Dışarıda yemek yerken asla sipariş etmemeniz gereken yiyecekler

Dışarıda yemek çoğu zaman hepimize cazip gelir. Hem evde yemek pişirme, sofra kurup toplama ve bulaşık yıkama gibi uğraşlardan uzaklaştırdığı için; hem de değişiklik yapmanın kendisi keyifli olduğu için… Ancak dışarıda sağlıklı yemek seçenekleri özellikle son zamanlarda artsa da, ne yazık ki hala sağlıklı gıdalar tüketebileceğimiz yerleri her yerde ve her zaman bulamıyoruz. Bu yüzden dışarıda yemeyi ne kadar sevsek de bir alışkanlık haline getirmemek bizim yararımıza…

Peki dışarıda yemenin kaçınılmaz olduğu, ya da çok bunaldığımız için bir değişiklik yapmayı istediğimiz durumlarda ne yapacağız? Aslında sağlıklı seçenekleri hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla siparişlerimizde nelere yer vermemiz gerektiğini de. Peki dışarıda yemek yerken asla sipariş etmememiz gereken şeylerden haberdar mıyız? Aşağıda, yemek yemek için çıktığımız restoranlarda farklı nedenlerle asla sipariş etmememiz gereken yiyecekleri sıraladık:

dışarıda yemek
Dışarıda sağlıklı yemek seçenekleri özellikle son zamanlarda artsa da, ne yazık ki hala sağlıklı gıdalar tüketebileceğimiz yerleri her yerde ve her zaman bulamıyoruz.

Açık su

Şişe sulardan daha ucuz olduğu için tercih edilebilen açık sular, aslında pek çok risk taşıyor. Oda sıcaklığında bekletilen açık suyun bakterilere davetiye çıkardığını biliyoruz. Bunun dışında masanıza gelen suyun musluktan direkt doldurulmadığının da garantisi yok.

İlginizi çekebilir: Daha yeşil bir gelecek için Yeşil Nesil Restoran Hareketi

Açık çerez

Barda sipariş ettiğiniz çerezlerin masanıza gelene kadar kimlerin elinden geçtiğini asla bilemezsiniz.

Ekmek

Ne yazık ki restoranlarda bir masadan artan ekmekler ziyan olmaması için, diğer masalara koyulabiliyor. Yiyeceğiniz ekmeklere sizden önce dokunanların ellerinin temiz olup olmadığı bir muamma. 

Tavuk göğsü

Restoranlar için genellikle kurtarıcı görevi gören tavuk göğsü, özellikle yemek seçen müşterilerin yöneldiği risksiz seçeneklerden. Ancak düzgün pişirilmediğinde gıda kaynaklı hastalıklara sebep olabilen tavuk göğsünü, bilmediğiniz restoranlarda sipariş etmemenizde fayda var.

Fettucine Alfredo

Genellikle menünün en sağlıksız yemeği olan Fettucine Alfredo, aslında fazla pişirilen ve dolayısıyla besin değerini kaybeden makarnanın ağır bir kremayla buluşmuş hali. Besleyici özelliğinin olmamasıyla birlikte, aynı zamanda ağır bir yemek de olduğu için aldığınız kalorilere ve harcadığınız paraya değmeyecektir.

Fettucine Alfredo
Fettucine Alfredo

Su ve diğer içeceklerle birlikte limon

Suyunuzun, sodanızın ya da diğer içeceklerinizin içine atmak için istediğiniz limon dilimleri muhtemelen kesilmeden önce yıkanmadı. Biraz fazla seçici olduğumuzu düşünebilirsiniz, ancak Journal of Environmental Health dergisinde yayımlanan bir araştırma da bu söylediğimizi kanıtlar nitelikte: Buna göre 21 farklı restorandan alınan limonları test eden araştırmacılar, bunların neredeyse üçte ikisinin bakterilerle dolu olduğunu gördüler. Eğer içeceğinizi limonlu seviyorsanız, bardağınıza limonun suyunu sıkmayı tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Restoranda oturacağınız yeri dikkatli seçerek sağlıklı beslenin

Zeytinyağı ve ekmek

Sınırlı miktarda tüketmeye dikkat ediyorsanız bir sorun yok demektir. Ancak sağlıklı bir seçenek olduğu için genellikle kalorileri göz ardı edilen zeytinyağının bir kaşığı, aynı miktardaki tereyağından daha fazla kaloriye sahip. Bu yüzden zeytinyağı-ekmek ikilisini tüketirken de dikkatli olmalısınız.

Diyet içecekler

Üzerinde ‘diyet’ ibaresinin bulunması, bir ürünün sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Bu durum özellikle de asitli içecekler için geçerli. Üstelik votka gibi alkollü içeceklerin yanında sipariş edildiklerinde daha kötü etkisi olan bu tür içeceklerle ilgili yapılan bir araştırma, günlük olarak diyet ürün içenlerin, içmeyenlere göre yüzde 43 daha fazla kalp krizi riski taşıdığını gösteriyor.

Sınırsız içecekler

Söz konusu su, sade kahve veya çaysa ikinci bardağı almanızda hiçbir sakınca yok. Ancak tatlı veya asitli içecekler söz konusu olduğunda, ikinci bardağı almanız, zaten almamanız gereken kalori miktarını ikiye katlamanız anlamına geliyor. Bir bardak limonatanın 99 kalori olduğunu düşünürseniz, söylediğimiz şey daha da mantıklı gelecektir.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı beslenmek hayata farklı bir açıdan bakmaktır

Kaynak:

theactivetimes.com

health.com

thedailymeal.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!