Çocuk sahibi olmadan önce cevap vermeniz gereken sorular

Sevdiğiniz kişiyle bir yıldır birlikte olmanız veya 10 yıldır evli olmanız fark etmez, eğer ciddi bir ilişkiniz varsa bir süre sonra şu soruyla karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek: Ne zaman çocuk sahibi oluyorsunuz?

İnsanlar nedense sizin yaşadığınız hayatın nasıl daha iyileştirebileceğiyle ilgili yorum yapmayı seviyor. Bu yorumlar ve eleştiriler de birçok insanın, gerçekten kendini mutlu hissedeceği bir hayat yaşamasına engel oluyor. Çocuk sahibi olmak gibi önemli bir adım atmadan önce başkalarının eleştirilerini bir kenara bırakmalısınız.

Uplifers olarak çocuk sahibi olmadan önce yanıtlamanız gereken soruları bir araya getirdik:

1. Çocuk sahibi olmaya hazır mısınız? Yoksa sizden başka herkes hazır olduğunuzu mu düşünüyor?

Gerçek mutluluk kendi zamanınızı kendiniz belirlediğinizde ve kim olduğunuzdan, ne istediğinizden emin olduğunuzda gelir. Aile olmak, hayatınızda çok büyük değişiklikleri beraberinde getirecek bir karar. Böyle bir karar, üzerine çok ciddi düşünmeyi gerektiriyor.

Çocuk sahibi olmadan önce cevap vermeniz gereken sorular
Çocuk sahibi olmadan önce hayatta yapmak istediklerinizi yapmanın bencilce bir tarafı yok.

 

Bu kararı, toplumun size uygun gördüğü zamanlama yüzünden mi yoksa kendinizi hazır hissettiğiniz için mi aldığınızı sorun. Bu düşünce şekli, çocuğunuz için de faydalı olacak.

2. Nelerden vazgeçiyorsunuz?

Yaşam şeklindeki büyük değişikliklerin, çocuk sahibi olmayla geldiğini herkes biliyor. Bu yüzden çocuk sahibi olmadan önce hayatta yapmak istediklerinizi yapmanın bencilce bir tarafı yok. Bu seyahat etmek, okulu bitirmek veya terfi etmek için saatlerce çalışmak olabilir. Mutlu olmak için, kendi ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi karşılamanız çok önemli.

Bu konudaki “Çocuk izni alan kadınların hukuki hakları” başlıklı yazımıza gözatabilirsiniz.

3. Çocuk sahibi olmanın ilişkinizi “düzelteceğini” mi hayal ediyorsunuz?

Birçoğumuz zorluklara göğüs germek yerine onları halının altına süpürüp hızlı çözümlere yöneliyoruz. Çocuk sahibi olunca eşiyle arasındaki soğukluğun gideceğini düşünen bir sürü kadın var. Çocuk büyütmek zaten bir strese neden oluyor, bunun üzerine bir de başka sorumluluklar eklemek pek de iyi bir fikir değil. Çocuk sahibi olmadan önce eşinizle aranızdaki sorunları çözmek için kendinize zaman tanıyın. Böylelikle çocuk sahibi olmadan önce daha sağlam bir ilişkiye kavuşmuş olursunuz.

Bu konudaki “Güçlü aile bağları kurabilmek için izlemeniz gereken 10 adım” başlıklı yazımıza gözatabilirsiniz.

4. Eşinizle aranızda güçlü bir bağ var mı?

Kalbinizin ve ruhunuzun her bir zerresini çocuğunuza verebilirsiniz ancak bir çocuk, ebeveynlerinin iletişim kurmakta zorlandığı ve samimi olmadığı bir ortamda büyüyorsa, o da bu sorunlardan etkilenecektir. Çocuk büyütmek büyük bir enerji ve zaman ister. Çocuk sahibi olmadan önce bu zaman ve enerjiyi eşinize, iyi bir ebeveyn olmaya harcamalısınız.

Bu konudaki “Kendine güvenen çocuklar yetiştirmenin ve huzurunuzu korumanın 3 yolu” başlıklı yazımıza gözatabilirsiniz.

Çocuk sahibi olmadan önce cevap vermeniz gereken sorular
Çocuk sahibi olmadan önce kendinize, ilişkinize ve geleceğinize ne kadar fazla yatırım yaparsanız, çocuk büyütürken o kadar az zorlanırsınız.

5. Geleceğinizden ne bekliyorsunuz?

Aile hayattaki en önemli şey olabilir ancak hayatınızda önemli olan başka hayaller ve düşünceler de var. Çocuklarınız için bu hayallerinizi feda etmemelisiniz. Çocuk sahibi olmadan önce kendinize, ilişkinize ve geleceğinize ne kadar fazla yatırım yaparsanız, çocuk büyütürken o kadar az zorlanırsınız.

Bu konudaki “Genç ebeveynlerin bilmesi gerekenler” başlıklı yazımıza gözatabilirsiniz.

Her şeyin ötesinde, eğer özgür bir çocuk büyütmek istiyorsanız ona ne söylediğiniz değil ne gösterdiğiniz daha önemli.

Kaynak:
Mind Body Green

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!