Depresyonda olan birine söylenmemesi gereken 9 şey

Yakınlarınızda ya da çevrenizde son zamanlarda bunalmış veya depresyona girmiş insanlar vardır. Onlara yardım etmek istiyor, ne diyeceğinizi bilemiyor ya da yardım etmek isterken bazen işleri daha da kötüye sokuyor olabilirsiniz. Bazen, niyetimiz iyi olsa bile ağzımızdan demek istemediğimiz sözcükler dökülebiliyor. Böyle zamanlarda, depresyondan mustarip ya da kötü bir dönemden geçen bir yakınızla iyi bir iletişim kurmak zorlaşabilir. Uplifers olarak hazırladığımız bu listeyi, depresyonda olan yakınlarınızla daha iyi iletişim kurabilmek için bir nevi yol haritası olarak görebilirsiniz.

depresyon

1. Her şey sende bitiyor, daha pozitif olmayı denesene

Bunu duyan yakınız kafanıza bir şeyler fırlatmaya kalkmamışsa, şanslısınız demektir. Çünkü her ne kadar iyimserlik beynimizi eğitmek konusunda önemli bir adım olsa da, yapılan araştırmalara göre; ağır depresyon veya akut endişe yaşayan insanlar kendini olumlu düşünmeye zorlayarak beynin korku merkezi olan amigdalalarını aktive ediyorlar. Yani pozitif düşünmeye çalışmak, her ruh hali için sandığımız kadar da etkili değil.

2. Biraz kendini toplaman ve toplum içine karışman lazım

Bu önerme zaten kötü giden şeyleri daha da kötüleştirir. Çünkü o kişi kendini depresif hissetmenin yanında, bir de bencil olduğunu düşünüp kendini suçlayacaktır. Evet topluma yardım etmek önemlidir; ancak ve ancak insan bunu yapabilecek kadar sağlıklı olduğunda.

3. Neden biraz spor ya da egzersiz yapmıyorsun?

Spor ve egzersizin depresyonu önleyici etkilerini hepimiz biliyoruz. Bu yüzden, bu kötü bir tavsiye gibi duyulmasa da depresyonda olan bir insana spor yapması gerektiğini söylemeniz, o insana dış görünüşünde bir sorun olduğunu ve üzerinde çalışması gerektiğini söylemekle neredeyse aynı. Spor ve egzersizi ima edebilirsiniz, ama asla bunu direk masaya yatırmayın çünkü depresyondaki yakınınızın, bunu dış görünüşünün iyi olmadığına yorma ihtimali oldukça yüksek.

4. İhtiyacın olan tek şey meditasyon ve yoga

Evet yoga ve meditasyon orta şiddette depresyon ya da endişe yaşayan insanlara gereken şeyler olabilir. Ama gerçekten de ciddi anlamda depresyonda olan birinin, meditasyon sırasında aklında dolanan tehlikeli düşünceleri daha da tehlikeli bir hale dönüşebilir.

5. Yeni bir iş bulsana

Belki sevdiğiniz insanın depresyonda olmasının nedeni işidir. Stres, sağlığımız için özellikle de duygusal sağlığımız açısından hiç de iyi bir bileşen değil. Kan damarlarımıza zehir enjekte etmekle neredeyse eş değer… Bir insan, kötü bir dönemden geçiyorsa özellikle büyük ve önemli kararlarla ilgili onu teşvik etmemekte fayda var.

6. İlişkin seni mutlu ediyor mu?

ilişkiler

İnsanın yaşadığı ilişki ile alakalı problemleri gerçekten de depresyonu tetikleyici olabilir. Klinik depresyon yaşayan birçok insan, sorunun eşleri olduğunu düşünerek neredeyse onlardan ayrılma aşamasına gelebiliyor. Bu yüzden, sevdiğiniz kişi sağlıklı düşünemediği bir dönemdeyken, ona ilişkisi ile ilgili sorular sorup, onun daha da derinlere dalmasına neden olmayın.

7. Daha iyi olman için tüm imkanlara sahipsin

Nasıl ki kanser hastaları için kemoterapinin ya da diyabetliler için insülinlerin tedavi etmesinin yanında birçok yan etkisi de varsa depresyonda olan insanlar için olan antidepresanlar da insanların duygularını cansızlaştırır. O yüzden yakınınız duygularını tam olarak kontrol edemezken ona sahip olduğu imkanlardan bahsetmek çok da sağlıklı bir tavsiye olmayacaktır.

8. Daha iyi hissetmek istiyor musun?

Her sağlıklı insan gibi, depresyonda olan kişiler de kendini daha iyi hissetmek ister. Ancak, kişi özellikle depresyondaysa düşüncelerini izleme, eğitme ve iyimserlik uygulamalarına sokma gibi bir psikolojide olmayacaktır. Bu sorular, kişinin depresif ruh haline ek olarak, iyi hissetmediği için kendini suçlamasına ve başarısız hissetmesine sebep olabilir.

9. Herkesin problemleri var

Evet hayatta her zaman problemler var, ama depresyonda olan biriyle konuşurken Afrika ya da Bangladeş’le ilgili düşüncelerinizi bir kenara bırakın. Çünkü herkesin problemleri olduğunu ona hatırlatmanız, depresyonda olan yakınınıza kendisini daha iyi hissettirmeyecek ya da acısını azaltmayacaktır.

Depresyonda olan yakınlarınıza nasıl davranmanız ve ne söylemeniz gerektiğiyle ilgili yazımıza da buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. 

Kaynak 

World of Psychology 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!