Cinsel mutluluk, ilişkiler, toplumsal cinsiyet: 2020 yılının en çok okunan 10 Pleasure Up yazısı

Yeni bir yıla başlangıç yapmaya hazırlandığımız, yılın son ayları; eski yılın değerlendirmesini yapmak, hatalarımızla ve başarılarımızla yüzleşmek; gelecek için dileklerimizi, hedeflerimizi ve hayallerimizi belirlemek için harika zamanlar. Bu yılın sonunda da her zamanki gibi 2020 yılıyla olan hesaplaşmalarımızı tamamlayıp hem kendimizin, hem öğrendiklerimizin hem de çıkardığımız derslerin genel bir değerlendirmesini yapıyoruz.

Biz de Uplifers olarak Feel Up, Live Up, Pleasure Up, Style Up, Explore Up, Green Up ve Pet Up kategorilerimizden, tüm yıl boyunca sizlerin severek okuduğu yazıları bir araya getirerek ‘2020 yılının en çok okunan yazıları’ seçkisi yapmak istedik. Geçtiğimiz yılı ilişkiler, toplumsal cinsiyet, cinsel mutluluk önerileri ve çok daha fazlasının yer aldığı Pleasure Up içeriklerimizle değerlendirmek isteyenler için işte 2020 yılının en çok okunan Pleasure Up içerikleri:

Monotonlaşan ilişkinizi renklendirmenizi ve birbirinizi daha iyi tanımanızı sağlayacak 101 soru

Karşınızdaki insanı tanımanın en iyi yolu sizce nedir? Evet, doğru bildiniz. Tabii ki soru sormak. Ancak söz konusu romantik ilişkilerinizse, sorduğunuz soruların tansiyonu yükseltmeyecek, iletişiminizin seviyesini koruyacak, karşınızdaki kişinin kişisel sınırlarını ihlal etmeyecek sorular olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Partnerinizle birbirinizi çok daha yakından tanırken aynı zamanda duygusal yakınlığınızı, aranızdaki bağlantıyı ve cinsel çekimi derinleştirmenize de yardımcı olacak soruları sizler için derledik. Bazı sorularda zorlanabileceğinizi, hatta küçük tartışmalar yaşayabileceğinizi de söyleyerek sizleri yazımızla baş başa bırakıyoruz.

Devamı: Monotonlaşan ilişkinizi renklendirmenizi ve birbirinizi daha iyi tanımanızı sağlayacak 101 soru

İlişkiler ve birey olmak üzerine: “Yalnızlık” kavramı 20 yılda nasıl değişti?

Yalnız olmak günümüzde zorunluluktan çok bir ihtiyaca dönüştü. Kimimiz kalabalıklar içinde yalnızlık duygusuyla baş etmeye çalışırken, kimimiz de yalnız kalabileceğimiz, kendimizle baş başa kalabileceğimiz küçücük zaman dilimlerinin peşindeyiz. Yalnızlıkla ilişkimiz nasıl olursa olsun, 21. yüzyılda artık yalnızlıktan daha az korkuyor olduğumuzu söyleyebiliriz. Hatta öyle ki, bazılarımız için kişisel sınırlarımızın içine birini dahil etmek, kendimize yetmek varken başka birini daha idare etmek çok daha korkutucu gelebiliyor. Söze gelince hepimiz hala hayatımızda birinin olmasını istiyoruz ama gerçekten bir ilişki yürütmeye gönüllü müyüz? İlişkinin gerekliliklerini, sorumluluklarını taşımaya hazır mıyız? 

Devamı: İlişkiler ve birey olmak üzerine: “Yalnızlık” kavramı 20 yılda nasıl değişti?

