Değişmeyen yeni yıl geleneği: 2018 hedef listesi ve hedeflere ulaşmak için öneriler

Çoğumuz yeni sene için birçok hedef koyarız. Kilo vermek, sigarayı bırakmak, spora başlamak, daha sağlıklı yaşamaya çalışmak vs. gibi… Daha iyi hissetmemizi sağlayacak bu hedeflere ulaşmak için ilk birkaç ay motivasyonumuz yüksek olsa da genelde sonuç yarıda bırakmak olabiliyor.

Ben her senenin sonunda gelenek haline getirdiğim yeni yıl hedef listemi bu sene defterim yerine buraya yazıp sizlerle paylaşmak istedim. Belki çoğunuzla aynı şeyleri istiyoruzdur ve böylece birbirimize destek oluruz. Hepinize sağlığın ve mutluluğun artarak gittiği bir sene dilerim.

Her senenin sonunda gelenek haline getirdiğim yeni yıl hedef listemi bu sene defterim yerine buraya yazıp sizlerle paylaşmak istedim.

2018 yılında…

  • Daha çok gül, daha az somurt. Hayat her zaman düz bir çizgide gitmiyor. İnişli çıkışlı grafiğin alt kısımlarında da gülebilmeyi öğren. İlk başlarda zorlanabilirsin ama yapmayı öğrendikçe bu senin klasik davranışın haline gelecek. Tünelin ucundaki ışığı göremediğin zamanlarda bile orada ışık olduğunu bil.
  • Daha çok sosyalleş. Herkesten dost olmaz. Dost dediğin az olur, öz olur ama ne kadar çok insan tanırsan kendini keşfetmen o kadar kolay ve bir o kadar derin olur.
  • Gelecek için plan yap ama anlık yaşa. Bazı insanlar vardır hiç ölmeyecekmiş ya da başlarına herhangi olumsuz bir olay gelmeyecekmiş gibi sürekli gelecek odaklı yaşarlar. Geleceğe yatırım, gelecek planlaması, gelecekte rahat yaşam için şimdi sıkıntı çekme… Geleceği düşünmek bizi hayata bağlı tutar ancak gelecek için yaşamak ‘şimdi’yi yok saymaktır. Ne olacağını bilmediğin bir gelecek için şu anını heba etme.
  • Yeni bir şeyler öğren. Yeni bir dil, yeni bir hobi, yeni bir okul. Öğreneceğin her yeni şey hem yaratıcılığını geliştirecek, hem özgüvenini, hem de sosyal zekanı. Ben 2017 için kendime bir yenilik yaptım ve ikinci üniversite olarak felsefe okumaya başladım. 2018 için ise yine yeniden yeni bir şey neden olmasın?

    Daha çok gül, daha az somurt. Hayat her zaman düz bir çizgide gitmiyor.
  • Yüzleşmekten korkma. Alacağın cevapların duygularını zedeleme ihtimali yüzünden bu zamana kadar insanlara söylemek istediklerini tam olarak söyleyememiş olabilirsin. Alacağın cevap seni en fazla bir kere yaralar. Yaraların ise cesaretin sayesinde kabuk bağlar.
  • Kabullenmeyi öğren. Ölümü, ayrılığı, insanları, kendini… Başımıza gelen tüm olumsuzlukların tek bir çaresi var o da kabullenmek. Ölümü kabullendiğin zaman acını yaşıyorsun ama hayatın senin için devam ettiğini biliyorsun. Ayrılığı kabullendiğin zaman yıkılmış gibi hissediyorsun ama bunun bir son olmadığını er geç fark ediyorsun. İnsanları kabullendiğin zaman sakin oluyorsun. Kendini kabullendiğin zaman ise tamamen mutlu oluyorsun.
  • Sağlıklı yaşamaya çalış ama bunu takıntı haline getirme. Evren tamamen bir denge üstüne kurulu… Sağlıklı besinler tüketmeye çalışırken arada kendini şımart ki dengen bozulmasın. Sevdiğin ama zararlı olan yiyecekler için ‘kendime yasakladım’ deme ‘az tüketmeye çalışıyorum’ de.
  • Her yeni seneyi kendin için bir önceki seneden çok daha iyi hale getirmeye çalış. Çabalamaya başladığın an ortaya çıkan değişim seni daha iyi motive edecek.

 

İlginizi çekebilir: Beyninle yapacağın faydalı bir anlaşma için gülümse, hemen şimdi

Uzman Psikolog Merve Saraçoğlu Psikolog
İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Lisans ve Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Bristol Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Programı’nı tamamlamıştır. 2010 yılında başladığı Bilişsel ve ... Devam