasak da düşüncelerimiz, ruh halimizi doğrudan etkiler.

1- Pozitif arkadaşlar edinin

Etrafınızın negatif insanlarla dolu olması, size kendinizi olumsuz düşüncelerle dolu bir yankı odasındaymışsınız gibi hissettirir. Pozitif arkadaşlarsa aynı yankı odasını sizin için olumlu düşüncelerle doldurur; hayallerinizi destekleyen bir  duruma getirir. Bu yüzden arkadaş seçiminiz oldukça önemli.

Tabi bu zor zamanlar geçiren arkadaşlarınızdan uzaklaşmanız anlamına gelmiyor. Aksine onlara destek olmak istiyorsanız, bunu kesinlikle yapmalısınız. Fakat sürekli negatif yönde ilerleyen sağlıksız bir arkadaşlık ilişkisini sürdürmenin size zarar vereceği de muhakkak.

2- Düşüncelerinizi zorlayın

Geride bırakmaya çalıştığınız olumsuz düşüncelerinizden ve inançlarınızdan kurtulmanız kolay olmayacaktır. Aksine bunlar zaman zaman kendini göstermeye devam edecektir. Yapmanız gerekense bunları göz ardı etmek yerine onların üstüne gitmek. Örneğin; her şeyin pahalı olduğu bir gerçek mi, yoksa sadece şu sıralar sizin bütçeniz mi yeterli değil? İnsanlar gerçekten kötü mü, yoksa siz eleştirmek için bir şeyler mi arıyorsunuz? Bunun ayrımına varmak sizin olumlu bir bakış açısı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

3- Medyadaki olumlu haberlere dikkat edin

Yeni bir dil öğrenmenin en iyi yolu, onu her gün duymaktır. Bu durum olumlu düşünceler edinmek söz konusu olduğunda da geçerli. Medya, bizi gündelik hayatımızda en çok etkileyen unsur. Eğer her gün olumsuz haberleri okursak, karamsarlığımızın artması şaşırtıcı olmayacaktır. Dolayısıyla bunun yerine olumlu haberlere dikkat etmek ve hatta kişisel ve toplumsal gelişimle ilgili yazılar okumak hayli önemli.

4- Gönüllü olun

Başkalarına yardım etmek için gönüllülük yapmak, kendinizle ve dünyayla ilgili düşüncelerinizde büyük etki yaratacaktır. Ayrıca başkalarının ihtiyaçlarına odaklanırken kendi dertlerinizden de uzaklaşmış olacaksınız.

5- Kendi eylem planınızı yazın

İhtimalleri değerlendirin ve bunları gerçekleştirmek için yapmanız gerekenleri düşünün. Bu şekilde odağınız olmak istemediğiniz yerden olmak istediğiniz yerlere kayacak. Fakat tabi ki sadece yazmak yeterli değil. Asıl konu harekete geçebilmekte. Eğer nereden başlayacağınızı ve hangi adımları atmanız gerektiğini bilmiyorsanız endişelenmeyin. Çünkü önemli olan başlamanız. Yanlış bir adım atsanız dahi yolunuzda ilerlemeye katkı sağladığınıza emin olabilirsiniz.

6- Sağlıklı yaşamı benimseyin

Sağlıklı bir vücut, sağlıklı bir zihin anlamına gelir. Kişisel mücadelelerin en zor yanı her zaman sağlık sorunlarıyla ilgilidir. Sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak enerji seviyesini artırır. Aynı şekilde düzenli ve yeterli uyumak da kişinin enerjisine olumlu yönde katkıda bulunur.

7- Günün başında ve sonunda yazı yazın

Güne başlarken iple çektiğiniz şeylerin bir listesini oluşturun. Bu sizin umudunuzu ve yaşam sevincinizi artıracaktır. Günün sonunda ise o gün yaşadığınız olumlu şeyleri yazın. Bu çok uzun bir liste olmak zorunda değil. Gün içersinde deneyimlediğiniz ufak bir olay bile, sizin günün olumlu yönlerine odaklanmanızı sağlayacaktır.

Kayıplarınızın farkında olmanız, gelişiminize yardımcı olacaktır. Ancak onlara takılı kalmak motivasyonunuzu ve hareket etme gücünüzü öldürür. Bu yüzden kişisel hayatınızda ve çevrenizde gelişen olumlu olaylara odaklanmak, her zaman daha iyidir.

İlginizi çekebilir: Kendini kötü hissediyorsan düşüncelerine dön bak

Kaynak:

tinybuddha.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!