Daha yeşil bir gelecek için: “Yeşil Nesil Restoran Hareketi”

Türkiye’de her geçen gün birbirinden güzel restoranlar açılıyor. Her ne kadar müşteri olarak farkında olmasak da bilindiği üzere, yeme-içme sektörü atık üretiminin en fazla olduğu sektörlerden biri. WWF-Türkiye, Boğaziçi Üniversitesi, TURYİD, Beşiktaş Belediyesi ve Unilever bir araya gelerek restoranlarda “Yeşil Nesil Restoran Hareketi”ni başlattı. Böyle bir girişimin ve hareketin ülkemizde olması bizi çok mutlu etti. Uplifers olarak “Yeşil Nesil Restoran Hareketi”ni sizlerle paylaşmak istedik.

18fae33e35e64a858756a513008807d2_RestaurantLR2_Crop

“Yeşil Nesil Restoran Hareketi”nin amacı yeme-içme sektörüne bilinçli bir tüketim anlayışı kazandırmak, atık miktarını azaltırken oluşan atığı dönüştürmek ve enerji verimliliği sağlamak. Proje kapsamında sürdürülebilir olmayı hedefleyen restoranlar denetlenecek ve kriterleri karşılamaları halinde ‘Yeşil Nesil Restoran’ olmaya hak kazanacak.

YesilNesil+Lansman+Foto+1

İlk “Yeşil Nesil Restoran” sertifikasını almayı hak kazanan restoran ise La Mancha Kuruçeşme oldu. “Yeşil Nesil Restoran”ın lansman toplantısı da La Mancha’da gerçekleştirildi. Lansman gecesinde, ‘Yeşil Nesil Restoran’ olmaya hak kazanan La Mancha, Frankie, Sunset, Fenix, Tom’s Kitchen ve Kanyon Kitchenette’e sertifikaları takdim edildi.

La Mancha hakkında detaylı bilgi için önceden yazmış olduğumuz “Kuruçeşme’nin yeni yıldızları ile tanışmaya hazırlanın!” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yeni ve sürdürülebilir restorancılık anlayışını benimseyen restoranlar, WWF-Türkiye tarafından 95 ayrı kriter üzerinden denetlenecek ve sınıflandırılacak. Restoranlar, enerji-su kullanımı, atık yönetimi, kirlilik ve kimyasal azaltımı gibi başlıklar altındaki kriterlere göre yapılacak değerlendirme sonucunda 1, 2 veya 3 yıldızlı ‘Yeşil Nesil Restoran’ sertifikası almaya hak kazanacak.

Menüde mevsim ürünlerinin kullanılmasından garnitür seçimine, gıda atığından kompost (doğal gübre) ve enerji üretilmesine kadar uzanan çok kapsamlı uygulamaları olan projeyle restoran müşterilerinde de davranış değişikliği yaratılması hedefleniyor.

2015 sonuna kadar 100 restoranın ‘Yeşil Nesil Restoran Hareketi’ne katılımı öngörülüyor.

Yeşil Nesil Restoran Hareketi hakkında detaylı bilgi için:

WWF-Türkiye: 0 212 528 20 30

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!