Dans ve meditasyon: Dünyayı sürükleyen trend ‘’Yoga Dans’’ ile dans dünyasına adım atmaya hazır olun

yoga dans
Dans ve meditasyon

Şimdi başlığı gördüğümüzde düşünebiliriz ki yoga hepimizin bildiği üzere durağan bir ritimde ve farklı duruşlar ile ilerleyen bir uygulama. Dans ise tam tersi, yani yerimizde duramadığımız bir uygulama. Öyle ki bir tanesi ruhumuzu ve hareketlerimizi yavaşlatmaya, iç dengemize yönelmeye ve düşüncelerimizi sessizleştirmeye çalışıyor, diğeri ise enerjimizi patlatmaya, müzik eşliğinde kendimizi akışa bırakmamıza ve tüm tutkumuzu bir ana odaklamamıza imkan veriyor.

the dancer  2

Her zıt kutup birleşiminde ortaya muhteşem sonuçlar çıktığı üzere, dünyada dans ve yoga alanında tüm farklılıklara rağmen oluşmuş yepyeni bir trend görüyoruz; ‘’yoga dans’’.

Peki nedir yoga dans?

 Özellikle Hindistan’dan dünyaya yayılmış bu akım ile kişinin aynı anda yoga duruşlarını da birleştirerek yüksek bir farkındalık ve ruh seviyesine çıkması hedeflenir.

3

Global kapsamda Yoga Dans uygulamaları, meditasyon ile şifalandırma ve güzellik merkezlerinde ise fit bir vücuda erişme yöntemi olarak kullanılmaktadır. Diğer yandan özellikle modern dans ile birleştirilmiş sınıflarda alışılmış modern dansı da etkileyen yoga duruşlarının dans performansına entegre edildiği görülür.

4

Dans ile stresinizi atarken, yoga duruşlarını harmanlıyor olduğunuz yoga dans, dünyada birçok ülkede hayranlarıyla buluşmuş durumda fakat Türkiye’ de henüz uygulandığı bir merkez bulunmuyor.

Uygulamanın akışı nasıl gerçekleşiyor, ve katılımcıların seanslar sonrası yorumları neler?

Sizler için tüm dünyadan bu yepyeni dans akımına ait uygulama örneklerini derledik. Hem dans etmek hem son derece esnek ve fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız önerim Yoga Dans akımını takip etmeniz.

Dansla ve sevgiyle kalın.

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam