Çocuğunuzu daha iyi yetiştirmenin 7 basit yolu

Modern zamanlarda ebeveynler, çocuklarının daha iyi eğitimli ve daha donanımlı bireyler olarak yetişmesi için hiçbir zahmetten kaçınmıyorlar. Daha iyi okullar, yaratıcılığı ve yetenekleri geliştiren kurslar, spor okulları gibi komplike yöntemleri denerken, çocuk yetiştirme konusunda temel değerlerden uzaklaşılabiliyor. Uplifers olarak, çok daha sağlıklı, mutlu ve erdemli bir birey yetiştirmek için izlenmesi gereken pedagogların önerdiği 7 basit yöntemi siz sevgili anneler için yazdık:

İlginizi çekebilir: Anne çocuk ilişkisini konu alan 5 unutulmaz film

Okuma alışkanlığını temel alın. Sözel zekayı, hayal gücünü ve edebi yetenekleri aynı anda geliştiren bir şey varsa o da okuma alışkanlığı kazanmaktır. Bu yüzden çocuğunuzla başa çıkmakta zorlandığınız zamanlarda akıllı telefon ve tabletlere sarılmak yerine ona masal kitapları okuyun. Eğer çocuğunuz okuma yazma bilecek yaşta ise de karşılıklı kitap okuma etkinlikleri yapın ve birbirinize sevdiğiniz öyküleri okuyun.

Minnet duygusunu aşılayın. Çocuğunuza teşekkür etmenin ne kadar güzel bir şey olduğunu uzun uzun anlatın ve birlikte insanlara ve hayata bol bol teşekkür edin. Hatta çocuğunuza şöyle sorular yöneltmekten çekinmeyin: “Senin oldukları için teşekkür etmek istediğin şeyler var mı?”

Onların anlattığı kurmaca hikayeleri izleyin. Çocuklar sık sık tuhaf ve komik hikayeler anlatır. Örneğin çocuğunuz size “Anne ben aslında bir yavru kurbağayım” dediğinde ona saçmaladığını söylemek yerine “Ee peki nerede yaşıyor bu yavru kurbağa?” deyin ve kendinizi eğlenceli bir hikayeye bırakın.

Birlikte kutu oyunları oynayın. Dijital oyunlardan biraz sıyrılıp, tüm aileyi masanın başına toplayın ve eğlenceli kutu oyunları oynayın. Böylece hem oyun oynayarak eğlenmiş hem de oyun esnasında ailece bol bol sosyalleşmiş olacaksınız.

İlginizi çekebilir: Sosyal çocuk: Arkadaşlarıyla ve yakın çevresiyle iyi anlaşan çocuklar yetiştirmek
Doğayı keşfetmesini sağlayın. Erdemli bir birey olmanın en temel değerlerinden biri de içinde yaşadığımız doğaya karşı farkındalık geliştirmektir. Bu yüzden fırsat buldukça çocuğunuzla doğaya gidin, toza toprağa bulaşın ve bol bol kirlenin. Böylece çocuğunuz büyüdüğünde hem daha mutlu ve sağlıklı, hem de doğayla barışık bir yetişkin olacaktır.

Nezaketin esas değer olduğunu fark etmesini sağlayın. Her çocuk temel değerlerini oluştururken biraz bocalar ve diğer uyaranların etkisinde kalabilir. Bu yüzden çocuğunuzun gösterebileceği her türlü şiddet eğilimi belirtisini nezaketle bertaraf edin. Çocuğunuz sizden nezaket gördükçe, özür dilemenin ve kibar olmanın ona kattıklarını görecektir.

Onunla konuşun. Çocuğunuz henüz bebekken -hatta henüz karnınızdayken- onunla konuşun. Ve kişisel düşüncelerinizi ve hayallerinizi onunla paylaşın.

İlginizi çekebilir: Çocuklarla ‘Kriz’ hakkında konuşmak

 

Kaynak:

Psychologytoday.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!