Doğal sinek kovucular: Sivrisinekleri kaçıracak 10 doğal yöntem

Kızgın kumlar, serin sular, ılık akşam üstleri, büyüleyici yakamoz ve mis gibi deniz kokusu… Evet, dört mevsimin en renklisi yaz! Bahar bir görünüp bir kaybolsa da Mayıs ayının yarısına geldiğimiz şu gün, yazı kucaklayacağımız Haziran’a da az kaldı. Yazın tüm güzellikleri bir yana dursun, yaz demek ne yazık ki tüm kış köşesine çekilen sivrisineklerin de etrafımıza doluşması demek. Kabul edelim pek çok sivrisineklerin sesinden pek hoşnut olmadığımız gibi bizi ısırmalarını da istemiyoruz. Öyleyse çözüm doğal yöntemlerde! Kimyasal içerikli sinek kovucuları kullanmaya hiç gerek kalmadan evde pratik ve etkili doğal sinek kovucular hazırlayabilirsiniz. İşte sinek kovucu 10 doğal yöntem:

Kahve

Gün içinde kahve demledikten sonra telvesini sakın atmayın. Sinekleri uzaklaştırmak için çok basit bir uygulama yapabilirsiniz. İşte ihtiyacınız olanlar:

Malzemeler: Artan kahve telvesi, cam kase ve ateş.

Hazırlanışı: Kahveyi eğer yeni demlediyseniz telvenin soğuması için bir kenara alın ve biraz bekletin. Soğuduktan sonra kaseye alın ve yakın.

Kahvenin yanan kokusuyla birlikte sinekler de etrafınızdan uzaklaşacak.

Sarımsak

Lezzetine diyecek sözümüz yok ama sarımsağın kokusu çoğumuz için pek de hoş olmayabilir. Sivri sinekler de bu kokuyu sevmiyor olacaklar ki sarımsak kokulu yere yaklaşmıyorlar.

Malzemeler: 3 diş sarımsak, 2 bardak su, spreyli şise

Hazırlanışı: Sarımsağı mikser veya blendar yardımıyla 1 su bardağı su ile karıştırın. Daha sonra suyu süzün. İçerisine bir su bardağı daha su ekleyin ve sprey şişesine alıp çalkalayın.

Vazolara, saksıların tabaklarına ya da çöp kutularına sıkarak sinekleri uzaklaştırabilirsiniz.

Soğan ve elma sirkesi

Tıpkı sarımsak gibi soğan kokusu da sineklerin pek de sevmediği bir koku. Sirke ile birlikte etkili bir karışıma dönüşecek soğanlı kovucu için işte gerekenler:

Malzemeler: 1 adet soğan, ¼ fincan elma sirkesi, kase ve 1 bardak su

Hazırlanışı: Soğanı doğrayın ve elma sirkesi ile karıştırıp yaklaşık 1 saat bekletin. Daha sonra süzün ve bir kaseye alın. Su ile karıştırın. Karışımı bulunduğunuz ortama veya sineklerin gelmesini istemediğiniz yere koyun.

Lavanta

Mis kokulu lavantanın sinekleri kaçırabileceği kimin aklına gelirdi! Hem doğal hem de hoş kokusuyla sinekleri üzerinizden uzak tutabilirsiniz.

Malzemeler: 10-15 damla lavanta yağı, 2 su bardağı su, 1 sprey şişesi

Hazırlanışı: Su dolu sprey şişesine lavanta yağlarını damlatın ve iyice çalkalayın. Sivrisineklerin en çok uğradığı ayak bilekleri, boyun, kollar gibi bölgelere uygulayın.

Nane yağı

Tıpkı lavanta gibi ferahlık ve huzur veren kokusuyla nane de tam bir doğal sinek kovucu! Üstelik hazırlaması da çok kolay. İşte gerekenler:

Malzemeler: 10-15 nane yağı, 2 su bardağı su, 1 sprey şişesi

Hazırlanışı: Su dolu sprey şişesine lavanta yağlarını damlatın ve iyice çalkalayın. Sivrisineklerin en çok uğradığı ayak bilekleri, boyun, kollar gibi bölgelere uygulayın.

Limon ve karanfil

Limonun ve karanfilin tam bir şifa deposu olduğu su götürmez bir gerçek. Pek çok derde doğal çare olan limon ve karanfil, sinekleri kovmakta da oldukça başarılı!

Malzemeler: 1 adet limon, 1 avuç karanfil, su dolu bir kase

Hazırlanışı: Limonu ince ince dilimleyin. Su dolu bir kaseye limon dilimlerini ve karanfilleri ekleyin. Sineklerin uzak durmasını istediğiniz bir alana koyun veya farklı yerlere koymak için kaselerin sayılarını artırın.

Limon okaliptus

Limon Okaliptus yağı, yalnızca sineklerden değil, farklı börtü böceklerden korunmak için de etkili bir bileşen. İşte etkili bir karışım için yapmanız gerekenler:

Malzemeler: 1 ölçek limon okaliptus yağı, 10 ölçek cadı fındığı yağı

Hazırlanışı: İki yağı karıştırın ve eğer cildiniz hassas değilse ince bir tabaka halinde sineklerin en sık konduğu bölgeye sürün. Olası bir alerjik reaksiyon için mutlaka doktorunuza danışın.

Fesleğen

Yapraklarını okşayınca etrafa saldığı kokusu ile herkesi büyüleyen fesleğen, sineklerin de düşmanı… Üstelik ekstra hiçbir şey yapmanıza da gerek yok. Bir saksı canlı fesleğen, sivrisinekleri etrafınızdan uzak tutabilir. İster balkonda ister odalarınızda mis kokulu fesleğen yetiştirerek sineklerin istilasından yaz boyunca korunabilirsiniz.

Biberiye

En az fesleğen kadar hoş kokulu bir saksı bitkisi daha: Biberiye! Ve yine fazladan çaba harcamanıza gerek yok. Yaşam alanlarınızı yeşillendirecek ve sinekleri uzak tutacak doğal bir çözüm için biberiye saksılarını hemen her köşeye yerleştirebilirsiniz.

Adaçayı

Hem kötü enerji gitsin hem de sinekler uzaklaşsın istiyorsanız, bir taşla iki kuş: Adaçayı. Adaçayı yapraklarını cam bir kaba alın veya uzun dallı ise ucundan tutarak yakın. İster evinizin her köşesinde dumanını gezdirebilir, açık alanda iseniz yanık halde bırakabilirsiniz. Sinekler adaçayının kokusundan kaçacaklardır.

Doğal sinek kovucuların yanı sıra rahat bir yaz mevsimi geçirmek için pencerelerinize sineklik taktırın, kapıları, camları açık tutmamaya özen gösterin, mümkün olduğunca ince ve uzun kollu kıyafetler ile kol ve bacaklarınızı korumaya alın veya özellikle geceleri dışarıya çıkarken, üzerinizi kaplayacak şal, hırka gibi eklemeler yapın. Sivrisineklerin özellikle yoğun olduğunu bildiğiniz açık alanlara gitmemeye özen gösterin veya mutlaka doğal koruyucularınızı sürüp öyle çıkın.

İlginizi çekebilir: Evde sürdürülebilirlik: Kendi kendine yeten bir ev için 8 basit yol

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!