Cinsellik ve rıza: “Evet”, “Hayır” ve “Belki”lerinizi biliyor musunuz?

Cinsellikte olmazsa olmazsa olan tek şey aslında rızadır. Gerisi öyle ya da böyle bir şekilde hallolur. Cinsellik sırasında verilen rıza; neye rıza gösterdiğini bilerek ve karar verme kabiliyetine sahip olarak, herhangi bir tehdit, baskı veya zorlama olmaksızın özgür iradeyle cinsel aktiviteye katılmak için yapılan bir sözleşmedir.

Partnerinizin size rıza verdiğini anlamanın tek yolu onun size bunu açık bir şekilde söylemesi veya gülümsemek, göz teması kurmak ya da başını sallamak gibi pozitif beden dili işaretleriyle belirtmesidir. Cinsel ilişki için çok istekli olabilirsiniz ancak partnerinizin de aynı şekilde istekli olduğunu varsayamazsınız, bu nedenle onun ne istediğini sürekli ona sorarak kontrol etmeniz ve rızasını almanız gerekir.

Rıza dışı herhangi bir cinsel aktivite cinsel saldırı veya tecavüzdür ve yasalara aykırıdır. Oral seks, genital bölgelere dokunmak, vajinal veya anal penetrasyon rıza olmadan yapılamayacak cinsel aktivitelere örnektir. Aynı zamanda sarhoş, ilaç etkisi altında veya ne olup bittiğini bilmeyen ve bu nedenle özgür iradesi dahilinde istekli bir şekilde rıza gösteremeyen biriyle herhangi bir şekilde cinsel ilişkiye girmek de tecavüze eşdeğerdir.

Staci Haines -somatik alanda özellikle cinsel istismar ve travma konularında öncü bir yazar- cinsel rızanın kendi içimizde halletmemiz gereken bir iş olduğundan bahseder. Ayrıca gerçek bir rıza göstermek için öncelikle kendi arzularımız, zihinsel ve duygusal durumumuz ve vücudumuzdaki duygu ve hislerle temas halinde olmamız gerektiğini vurgular.

Cinsel ilişki öncesinde ve hatta sırasında özgür irademizle çıkarlarımıza hizmet eden bir karar vermek için yeterli bilgiye ihtiyacımız vardır. Dolayısıyla cinsel olarak hangi aktiviteleri sevdiğimizi, vücudumuzun nerelerine dokunulmasından hoşlandığımızı, neleri keşfetmeye istekli olduğumuzu, cinsel tercihlerimizi ve en önemlisi sınırlarımızı bilmemiz gerekir. Daha sonra da bunları karşımızdakine nasıl ileteceğimizi öğrenmemiz gerekir.

Rıza verirken EVET, HAYIR ve BELKİ’lerimizi bilmek çok önemlidir.

Sadece istekli bir şekilde söylenen EVET, EVET demektir.
Sessizlik veya direnmemek HAYIR demektir.
HAYIR dememek, EVET demek değildir.
İstekli bir şekilde söylenmeyen EVET, HAYIR demektir.
İstekli olup olmadığını bilmemek ve BELKİ gibi hissetmek, EVET demek değildir.
Halihazırda öpüşüyor veya flörtleşiyor olmak, cinsel ilişki için EVET demek değildir.
Cinsel ilişki sırasında bir aktiviteye verilen istekli EVET her aktivite için geçerli değildir. (Örneğin vajinal penetrasyona EVET, ancak anal penetrasyona veya oral sekse HAYIR.) Dolayısıyla bir aktiviteden bir başka aktiviteye geçerken izin istemek önemlidir.
Cinsel ilişkinin başında verilen EVET, ilişki sırasında herhangi bir zamanda geri alınabilir, bir diğer deyişle herhangi bir zamanda fikir değiştirilebilir. Bu nedenle partnerinizle sürekli iletişim halinde olmak ve geri bildirim almak çok önemlidir.

Ereksiyon, ıslanma, uyarılma veya orgazm gibi fizyolojik tepkiler istem dışı gelişen tepkilerdir, yani bir cinsel aktiviteye rıza gösterilmese bile vücut bu şekilde tepki verebilir. Dolayısıyla partnerinizde bu tepkileri görmek onun EVET dediği anlamına gelmez.

Yazımın en başında da belirttiğim gibi özgür iradeyle ve istekli bir şekilde verilen rıza, cinsel ilişkinin olmazsa olmazıdır. İsteklerinizi, tercihlerinizi ve sınırlarınızı bilin ve bunları partnerinize nasıl doğru ve net bir şekilde iletebileceğinizi öğrenin.

Bir sonraki yazımda görüşene kadar bol EVETli günler!

İlginizi çekebilir: Mindful mastürbasyon nedir: Nefes, hareket ve dokunuş önerileri

Güneş Kapancı Somatik Seks Eğitmeni
Güneş, TheYoniAcademy’nin kurucusudur ve İngiltere’de Sea School of Embodiment bünyesinde Somatik Seks Eğitmeni (Somatic Sex Educator) ve Seksolojik Beden Çalışanı (Sexological Bodyworker) sertifika eğitiminlerinden ... Devam