Modern zamanların işkence aletleri: Mansplaining ve Gaslighting

Kendinizi hiç ilişkinizdeki tüm sorunları sahiplenirken buldunuz mu? Çok güzel ve karşı tarafın yüksek ilgisi ile başlayan ilişkinizin zamanla sorunlar yumağı haline geldiği ve bu yüzden suçlandığınız; en sonunda ne yaptığınızı bile bilmeden kendinizi devamlı özür dilerken bulduğunuz oldu mu? İlişkinizde sürekli olarak suçlandığınızı, suçlanmasanız bile kendinizi suçlu hissettiğinizi, sorumluluklarınızı taşıyamadığınızı ya da kendinizi yetersiz hissettiğinizi gözlemliyorsanız ‘Gaslighting’e maruz kalıyor olabilirsiniz. Flört şiddetinin son yıllarda en çok karşılaşılan türlerinden biri olan Gaslighting kavramı, işin içine toplumsal cinsiyet rolleri de girdiğinde ‘Mansplaining’e dönüşerek kendinizi anlamlandıramadığınız, içinden çıkamadığınız bir sorun yumağının içinde bulmanıza sebep olabiliyor. Gelin, bu kavramları daha yakından tanıyalım. 

Devamı: Modern zamanların işkence aletleri: Mansplaining ve Gaslighting

İlişkinize zarar verebilecek 15 kötü alışkanlık

Sağlıklı bir ilişkinin sevgi ve aşk gibi eşsiz duygular kadar karşılıklı saygı, hoşgörü, anlayış, sağlıklı ve şiddetsiz iletişim gibi farklı yaşam becerilerine de ihtiyacı var. Mutlu bir ilişki taraflar arasında açık ve net iletişimi, karşılıklı saygıyı ve iki tarafın da iyi alışkanlıklar geliştirmesini gerektiriyor. Peki, ilişkinizi olumsuz etkileyebilecek alışkanlıklarınız neler olabilir hiç düşünmüş müydünüz? “Her şeyim dört dörtlük ama ilişkimde problem yaşıyorum” diyenlerdenseniz, partnerinizin ya da sizin alışkanlıklarınızdan biri ilişkinizi olumsuz etkiliyor olabilir. İşte, ilişkinize zarar verebilecek o alışkanlıklar…

Devamı: İlişkinize zarar verebilecek 15 kötü alışkanlık

Renkli bir cinsel hayata sahip olmak isteyenlerin mutlaka denemesi gereken 36 seks pozisyonu

Birbirileriyle muhteşem bir cinsel çekime sahip olduğunu düşündüğümüz çiftler bile zaman zaman kendilerini cinsel isteksizlik ya da karşı tarafa karşı ilgiyi kaybetme gibi durumların içinde bulabiliyor. Eskiden yapmaktan keyif aldıkları şeyler, bir anda etkisini kaybedebiliyor. Çiftlerin cinsel yaşantılarında karşılaştıkları bu tür sorunlar sadece cinsel yaşamlarında değil, ilişkinin tüm boyutlarında büyük problemlere ve tıkanıklıklara yol açabiliyor. Ne var ki her şeyin olduğu gibi bunun da bir çözümü var! Nasıl mı?

Devamı: Renkli bir cinsel hayata sahip olmak isteyenlerin mutlaka denemesi gereken 36 seks pozisyonu

Sevgiyi gösterme şekillerinin ilişkilerdeki kilit rolü: 5 farklı sevgi dili

Her birimizin karakter özellikeleri birbirinden çok farklı olduğu gibi, sevgimizi ifade etme şeklimiz de farklılıklar gösterebiliyor. Kimimiz için sıcak bir gülümseme, kimimiz için küçücük bir not, bazılarımız içinse sürpriz bir kahvaltı karşı tarafa onu ne kadar sevdiğimizi göstermenin bir yolu olabiliyor. Kişiye ve ilişkinin dinamiğine göre farklılıklar gösteren bu sevgi gösterme biçimlerine sevgi dili deniyor. Hal böyle olunca, konuşma dilindeki gibi “Nasıl oluyor da konuşarak anlaşamıyoruz?” gibi çıkarımlar geçerliliğini yitiriyor. Karşınızdaki kişinin size sevgi gösterdiğini anlamak için, önece birbirinizin sevgi dilinden anlamanız gerekiyor. 

