Doğru beslenmeyle yağ yakımına yardımcı olun

Kilo vermeye çalışanların, diyet ve egzersiz yapanların en popüler sorularından biridir ‘ne yersem yağ yakarım?’. Yağ yakımını direkt etki eden bir besin olduğunu söylemek doğru olmaz ama elbette bazı besinler içerdiği özel bileşenlerle yağ yakımını destekleyebiliyor. Elbette egzersiz ve özellikle kilo vermek istediğiniz bölgeleri çalıştıran egzersizler de çok büyük önem taşıyor.

Öğünlere yoğurt ekleyin.
Yoğurttan aldığımız kalsiyum, yağ yakımını hızlandırıyor.

Çalışmalar yoğurdun yağ yakımında özellikle de bel çevresindeki yağlarda ciddi katkısı olduğunu göstermekte. Günlük beslenmeye yoğurt seçeneğini ekleyen ve günde üç öğün yağsız yoğurt yiyen bireylerin, yoğurt tüketmeyenlere oranla daha fazla yağ yaktıkları gösteriyor. Yoğurttan aldığımız kalsiyum, yağ yakımını hızlandırıyor. Yaz sıcaklarında ayran ve cacık olarak tercih edebilirsiniz.

Baharatların gücüne kulak verin.

Bazı baharatlar yağ yakımına yardımcı olabiliyor. Yapılan çalışmalara göre zencefil yüksek yağlı diyetin etkilerine karşı koyabilir. 2014 yılında Gıda ve Tarım Bilimleri dergisinde yayımlanan bir çalışmada 30 gün boyunca farelere 25 ve 75 miligram zencefil özü verilmiş. Zencefille beslenen farelerin kanında ve vücudunda daha az yağa rastlanmış.

Kırmızı biberin içindeki kapsaisin yemek sonrasında vücut sıcaklığınızı yükseltir, daha hızlı ve etkili yağ yakmanızı sağlar. Daha hızlı ve verimli kalori yakımı daha az yağ depolamak anlamına gelir. Kararbiberdeki “piperin” maddesi içinde hala benzer araştırmalar devam ediyor.

Yeşil çay ve kahveyi deneyin.
Amerika Beslenme Dergisi’ne göre; yeşil çay, düzenli egzersizle birlikte kilo vermeye yardımcı oluyor.

Her sabah 1 fincan kahve metabolizmanızı hızlandırabilir. İçerdiği kafeinle özellikle egzersiz sırasında metabolizmayı hızlandırıcı, yağ oksidasyonunu veya yakımını artırıcı etki gösteriyor.

Benzer etkiler yeşil çayda da görülüyor. Amerika Beslenme Dergisi’ne göre; yeşil çay, düzenli egzersizle birlikte kilo vermeye yardımcı oluyor. Yeşil çay içerdiği EGCG adlı bir bileşik sayesinde yağların depolanmasına engel oluyor ve  vücuttaki yağ yakım hızını artırarak obeziteyle savaşmada rol oynuyor. Günde 3 fincan kahve 2-3 fincan yeşil çay  tercih edebilirsiniz.

Egzersizi ihmal etmeyin!

Haftada en az 3 kez 45-50 dakikalık düzenli egzersiz, kilo vermenizi ve yağ yakmanızı kolaylaştırır. İdeal nabız aralığında yapılan yürüme, koşma, yüzme, bisiklet veya tenis gibi kardiyo tarzı egzersizler yağ yakımını destekler. Yağ yakma nabzını öğrenmek istiyorsanız Google Play ve App Store‘lardan ücretsiz indirebileceğiniz Dilara Koçak mobil uygulamam sizlere yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Kendinize koyduğunuz hedeflere 3 adımda ulaşın

Dilara Koçak İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. ... Devam