Kendinize koyduğunuz hedeflere 3 adımda ulaşın

Havalar ısınıyorken ve yaz her gün daha da yaklaşıyorken kendiniz için her gün birçok hedef koyuyor olabilirsiniz. Spor yapmak, sağlıklı beslenmek, evde yemek pişirmek, yeni kıyafetler almak hedeflerinizden belki de sadece bir kaçı. Peki hedeflerinizi yerine getirmek için ne gibi adımlar atıyorsunuz?

Hedeflerinizi ertelemek için birçok bahaneniz olabilir ancak yapmak için sadece bir ‘amaç’ yeterlidir. Alıştığınız hayatı yaşamanın çok daha kolay olduğunun farkındayım. Kilo vermek, kilo almak ya da sağlıklı beslenerek kilonuzu korumak ya da spora başlamak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız size iyi bir haberim var. Her insan zorlanır ama doğru adımlarla ilerleyerek hedefe ulaşmak çok kolay…

Hedeflerinizi gerçekten neden istediğinizi düşünün.
Karar verin ve gerçek amacınızı bulun

Bir şeyi başarmanın ilk adımı, önce karar vermek ve inanmaktır. Karar vermek için ise gerçek amacınızı bulmak çok önemlidir. Kısa süreli hedefler veya amaçlarınız varsa muhtemelen başarınız da kısa süreli olabilir.

Bu yaz rahatlıkla bikini giyebilmek için ya da kardeşinizin veya arkadaşınızın düğününde istediğiniz elbiseyi giyebilmek için kilo vermek istiyorsanız o aşamadan sonra tekrar kilo alabilirsiniz. Çünkü aslında hedefinize ulaşmış sayılırsınız ve ondan sonrasını planlamamışsınızdır. Bu küçük hedefleri neden istediğinizi düşünün. Gerçek amacınız sağlıklı olmak, ideal kilonuzda mutlu olmak ya da sizi uzun süre motive edebilecek her neyse onu bulmaya çalışmak ve ona odaklanmak olmalı.

Başarılarınızı hatırlayın
Kilo vermek, sağlıklı beslenmek, spora başlamak ya da iş yerinde terfi almak istiyor olabilirsiniz, hepsi için motivasyon, sabır ve iradeye ihtiyacınız var.

Kendinizi motive ederken sadece sonuca değil sürece odaklanın. Yaptığınız iyi şeyler ve önceki başarılarınızı hatırlayın, iyiyi güçlendirin ve küçük farkları önemseyin. Tek başına ya da bir anda hedeflerini gerçekleştirmek çok az insanın başardığı bir şey.

Fiziki ve ruhsal değişim bir anda olabilmesi biraz zor. Bunu bugünden yarına gerçekleştiremezsiniz. Bu yüzden belli bir program belirlemeli ve bunu disiplinle ve sabırla uygulamalısınız. Kilo vermek, sağlıklı beslenmek, spora başlamak ya da iş yerinde terfi almak istiyor olabilirsiniz, hepsi için motivasyon, sabır ve iradeye ihtiyacınız var.

Doğru kişilerle ortaklık yapın
Unutmayın başarısız yoktur, vazgeçen vardır.

Bazı kişiler hedefe ulaşma aşamasında süreç uzayınca, motivasyon konusunda zorluk yaşayabiliyorlar. Bu grup için kendilerini motive edecek bir hedef ortağını olması başarılarını artırabiliyor. Amacınız kilo vermek ya da spor yapmaksa eş, kardeş veya iş arkadaşı ortak bir kilo verme programı için çok yararlı olabiliyor. Bir uzmandan destek almak ve size uygun programların belirlenmesi de çok büyük önem taşıyor.

Bazı zamanlarda hedefinizden şaşabilir ve farklı davranma isteği duyabilirsiniz. Umutsuzluğa kapılmayın ve ‘ya hep ya hiç’ sendromuna girmeyin. Unutmayın başarısız yoktur, vazgeçen vardır.

İlginizi çekebilir: Sosyal medya beslenme alışkanlıklarını etkiliyor mu?

Dilara Koçak İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. ... Devam