Genç ebeveynlerin bilmesi gerekenler

Mutlu bir aile kurduktan sonra, çocuk sahibi olmak, onlara iyi bakabilmek ve düzgün yetiştirebilmek birçoğumuzun hayali. Bu hayalini erken yaşta gerçekleştiren kişiler, yani genç ebeveynler ise; artan sorumlulukları, kariyerlerinde ve yaşam tarzlarında meydana gelen değişiklikler nedeniyle zorlu dönemler geçirebiliyorlar.

Uplifers olarak, genç ebeveynlerin bilinçlenmelerine, çocuklarının gelişimi döneminde doğru adımlar atabilmelerine yardımcı olacak önerileri bir araya getirdik.

Genç anne-baba olmak

Çocuk sahibi olmak, hayatınız boyunca sahip olabileceğiniz en önemli rollerden biri. Eğlenceyi, sevgiyi ve büyük bir sorumluluğu bir arada bulunduran bir rol.

Genç bir ebeveyn olmanın birçok güzel yanı var; öğrenecek çok şeyinizin olması gibi. Ancak artan sorumluluklar, kimi zaman zor zamanlar yaşanmasına neden olabiliyor.

Genç bir ebeveyn olarak,  anne baba olmanın sorumluluğundan uzak olmak istediğiniz zamanlar oluyorsa; bu noktada ailenizden, arkadaşlarınızdan ve yakınlarınızdan yardım istemekten çekinmeyin.

İyi bir ebeveyn olabilmek ve ailenizin bakımını üstlenebilmek için, önemli olan diğer konulardan biri, kendinize iyi bakıyor olmanız. Bebeğiniz yeni doğduğunda ya da büyürken, nereden destek alacağınızı bilmeniz de hayati önem taşıyor.

Çocuğunuzun bakımını üstlenmek

Çocuk sahibi olmanın sorumluluklarını yerine getirirken, yükünüzü hafifletebilmek için yaptığınız şeyden keyif almanız gerekir. Bu noktada aklınızdan çıkarmamanıza gereken noktaları ve yardımcı olacak önerileri şöyle sıralayabiliriz;

1. Çocuklar çok fazla ilgi ve sevgiye ihtiyaç duyar. Gün içerisinde çocuğunuza sık sık onu sevdiğinizi söylemeyi ve ona sarılmayı ihmal etmeyin.

2. Çocuklar öğrenmeye isteklidir. Beyinlerinin doğru şekilde gelişebilmesi için, birçok şey yapmaları gerekir. Genç anne-baba olmak ise, sizi iyi bir oyun arkadaşı yapar.

 • Onlarla konuşun ve onlara kitap okuyun.
 • Birlikte şarkı söyleyin ve dans edin.
 • Birlikte yürüyüşe çıkın.
 • Yere uzanın ve birlikte emekleyin.
 • Oyuncaklarıyla oynayın.

3. Çocuklar, tüm dikkatinizin üzerlerinde olmasını ister. Bu, yapmak istediğiniz birçok şeyden fedakarlık etmeniz gerektiği anlamına gelebilir. Aynı zamanda yaptıkları şeyle ilgileniyormuş gibi görünmenizi de gerektirebilir. Çocuğunuzun sevildiğini hissedebilmesi için, ona zaman ayırın.

4. Çocuklar meraklıdır ve çoğunuzun güvenliği her şeyden önemlidir. Evinizi çocuğunuzun en güvenli olabileceği şekilde dizayn edin.

5. Çocukların oynamaktan en çok keyif alacağı oyuncaklar, genellikle kendi yapabileceğiniz oyuncaklardır. Çarşaflar ve kutuları kullanarak yapabileceğiniz tünel ve çadırlar, yastıklarla yapılan oyun alanları, oyun hamurları gibi.

6. Çocuğunuzun gelişimi sağlamak için, farklı tarzdaki oyuncaklarla oynamasını sağlayın. Oyuncaklarını sürekli değiştirin.

7. Çocukların gelişimi için, sosyalleşmeleri çok önemlidir. Okula gittiklerinde arkadaşlık kurmalarına yardımcı olun. Diğer çocuklarla bir araya gelmeleri için parklara götürün. Böylece özgüven kazanırlar.

Kendinize bakmak

Çocuğunuzun bakımı sizin için her şeyden önemli olabilir. Ancak bunu yapabilmek için, kendinize de iyi bakıyor olmanız gerekir.

 • Çocuk sahibi olduktan sonra değişen yaşam tarzınız, sizi eski arkadaşlarınızdan uzaklaştırmış olabilir. Herhangi bir genç ebeveyn grubuna katılarak onlarla arkadaşlık yapabilir, çocuklarınızın birlikte vakit geçirmesine olanak sağlayabilirsiniz.
 • Yalnız kalmak istediğiniz zamanların olması normaldir. Böyle zamanlarda çocuğunuzu güvenilir birine emanet ederek, kişisel alan ve zaman ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
 • Üzgün ya da stresli olduğunuz zamanlarda, ara verip yakınlarınızla konuşmayı deneyebilirsiniz.
 • Evden dışarı çıkmak, rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Çocuğunuzu parka ya da yürüyüşe götürmek, keyifli bir çözüm olabilir.
 • Genç bir ebeveyn olarak, geleceğinizi planlamanız ve eğitiminize önem vermeniz de önemli. Eğitimlere katılmayı, okumaya ve öğrenmeye vakit ayırmayı ihmal etmeyin.

Yardım almak

İyi bir ebeveyn olmanın şartlarından biri, gerektiğinde yardım istemekten çekinmemenizdir. Özellikle ilk kez anne-baba oluyorsanız, öğrenmeniz gereken çok fazla şey vardır.

Yardım istemek için;

 • Diğer genç ebeveynlerle iletişim halinde olun.
 • Herhangi bir klinik ya da danışmana gitmek konusunda rahat olun. Araştırmanızı iyi yapın ve güvenebileceğiniz birini bulana kadar pes etmeyin.
 • Size öğüt veren aile üyelerinizi dinleyin. Fikirlerini birebir uygulamak zorunda değilsiniz, bilgi sahibi olmanız yeterli olacaktır.

Son olarak, çocuğunuzu iyi yetiştirebilmek, kendinize iyi bakabilmek ve gerektiğinde, doğru yerlerden yardım alabilmek için;

 • Çevrenizdekileri gözlemleyin ve öğrenin.
 • Bilmiyorum demekten ve yardım istemekten çekinmeyin.
 • Farklı kaynaklardan beslenin ve iyi bir seçim yapabilmek için tüm seçenekleri değerlendirin.
 • Hata yapmaktan korkmayın. Ancak gereken dersi aldığınızdan emin olun.
 • Kendinize iyi bakın.
 • Çocuğunuza zaman ayırın.

Kaynak: Women’s and Children’s Health Network

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!