Enerjinizi akıllıca kullanmanın 5 yolu

Ülke ve dünya gündeminden tatsız haberler, gün boyu girilen manasız diyaloglar; hayatın hiç yavaşlamayacak gibi duran çılgın hızı derken neye nasıl tepki vereceğinizi şaşırıyor ve günün sonunda kendinizi tüm enerjinizi yitirmiş gibi hissediyor olabilirsiniz. Hayat ne denli yorucu olursa olsun, kendinizi böylesine tükenmiş hissetmenizin esas sebebi aslında bambaşka: Enerjinizi akıllıca kullanmayı bilmemek!

İş ve sosyal hayatınızdaki üretkenliğinizi bir anda yükseltecek bu 5 yöntemle enerjinizi en verimli şekilde kullanabilirsiniz:

İlginizi çekebilir: Tükenmişlik sendromu yaşadığınızın 10 göstergesi ve çözüm önerileri

Kendi enerji tüketim istatistiğinizi tutun

Örneğin eve tükenmiş bir ruh haliyle geldiğiniz bir akşam, o gün neler yaşadığınızı ve yaşadığınız hangi olayın sizi daha çok yorduğunu şöyle bir gözden geçirin. Örneğin e-postalara yanıt yazmak sizi en fazla yoruyorsa, bu işi listenizin en başına yazın ve bu işi nasıl daha farklı şekilde yapabileceğinizi düşünün. Çünkü bir şey / bir alışkanlık gereğinden fazla enerjinizi çalıyorsa, muhtemelen o şeyi yapış biçiminizde bir problem vardır.

Temel değerlerinizi belirleyin

Sizin için gerçekten önemli olan şeyleri kendinize net bir şekilde ifade edin. Örneğin bir dostunuzun sorunları ile uğraşmak sizin için vazgeçilmez ise, bunu yaptığınız zamanlarda sizin için önemsiz başka şeylerden feragat etmeyi deneyin. Hayatı temel değerlerinizin ekseninde sadeleştirmek, enerjinizi korumanın en iyi yollarındandır.

İlginizi çekebilir: Zeka seviyesinin düşmesine neden olan günlük alışkanlıklar

Günlük enerjinizi kısıtlı bir bütçe gibi düşünün

Hepimiz bazen kendimizi bir süper kahraman gibi hissederiz ve her şeye yeteceğimizi düşünebiliriz. Ancak gerçek pek de öyle değildir. Enerjinizi pervasızca harcadığınız ve bunu çok uzun süre boyunca yaptığınızda, tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunu yapmak yerine, fiziksel ve mental enerjinizi kısıtlı bir bütçeye benzeterek harcamalarınızı en mantıklı ve akıllı şekilde yapmaya bakın.

Sizi zarara sokan şeylerden kaçının

Örneğin sizi hiçbir yere götürmeyecek, bomboş diyaloglardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın. Ya da sonu münakaşaya gidebilecek bir mail zincirini, olabilecek en profesyonel şekilde tamamlamaya bakın.

İlginizi çekebilir: Kolayca enerjinizi artırmanızı sağlayacak 10 muhteşem öneri

Meseleler için harcadığınız zamanı optimize edin

Zaman yönetimini başardığınız takdirde enerjinizi korumak da kolaylaşacaktır. Bunun için, 1 gün boyunca yaptığınız her şeyin ve bunları yapmak için harcadığınız sürelerin datasını tutun. Daha sonra bu datayı inceleyerek nerede ne kadar zaman kaybettiğinizin farkına varmak zaman yönetimi konusunda ciddi anlamda yol almanıza yardımcı olacak.

 

Kaynak:

Psychologytoday.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!