Doğurganlığınızı artıracak 7 faydalı tüyo

Tüm anneler, bebek sahibi olmanın bir kadının yaşayabileceği en benzersiz deneyim olduğunu ifade eder. Ancak anne olmak, benzersiz bir deneyim olmasının yanı sıra pek çok faktörün bir araya gelmesi ve tüm uygun koşulların aynı anda sağlanması ile meydana gelen bir mucizeden farksızdır. Bu yüzden Uplifers olarak hamile kalmayı düşünen okurlarımız için gebelik ihtimalini ve doğurganlığı artıran 7 faydalı tüyoyu yazdık:

Zamanlamayı önemseyin

Vücudunuzu gebeliğe hazırlamak için doğum kontrol yöntemlerini birkaç ay önceden bırakın. Menstural dengeniz kendini bulduğunda cep telefonunuza indireceğiniz yumurtlama takvimi uygulamaları ile yumurtlama döneminizi kolayca tespit edebilirsiniz.

Bazal vücut ısınıza dikkat edin

Vücut ısısının ideal seviyelerde olması gebelik ihtimalini artıran en önemli faktörlerden biridir. Bu yüzden, eczanelerden temin edebileceğiniz bir bazal termometre yardımıyla her sabah uyandığınızda vücut ısınızı ölçün ve bu değerleri bir yere kaydedin. Vücut ısınız yumurtlama döneminde biraz düşecek daha sonra regl döneminize kadar tekrar yükselecektir. Başta meşakkatli gelse de ısı takibi yapmak, uzun vadede elinizi güçlendirecektir.

Yumurtlama dönemi öncesinde seks yapın

Sperm hücreleri uterus ve fallop tüplerinde 2-3 güne kadar yaşayabilirken yumurtalar için bu süre yalnızca 12 ile 24 saattir. Bu sebepten seks için yumurtlama döneminin başlamasını beklemek yerine, yumurtlama dönemi başlamadan evvel bol bol seks yapmak gebelik şansınızı yükseltir.

Sekse stres karıştırmayın

Seksin niteliği ya da pozisyonunuz gebelik ihtimaline doğrudan etki etmez. Bu yüzden seks esnasında sürekli planlar ve hesaplar yapmak yerine olayları akışına bırakmayı deneyin. Çünkü stres, sperm ve yumurta hücreleri üzerinde adeta toksik bir etkiye sahiptir.

Sigaradan uzak durun

Sigara içmek, insan vücudundaki pek çok sistemi zehirlediği gibi, üreme sistemini de son derece olumsuz etkiler. Sperm hızını ve kalitesine ciddi ölçüde zarar veren sigara aynı zamanda yumurtlama dengesini de bozar. Ayrıca sigara içmek kadınlarda erken menopoza, düşük riskinin artmasına ve bebeklerde ani ölüm sendromuna da yol açar.

Hurafelere inanmayın

Halk arasında “Şu tarihte hamile kalırsan kızın / oğlun olur” “Bunu yersen istediğin cinsiyette çocuk sahibi olursun” gibi bilimsellikten uzak birçok söylenti dolaşır. Siz siz olun kafanızı bunlarla doldurmayın ve cinsel yaşamınızı doğal akışına bırakın.

Test yapın ama moralinizi bozmayın

Unutmayın ki gebelik, onlarca parametrenin aynı anda ideal seviyeye ulaşmasıyla oluşan bir doğa mucizesidir Bu yüzden yaptığınız gebelik testleri negatif çıktığında umutsuzluğa kapılmayın. Çünkü istatistiklere göre sağlıklı çiftlerin %85’i ancak bir yıl içerisinde gebelik sağlayabiliyorlar.

Kaynak:

Lifehack.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!