Dünyanın en başarılı isimlerinin sırrı: 5 saat kuralı

Malcolm Gladwell 2008’de çıkardığı “Outliers” kitabıyla fırtına gibi esmiş ve tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başarmıştı. Gladwell kitabında “10 bin saat kuralı” dediği araştırma sonuçlarını yorumlamıştı. Buna göre bir konuda dünya çapında uzman olabilmek için o konuyu 10 bin saat boyunca pratik etmeniz gerekiyor.

İlgili yazı: Başarılı insanların çelişkili özellikleri

Ancak daha sonra yapılan çalışmalar, bir konuda uzman olmak için farklı alanların farklı pratik süreleri gerektirdiğini ortaya koydu. Inc.com‘dan Michael Simmons ise dünya çapında kendi alanlarında uzman isimler Elon Musk, Oprah Winfrey, Bill Gates, Warren Buffett ve Mark Zuckerberg üzerine yaptığı araştırmalarda bu kişilerin bir başka ortak yönü olduğunu ortaya koydu; o da “5 saat kuralı”. Buna göre bu isimlerin her biri günde 1 saati veya haftada 5 saati kendilerine ayırıyorlar. Beş saat kuralının üç adımı bulunuyor; okumak, düşünmek ve deneyimlemek. Peki bu isimler 5 saat kuralını nasıl uyguluyor? Bu 5 saatte neler yapıyor? İşte Michael Simmons’ın tespitler:

1. Okuyun

Oprah Winfrey, başarısının okuduğu kitaplarda saklı olduğunu “Kitaplar benim kişisel özgürlük biletimdir” sözleriyle anlatıyor. Öyle ki kurduğu kitap kulübü aracılığıyla okuma alışkanlıklarını sık sık takipçileriyle paylaşıyor. Nike’ın kurucusu Phil Knight da aynıu şekilde bir kitap aşığı. Üstelik Oprah Winfrey ve Phil Knight bu alanda yalnız değiller; Mark Cuban, Arthur Blank, David Rubenstein, Dan Gilbert gibi dünyaca ünlü milyarderler de başarılarının kitaplara borçlu olduğunu söyleyenlerden.

Dünyanın en başarılı isimlerinin sırrı: 5 saat kuralı
Gelişim dediğimiz şey, hızla veya başarıyla ölçülmüyor.
2. Düşünün

AOL’un CEO’su Tim Armstrong, tepe yöneticilerinden haftada 4 saati sadece düşünerek geçirmelerini istiyor. LinkedIn CEO’su Jeff Weiner ise günde 2 saatini sadece düşünmeye ayırıyor. 250 milyon dolarlık O2E Brands’in kurucusu Brian Scudamore da haftada 10 saatini sadece düşünmeye ayırdığını söylüyor.

İlgili yazı: Amerika’nın en ünlü kişisel gelişimcilerinden Dr. Wayne Dyer’dan başarı üzerine sözler

Düşünmek için ilginç yöntemler geliştirenler de var. Örneğin milyarder Ray Dalio bir hata yaptığında bunu tüm çalışanlarının görebileceği bir sistem üzerinden paylaşıyor. Daha sonra ekibiyle bir araya geliyor ve hatanın kaynağını bulmaya çalışıyor. Milyarder girişimci Sara Blakely de 20’den fazla defteri olduğunu ve bu defterleri yaptığı hataları not alarak doldurduğunu söylüyor.

3. Deneyin

Beş saat kuralının en son aktivitesi ise deneyimden geçiyor. Ben Franklin hayatını yeni deneyimlere adamış bir isim. Sadece isimler değil, şirketler de buna önem veriyor. Google çalışanlarından iş saatlerinin yüzde 20’sini yeni projeleri denemeye ayırmalarını istiyor. Facebook ise Hack-a-Months projesi sayesinde çalışanlarını yeni deneyimler için yüreklendiriyor.

Dünyanın en başarılı isimlerinin sırrı: 5 saat kuralı
Google çalışanlarından iş saatlerinin yüzde 20’sini yeni projeleri denemeye ayırmalarını istiyor.

İlgili yazı: Neden bazı insanlar daha başarılı olurlar?

Beş saat kuralının gücü: Gelişim

İş dünyasında beş saat kuralını uygulayan insanların çok önemli bir avantajı var. Şöyle ki; bilinçli olarak pratik yapmak zaman zaman fazla çalışmayla karıştırılıyor. Ayrıca, çoğu profesyonel de gelişim yerine verimlilik ve başarıya odaklanıyor. Bunun sonucu olarak sadece beş saat kuralını uygulayarak bilinçli öğrenme süreci, insanları yavaşlatabiliyor. Oysa gelişim dediğimiz şey, hızla veya başarıyla ölçülmüyor. Bunu aynı egzersiz yapmak gibi görebilirsiniz. Öğrenme, hayat boyu devam eden bir süreç. En derine dalmak veya en yükseğe çıkmak, en başarılı olmak gelişimi ve bu gelişimin sürekliliğini göstermeyebilir.

Kaynak:
Inc.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!