Devamı: Sevgiyi gösterme şekillerinin ilişkilerdeki kilit rolü: 5 farklı sevgi dili

Kurtulmak için beyaz atlı prensi beklemek: Sindrella veya Andromeda kompleksi

Şaka amaçlı bile olsa, hayatında sıkıntılar yaşayan, zorluk yaşadığı ve bunaldığı zamanlarda ‘Beyaz atlı bir prens gelse de beni bu hayattan kurtarsa!’ diyen kadınlarla mutlaka karşılaşmışsınızdır. Hatta belki zaman zaman kendiniz bile hayatın yükünü taşıyamadığınız zamanlarda size maddi ve manevi destek olabilecek, biraz rahata kavuşmanızı sağlayacak birinin karşınıza çıkmasını diliyor olabilirsiniz. Psikolojiye ‘Andromeda Kompleksi’ olarak aktarılan bu durum genç kızların yaşadıkları zorluklardan, sorumluluklardan kurtulmak için karşılarına çıkan ilk erkekle evlenmeleri olarak tanımlanıyor. Hayatının bir döneminde Andromeda Kompleksi yaşayan kadınların sayısıysa tahmin edebileceğinizden çok daha fazla.

Devamı: Kurtulmak için beyaz atlı prensi beklemek: Sindrella veya Andromeda kompleksi

Kama Sutra seks pozisyonları

Kama Sutra

Kama Sutra, tarihi çok eskilere dayanan ve cinsel ilişkilerden daha fazla zevk almak için geliştirilmiş olan çeşitli seks pozisyonlarından oluşan bir öğreti. “Kama” ve “Sutra”, Hintçe’de iki farklı anlama gelen kelimeler. Kama “zevk”, Sutra ise “kitap” demek. Kama Sutra teknikleri de, “zevkin kitabı” olarak adlandırılan ve içerisinde çeşitli seks pozisyonlarını barındıran bir kitap olarak günümüze dek ulaşmış. Hala geçerliliğini koruyan bu birbirinden muhteşem seks pozisyonuyla cinsellikten aldığınız hazzı doruklarda yaşayabilirsiniz. 

Devamı: Kama Sutra seks pozisyonları

Tantrik Cinsellik nedir: Tantra’nın temel prensipleri ve tantrik seks uygulama önerileri

Tıpkı yoga gibi, Tantra da aslında tamamen bedensel ve spritüel farkındalıkla ilgili bir öğreti. Tantra’yı öğrendiğinizde ve uyguladığınızda bedeninizin hangi noktalarının nelerden zevk aldığını anlayarak spritüel olarak bedeninizle uyumlanma haline geçersiniz. Bu nedenle de bedeninizin istekleri ve ihtiyaçları konusunda daha duyarlı hale gelir, ihtiyaçlarınızın ve isteklerinizin karşılanıp karşılanmadığıyla ilgili farkındalığınızın arttığını hissedersiniz. Ayrıca, vücudunuzda belirli noktalarda yoğunlaşmış olan ve Tantrik cinsellik akışı sırasında bedeninizin tamamına yayılacak olan yoğun enerji, cinsellikten aldığınız hazzı da yoğunlaştırabilir. Tantrik cinsellikle ilgili tüm detayları keşfetmek ve cinsel deneyiminizi farklı bir boyuta taşımak için, eğer hala tanımıyorsanız, Tanrik cinsellikle mutlaka tanışmanızı öneriyoruz.

Devamı: Tantrik Cinsellik nedir: Tantra’nın temel prensipleri ve tantrik seks uygulama önerileri

Karantinada ilişkinizi güçlü tutun: İletişim kurarken nelere dikkat etmelisiniz?

İlişkiler üzerine 40 yılı aşkındır yapılan Gottman araştırmaları, mutlu ilişkilerin temel özellikleri ve mutlu çiftlerin nasıl iletişim kurduğu konusuna ışık tutuyor. Özellikle hayatımızın neredeyse tamamen değiştiği pandemi ve karantina günlerinde, Gottman aaştırmalarından yola çıkarak hazırlanan, iletişim becerilerinizi nasıl artırabileceğinize dair tüyoları bu yazımızda bulabilirsiniz. Bilimsel araştırmalara dayanarak hazırlanmış olan bu öneriler, romantik ilişkilerinizde yaşamınız boyunca yol gösterecek bir rehber niteliğinde.

Devamı: Karantinada ilişkinizi güçlü tutun: İletişim kurarken nelere dikkat etmelisiniz?

 

İlişkiler, iletişim, mutluluk, toplumsal cinsiyet ve cinsel mutluluk başlıkları altında merak edilen konuları bir araya getirdiğimiz yazılarımıza Pleasure Up kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!