Kendine güvenen çocuklar yetiştirmenin ve huzurunuzu korumanın 3 yolu

Kişisel ve profesyonel gelişim uzmanı Jason Kiesau; daha huzurlu ve sağlıklı bir hayat sürmemiz için, farkına varmamız gereken iki ana konsept olduğunu söylüyor. Bunlardan biri kendi koyduğumuz engellerin üstesinden gelip onları durdurmaya çalışmak, diğeri ise; kendi istediğiniz hayatı yaşamanız için gereken güvene sahip olmak.

Kendimize olan bu sorumluluklarımızın dışında, çocuğumuza karşı da aynı sorumluluklara sahibiz. Hepimiz kendilerine güvenen ve kendinden emin insanlar tanırız. Aynı şekilde, çevremizde, özgüven eksikliği yaşayan insanlar da vardır. Kendine güvenen insanlar çevrelerindeki dünya ile daha kolay zaman geçirme eğilimindedir. Bu ihtiyaçlar hiyerarşisinde, Abraham Maslow güvensizlik ve özgüven eksikliğinin bize şu açılardan engel olacağını özetliyor:

  • Sağlıklı ilişkiler geliştirilmesi
  • Arzuladığımız hayatı ulaşmak için gerekli saygıyı geliştirmek
  • Amaç ve tutkuları keşfetmek

Kendine güvenen çocuklar yetiştirmek bu açıdan hayati önem taşıyor. Kendine güven, sadece çocuklarınızın değil sizin de hayatını kolaylaştıracak.

cocuklar

Çocukların kendine olan güvenini kazanması için, önce güvenli ve istikrarlı bir ortama sahip olmaları gerekiyor. Sürekli hayatta kalma mücadelesi içinde, sağlıklı ve olumlu bir tavır takınmak ve olabileceğiniz insan olmak daha da zorlaşır. Bu yüzden, çocuklara güven ve istikrar vermenin bir yolu evdeki kültürden geçer. İş liderleri, kendi işyerinde kültürden sorumludur. Spor antrenörleri, kendi takımları içindeki kültür sorumludur. Ve ailenizin lideri olarak, evinizin kültüründen de siz sorumlusunuzdur. Bu yazımızda, çocuğunuzun güven içinde büyümesi ve evinizde istikrarlı bir ortam sağlamanız için gereken 3 yolu sizlerle paylaşıyoruz.

1. Açık roller

Roles

Açık roller oldukça basit bir kavram. Siz ebeveynsiniz ve onlar da çocuklarınız. Siz onların arkadaşı değilsiniz, onlar da sizin arkadaşınız değil. Veya, çocuklarınızın kendi yolunda ilerlerken sadece saygı duyduğu bir arkadaşısınız. Sizin ebeveyn, onların da çocuk olması demek; kültürü yaratmak, kurallar koymak ve kuralların uygulanmasını sağlamaktan sizin sorumlu olduğunuz anlamına gelir. Kurallar takip edildiğinde ise, onay ve takdir olmalıdır. Kurallarına uyulmadığı zaman, tutarlı sonuçların olması gerekir.

Yani tüm gösteriyi siz idare ediyorsunuz…

Bu sizin rolünüzdür, onların değil. Eğer onlara hiç sınır koymazsanız, çocuklarınız her şeyden kendilerinin sorumlu olduğunu düşünürler. Ancak onlara sorumluluk bilinci verirken, kafalarında bir diktatör imajı çizmektense, sevginin her şeyin kaynağı olduğunu onlara hissettirmelisiniz. Sevgi aranızdaki bağın ana kaynağı olduğunda, çocuklarınız her zaman sizin gibi olmasa da, her zaman size güven ve saygı duyarlar. Bu sağlıklı duygusal kaldıraç, herkesin lehine çalışan bir ortam yaratacaktır.

2. Açık hedefler

hedef

Çocuklarınızı en iyi şekilde yönlendirmenin yolu, onlarla açık hedefler ve istenilen sonuçlar hakkında konuşmaktır. Açık bir şekilde, hangi sonuçları görmek istediğinizi ve bunların onlar açısından neden iyi olduğunu çocuklarınıza anlatın. Zihinsel ve duygusal açıdan nihai sonuçları onların gözünde canlandırın ve onlara bu hedeflere ulaşmaları için gerekli özgürlüğü tanıyın. Aynı zamanda onların da kendilerine açık hedefler belirlemesine yardım edin. Tabi ki, bu hedeflere ulaşma konusunda hatalar ve aptalca şeyler yapacaklardır, onların bu hataları; sizin onlara ebeveyn olduğunuzu hissettirmek ve onların tekrar hedefe yönelmesini sağlamak için iyi bir fırsattır.
Çocuklarınızı doğru yöne yönlendiren iyi bir rehber olursanız, çocuklarınız da daha kolay, kendilerine güvenen ve hedeflerini bilen bireylere dönüşeceklerdir.

3. Açık beklentiler

Açık beklentiler de açık hedeflere benzer görünür ama birbirlerinden farklı kavramlardır. Açık hedefler beklenen sonuçlarla, açık beklentiler ise beklenen sonuçlara ulaşmaları için çocuğunuzun nasıl bir insan olması gerektiğiyle alakalıdır. Çocuğunuzun değerleri, standartları ne? Bunları nasıl göstermeleri gerekiyor?

Bu açık beklentileri, evinizin genel hiyerarşik kuralları olarak benimseyebilirsiniz. Ve hatta onları çocuklarınızın odasının duvarına asabilirsiniz.

Unutmayın ki, nihai amacınız çocuklarınızın kendine güvenmesi. Kendine güvenen insanlar dünyayı daha farklı görür ve daha farklı tepkiler verir. Olaylara daha üretken bir bakış açısıyla bakarlar ve hayatın zorlularıyla daha kolay mücadele ederler. Açık roller, hedefler ve beklentiler belirleyerek; sevgi ve istikrarın başrolde olduğu bir ev kültürü yaratırsınız. Onlar kendilerinin çocuk, sizin de ebeveyn olduğunuzu bilirler. Hedeflerin neler olduğunu ve bunların neden önemli olduğunu anlarlar, başarı olmak için neleri yapmaları gerektiğinin farkına varırlar.

Kaynak: Good Men Project 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!