Çok geç olmadan yeni mezunların mutlaka edinmesi gereken 10 yetkinlik ve alışkanlık

Okuldan yeni mezun olup bir işe başlayan gençler çoğu zaman nasıl bir yol izleyeceğini bilemez. Ancak bu 10 yetkinlik ve alışkanlığı kazanırsanız hem kariyeriniz açısından hem de bireysel olarak yükselişe geçebilirsiniz. 

Satışçı olun. 

Satış tüm işlerin temel basamağıdır. İş tanımınızda satış yapmakla ilgili bir cümle olmaması satış yapmayacağınız anlamına gelmez. Toplantılarda, pazarlama aktivitelerinde, müşteri hizmetlerinde, ürün yönetiminde, iş geliştirmede, konferanslarda ya da yöneticinizi hatta eşinizi inandığınız bir fikre ikna ederken bile satış yapıyorsunuz aslında. Satış ve ikna yetkinliklerinizin geliştirilmesi hayatta size çok fazla avantaj sağlar.

Akılda kalıcı olun.

İnsanlarla gerçek iletişim kurmaya başlayın. Ayaküstü sohbet ustası olun. İnsanların akıllarında kalıcı olmak için neler yapmanız gerektiğini öğrenin. İnsanların aklında olumlu bir şekilde kalmak kendiliğinden oluşan bir sihir değildir. Kim olduğunuzu, ne iş yaptığınızı, neden o işi yaptığınızı ve kime fayda sağladığınızı net ve heyecan verici bir şekilde ortaya koymanız çok önemlidir.

Çok geç olmadan yeni mezunların mutlaka edinmesi gereken 10 yetkinlik ve alışkanlık

En az bir konuda çok iyi olun.

Mümkünse ihtiyaç halinde freelance olarak yapabileceğiniz bir iş seçin. İşten atılırsanız ya da canınıza tak edip çıkarsanız ya da arkadaşlarla paylaştığınız evden çıkmak isterseniz hemen para kazanabileceğiniz bir işiniz olur. Bu bir program kullanmak olabilir, tasarım olabilir, çizim olabilir, dans hocalığı, spor hocalığı olabilir, yemek yapmak olabilir. Düşünün. Zihninizi açık tutun.

Networkünüzü oluşturun.

Hepimizin bizi yeni fırsatlarla, fikirlerle ve insanlarla tanıştıracak güvenilir insanlara ihtiyacımız var. Bu hayatta kendi kendimize yetecek varlıklar olduğumuz masalını bir kenara bırakalım. İnsanlarla laf olsun diye tanışmayın. Bir amacınız olsun. İnsanlar için değer yaratmaya çalışın. Network kurmanın ana kuralı: İletişim kurma başarınız kaç tane önemli insanla tanıştığınızla ölçülmez, kaç tane önemli insana yardım etmiş olmanızla ölçülür.

Meditasyon yapmayı öğrenin.

Günümüzün dikkat dağıtıcı dünyasında odaklanabilmeniz için size yardımcı olabilecek yegane araçtır. 20 dakikalık meditasyonun 2 saatlik uykuya eşdeğer olduğu araştırmalarla kanıtlanmış.

Seyahat edin.

Görmediğiniz ülkelere gidin. Gittiğiniz her yer, yaşadığınız her deneyim sizi ileriye taşıyacaktır.

Kişisel gelişiminize yatırım yapın.

Televizyon seyredip, sosyal medyada dolanıp vakit öldürmeyin. Kitap okuyun, okumayı sevmiyorsanız kulaklık takıp kitap özeti dinleyin, seminerlere, konuşmalara dinleyici olarak katılın. Değerinizi artırın. Her birimize pazarda yarattığımız değere göre para ödeniyor. Ne kadar değerli olursanız ve katma değer yaratırsanız ona göre de maaşınız şekillenir. Profesyonel hayatta gerçek başarıyı getiren yol kişisel gelişimden geçer.

Çok geç olmadan yeni mezunların mutlaka edinmesi gereken 10 yetkinlik ve alışkanlık

Endişe etmeyi bırakın.

Endişelenmek kadar bu hayatta enerjinizi tüketen başka bir şey olamaz. Hayatınız ve şartlarınız endişelenerek değişmez. Sadece planlamak ve harekete geçmek sizi gitmek istediğiniz yere götürür. Bu hayatı endişeden uzak, organize olmuş bir davranış alışkanlığıyla deneyimlemeyi şimdiden öğrenmek ve aynı zamanda sağlığınıza iyi bakarak zihninizi bilgiyle beslemek size ileride büyük fayda sağlayacaktır.

Spor yapın. 

Spor yapmak hayatınıza öz disiplin ve denge getirir ki her ikisi de profesyonel hayatta en çok ihtiyaç duyacağınız iki önemli unsurdur. Keyif alacağınız bir spor mutlaka bulun ve düzenli olarak hayatınızın bir parçası haline getirin. 

Para biriktirmeye başlayın.

İster kendi işinizi yapıyor olun, ister bir yerde çalışıyor olun şimdiden para biriktirmeye başlamanız lazım. Bireysel emeklilik olur, başka alternatifler olur, şimdiden ufak ufak başlarsanız ileride bir bakmışsınız çok ciddi bir birikiminiz olmuş. Her ay kenara bir miktar para atmayı öğrenin ve lütfen kazandığınızdan fazlasını harcamayın.

 

İlginizi çekebilir: Bahaneleri bir kenara bırakın: Başarısız insanların 10 alışkanlığı

Özlem Sökmen Profesyonel Koç
Koşucu, anne, sokak hayvanı aşığı, eğitmene dönüşmüş ex İnsan Kaynakları insanı. TED Ankara Koleji ve Hacettepe Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Unilever, Turkcell, ... Devam