Egzersiz yapmaktan vazgeçmemeniz için birbirinden geçerli sebepler

Yazın gelmesiyle beraber kilo verip fazlalıklarından kurtulmak isteyenlerin sayısı gittikçe artıyor. Fakat çaba sarf etmesine rağmen hala istediği vücuda sahip olmadığını veya hedeflediği kadar hızlı forma giremediğini düşünenler için birkaç cesaretlendirici önerimiz olacak.

Forma girmeye karar vermek ve egzersize başlamak işin en kolay yanı. Haftadan haftaya ve aydan aya işler daha da zorlaşabilir, özellikle hayal ettiğiniz sonuçları hala görmeye başlamadıysanız. Bu sebepten dolayı, bu konuda uzman birçok insanın deneyimlerinden faydalanarak hazırladığımız yazı, eğer aynı dertten muzdaripseniz size yardımcı olabilir. İşte egzersiz yapmaktan vazgeçmemeniz için birbirinden geçerli sebepler:

1. Bazı insanlar daha yavaş kilo kaybederler

spor yapan kadın
Azimli bir şekilde egzersiz yapmaya devam ederseniz, sonunda dilediğiniz vücuda kavuşabilirsiniz.

Eğer sonuçları birkaç hafta içinde göremiyorsanız hemen endişelenmeyin. Bazı insanlar daha yavaş kilo verirler; fakat egzersizlere azimli bir şekilde devam ederseniz istediğiniz vücuda kavuşmamanız için hiçbir sebep yok.

İlgili yazı: Kilo verdiren egzersizler ve antrenman programları nelerdir?

2. Fazla egzersiz her zaman işe yaramayabilir

Eğer yavaş kilo verdiğinizi düşünüyorsanız ve bu sebeple egzersiz rutininizi ikiye katlamayı istiyorsanız, bu daha hızlı kilo vermenizi sağlamayabilir. Aksine fazlaca yorulup sağlığınızı ve motivasyonunuzu kaybetmenize sebep olabilir. Bunun yerine yaparken sizi zorlamayan egzersiz planınıza sadık kalarak, uzun sürede de olsa formunuza kavuşmanız mümkün.

3. Daha sıkı bir vücuda sahip olursunuz

Beklediğiniz kadar kilo kaybetmeseniz bile günlük olarak yaptığınız düzenli egzersizler; kan dolaşımınızı hızlandırmak, kondisyonunuzu artırmak ve daha sıkı bir vücuda sahip olmanız açısından size yardım eder.

4. Yaparken keyif aldığınız bir programı takip edin

Daha hızlı kilo kaybetmek adına sevmediğiniz ve sizi zorlayan bir programı seçmektense, yaparken keyif alacağınız bir programa sadık kalmak sizin için daha faydalı olacaktır. Sevmediğiniz bir programa sıkı sıkıya uysanız bile birkaç hafta içinde motivasyonunuzu kaybetmeniz olasıdır.

5. Kilo almaya devam etmezsiniz

Egzersiz yapmaya devam ettiğiniz sürece kilo vermeseniz bile en azından sahip olduğunuz kilonuzu korumaya devam edersiniz.

6. Çeşitlilik faydalı olabilir

egzersiz yapan kadın
Değişik programlar denemek vücudunuza ve motivasyonunuza olumlu katkı sağlayabilir. 

Her gün aynı egzersiz programına devam etmek bir süre sonra vücudunuzun tempoya alışmasına ve kilo vermeyi yavaşlatmasına sebep olabilir. Bu sebeple değişik programlar denemek, vücudunuz ve motivasyonunuzu korumak adına iyi bir fikir olabilir.

7. Uzmanlarla görüşmek doğru egzersiz planını bulmanıza yardımcı olur

Eğer gerçekten hiç kilo veremediğinizi düşünüyorsanız bir uzmanla görüşmek faydalı olabilir. Bu sayede yanlış yaptığınız egzersizleri düzeltebilir ve daha etkili bir programa geçebilirsiniz.

8. Yürüyüşe çıkmak sindirim sisteminiz için yararlıdır

Katı bir program uygulamak istemiyorsanız, günlük olarak çıkacağınız yürüyüşler kondisyonunuzu korumanıza ve sindirim sisteminizin doğru şekilde çalışmasına yardım eder.

9. Güne egzersizle başlayarak gün boyu enerjinizi koruyabilirsiniz

Güne enerji verici küçük hareketlerle başlamak zihninizi tazelemenize, daha çabuk uyanmanıza ve sindirim sisteminizi düzenlemenize yardım eder. Asansör yerine merdiven kullanmak veya uyanınca birkaç esneme hareketi yapmak hem az zamanınızı alır, hem de dolaşımınızı hızlandırır.

10. Biraz dinlenmeyi ihmal etmeyin

Durmaksızın çalışmak hem vücudunuz hem zihniniz açısından yorucu olabilir. Zihnen yoğun bir programa sadık kalmayı düşünmek bile motivasyonunuzu kaybetmenize sebep olabilir. Bu sebeple arada kısa kaçamaklar yaparak zihnen ve bedenen dinlenmek, rahatlamanıza ve kendinizi yenilemenize yardımcı olur.

11. Sonunda mutlaka amacınıza ulaşacaksınız!

Her gün çalışmanıza rağmen hiçbir sonuç alamadığınızı düşünürken, bir gün bir bakacaksınız ki; pantolonunuzun beli bol geliyor ve tişörtleriniz genişlemeye başlamış bile. Fark etmeseniz bile bedeniniz yaptığınız egzersizlere cevapsız kalmaz ve geç de olsa istediğiniz forma ulaşırsınız.

Sabır, doğru egzersiz programı, motivasyon ve yeterli dinlenme ile herkes istediği sonuca ulaşabilir. Unutmayın ki; egzersiz yapmanın esas amacı sağlıklı kalmak ve fit olmaktır. Bunu başardığınız sürece bedeniniz size kulak verecek.

Kaynak:

lifehack.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!